Goulburn Dog Training & Kennel Club (NSW)

Date of Show : 21-Nov-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW)   (Total Entry : 583)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Baby in Show: Irish Terrier
Tawnyoak Holystone (Pamela Gerrey)
Puppy in Show: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
Junior in Show: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kombinalong The Edge of Super (Kombinalong Kennels)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Livin The Dream (M Fisher & V Hodgson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Crystalfern Highland Gold (K Anderson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Sinodah Highjinxs (P Levett & P Gill)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Manchester Terrier
Dual CH (T) Dixiedaly Jack Black CCD RE AD JDX ET (Dianne Costello)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Stand My Ground (J Whitney)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Baby in Group: Pug
Kangala Disturbia (Kerry Cannon)
Minor in Group: Affenpinscher
Elcavel Keepsake (Mrs K A Rolfe)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Elcavel Keepsake (Mrs K A Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Elcavel Top Billing (Mrs K A Rolfe)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Elcavel Im Impressive (Mrs K A Rolfe)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Queen of Oz (T Stewart)
Intermediate of Breed: Seasidepak Tangerine Dream (T Stewart & G Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Koatiponi Dust N Bones (Belinda McAlpine)
R/UP BOB & Bitch CC: Vantarsi Some Like It Hot (S Ryan)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Written In The Stars (M P Atkinson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pomeranian
Puppy of Breed: Sunnioaks Mellow Dansa (S Ryan)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Stand My Ground (J Whitney)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Sebandee Quintessential Black (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kangala Disturbia (Kerry Cannon)
Minor of Breed: Sebandee Where Th Black Things R (C Seymour & J Willoughby)
Minor (Bitch) of Breed: Sebandee Walking On Sunshine (Colin Seymour)
Junior of Breed: Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Junior (Bitch) of Breed: Sebandee Ragtyme Melody (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westntib Rafiki (F Westwood)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Aust Bred in Group: Norwich Terrier
Aust Gr Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Baby in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Holystone (Pamela Gerrey)
Minor in Group: Border Terrier
Guilcroft Klassique Krystelle (Pamela & Garth Harding)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Jaksonhills Touch O Class (D Heath)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Midnight Eclipse (Leesa Musgrove)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jaksonhills Touch O Class (D Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jaksonhills Royal Edition (D Heath)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jaksonhills Crazy Horse (D J Heath)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Atrigema Defy The Force (Emma Anderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Atrigema Superior Defiance (Emma Anderson)
Bitch CC: Atrigema Defiant Matriarch (Emma Anderson)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Klassique Krystelle (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
Baby of Breed: Tawnyoak Holystone (Pamela Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Winterbourne Highland Avenger (Mrs LM Freund)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Joelleigh Midnight Eclipse (Leesa Musgrove)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart RN JD TD (Dianne Costello)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Dual CH (T) Dixiedaly Jack Black CCD RE AD JDX ET (Dianne Costello)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
Baby of Breed: Kivamynk Sunstorm (K M Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Junior in Group: Pointer
Tarlorise Bronte (AI) (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)
Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)

Brittany
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riverreed Kybeyan (Judith Barlow)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kabova Total Recall (Jenny Marie Whitney)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nundialla HeavenlyDesign (M Heritage)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pitswarren Magnum Opus of Metropolis (Imp UK) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Metropolis Patriarch Paloma (Robyn Hanney)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vadaszat Ashridge Woodland (Lucy Weatherby)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Res Dog CC: Edensundown Fair Play (Paulene Andrews)
Baby (Dog) of Breed: Sinodah Highjinxs (P Levett & P Gill)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarlorise Bronte (AI) (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW) (Group Entry : 68)

Runner Up in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Briala Whispering Jack (LInda Stevens)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Valeighunter Meshindi (D & C Shearer / D Mitchell)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ntico Last Waltz RN (Ms J Johnson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Bitch CC & Puppy of Breed: Zyzemup Chrissi (Kerry M Beckhaus)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Baby of Breed: Briala Whispering Jack (LInda Stevens)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Zyzemup Digby (Kerry Beckhaus)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Zyzemup Dorothy (Kerry M Beckhaus)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Valeighunter Meshindi (D & C Shearer / D Mitchell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / D Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)  (Group Entry : 110)

Baby in Group: Shetland Sheepdog
Lyndream Take Your Best Shot (Lyn Pearson)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Big Bang (N Pearson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Elfor Modern Love (Kayla Grannall & Tim Farmer)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Lanbart Cherokee Chief (Paulene Andrews)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kombinalong The Edge of Super (Kombinalong Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bit of a Hunk (Kayla Grannall & Tim Farmer)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kombinalong The Man In Super (Kombinalong Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kombinalong To Super With Love (Kombinalong Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kombinalong The Edge of Super (Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lanbart Cherokee Chief (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) (S Betts)
Puppy of Breed: Ukulunga Goodnight Moon (Imp NZ) (T Hessenberger)

Border Collie
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET (Carole Hately)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Snofyre Never in Doubt (Jaxon Campain & Chrissy Fitzgerald)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Whitefall Scottish Soldier (A & C Finlay)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)
Dog CC & Minor of Breed: Hartly Big Bang (N Pearson)
Baby of Breed: Lyndream Take Your Best Shot (Lyn Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausled Toke ST (Dianne Costello)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elfor Modern Love (Kayla Grannall & Tim Farmer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Baby of Breed: Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Baby (Dog) of Breed: Begrayced Bandit Of Fame (Renay Grace)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Hunk (Kayla Grannall & Tim Farmer)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Baby in Group: Samoyed
Crystalfern Highland Gold (K Anderson)
Junior in Group: Yakutian Laika
Orical Wild at Heart (L Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Livin The Dream (M Fisher & V Hodgson)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blaqaviar A Touch Of Frost (AI) (Mrs L Buckley & Ms S Salehi)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Branbern Livin The Dream (M Fisher & V Hodgson)

Boxer
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven Nordic Sundowner (AI) (R Parkin / P & J McFarlane)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Arcticpalace Ocean Siren (K & N Brunton/ C & R Foster)

Samoyed
Baby of Breed: Crystalfern Highland Gold (K Anderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Swashbuckle Nero di Masaal (G Knight & S Gani)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Orical Wild at Heart (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Sandra Craig (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Puppy in Group: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
Baby in Group: French Bulldog
Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Krystaway Gloria Glamour (R & D Harbin)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

French Bulldog
Baby of Breed: Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking I Did It My Way (Debbie King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calivale Crime Stopper (Brad Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)