Royal Hobart Show (TAS)

Date of Show : 23-Oct-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Aust Bred in Show: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Minor in Group: Italian Greyhound
Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyefall Lady In Red (Di Wazny)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Divinise Little Miss Sunshine (J Willoughby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)
Dog CC & Open of Breed: Sebandee Kur Ring Gai Chase (Janelle Willoughby)
Baby of Breed: Spurcius Black Betty (S Frankcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bohunt The Witch is Back (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Minor of Breed: Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Maddyroe Play To Win (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Bitch CC & Junior of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)
Junior (Dog) of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela Absolutely Fabulous (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Minor in Group: Whippet
Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Macumazahn Hello itís me (Mrs Lynn Presnell)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Mr M Wickham)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macumazahn Hello itís me (Mrs Lynn Presnell)

Whippet
Baby of Breed: Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Minor of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Finnish Lapphund
Zuleika Gold Digger (Stephanie Ives & Rachael Holloway)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Dog CC & Minor of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Zuleika Gold Digger (Stephanie Ives & Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G A & K L Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Newfoundland
Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)
Junior in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Res Bitch CC & Junior of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Czamac Glitzy And Glama (M Bellingham)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)