Proserpine Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

Date of Show : 3-Oct-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   (Total Entry : 351)

Baby in Show: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Minor in Show: West Highland White Terrier
Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)
Aust Bred in Show: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 71)

Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Baby (Bitch) of Breed: Swinabie You Had Me At Hello (Donna Dickson)
Minor of Breed: Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)
Minor (Dog) of Breed: Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro Delta Force Yuki (John Paterson & Bill Horwell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Adrahil Lae Apollo (Michael Thomson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cintchi Lae Artemis (Michael Thomson)

Pug
Aust Bred of Breed: Aust Ch Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 27)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huatare Itz A Womans World (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fabnic Lord Candyman (Terry Matsen & Robert Balsillie)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD)  (Group Entry : 56)

Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Minor in Group: Golden Retriever
Piarki Perfect Afi Gold (Elle Leo)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piarki Perfect Afi Gold (Elle Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piarki Perfect Portmanteau (Robyn Brown)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tri Ch (T) (TS) TS Gr Ch Blackboy Snow Storm (Neville & Sandra Pitcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kopafield Aint Whistlin Dixie (AI) (Neville & Sandra Pitcher)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Baby of Breed: Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Keong (QLD) (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover)
Baby of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 55)

Puppy in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Welsh Corgi (Cardigan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
State Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Icepaws Mal Rockn In Style (Ms Linda Boulton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Samoyed
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kalisa Right-In The Spotlight (AI) (Imp NZ) (Susan McKinnon)

St Bernard
Baby of Breed: Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Puppy in Group: Schipperke
Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eshad Bobby (Mrs Ann Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Morscan Oh Bother (Mrs Ann M Grimshaw)

Schipperke
Puppy of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Minor of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)