Beaudesert Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 2-Oct-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kim Tosi (QLD)   (Total Entry : 555)

Minor in Show: Shih Tzu
Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Junior in Show: British Bulldog
Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
Aust Bred in Show: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 98)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Zeigen Phantom Of Dreams (Kim Haddon)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Aberlour Puttin Onth Ritz (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Edwin Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Junior (Dog) of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Havanese
Minor of Breed: Havahart Parisian Princess (Lorree Cox)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Angel Mist (Fran Darling)

Papillon
Baby of Breed: Belangelique Beau Regards (Katrina)
Aust Bred of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen Phantom Of Dreams (Kim Haddon)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mimypom Bachelor Babe (Kim Haddon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylyn Misty Sands (Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 67)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Sealyham Terrier
Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar Devil Isas Devildoes (S McKenzie & K Gordon)

Bull Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
Baby of Breed: Jonli Angel In A Black Dress (Linda Jones)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Mystreebox Queens Park (Robyn Scott)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mererid Magic Dragon (Ai) (Karyn McLennan)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chancelot Chivals Regal (K Mankey & R Richardson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ellen Nan-Kivell (QLD)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Minor in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Res Bitch CC: Aust Ch Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
Puppy of Breed: Pinewaite Time To Tri (R & D Duffield)
Intermediate of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R & D Duffield)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Feel The Magic (Kaye McGhie & Jess Jolly)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Baby of Breed: Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Runner Up in Group: Whippet
Piaffe Ethelred the Ready (Mrs U Greenwood)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)
Junior in Group: Afghan Hound
Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)

Beagle
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bimberi Black Hawk (Dee Roff)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Russkimir Secret Wishes (M L Davis)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dorsca Mystic Showman (Mrs A Toleman)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Skowronek Red Horses (Imp POL) (Ms L Dunn)
Baby of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Valeighunter Enchantress (Denise Mitchell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Dale Blinco)
Junior (Dog) of Breed: Valeighunter Koson (Denise Mitchell)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Piaffe Ethelred the Ready (Mrs U Greenwood)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)  (Group Entry : 70)

Baby in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Spellbound (G & S Pinsent)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blucalypt Icy Gold (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Blucalypt Spellbound (G & S Pinsent)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Jayblue Country Scout (AI) (Melissa Powell)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cloverdowns Woodstock (Greg & Sharon Pinsent)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oatland Ridgey Didge (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lokynnda Rhapsody In Blue (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Belgenbeau Gezed Pink Cadillac (Cheryl Harris)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Open (Bitch) of Breed: Maliddie Envy my Sparkle (Chloe Maier)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Snodogz B-fifty-Two Bomber (J & K Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snodogz Maggie May (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Affogato Al Cafe (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Yates (QLD)  (Group Entry : 80)

Baby in Group: St Bernard
Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)

Boxer
Res Dog CC: Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Junior of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)
Open of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wattavue Feiry Winter Sky (Mr & Mrs Burton)

Dogue de Bordeaux
Res Dog CC & Minor of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)
Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abwaj Zafina Bela Sea Goddes (Audrey Best & John Best)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shatadoe Amadeus Drummer Boy (Amanda Everson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Shatadoe Barringa Dawn (Amanda Everson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shatadoe Liberty Belle(AI) (Amanda Everson)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

St Bernard
Baby of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 71)

Baby in Group: Keeshond
Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Robocky Camilla with Love (Mrs T Albrecht)

Dalmatian
Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Zenzena (Fran Darling)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jazzebella Unchained Melody (Mrs N Reynolds & Mrs A Toleman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lapsewood Jezebel at Homerdane (Imp NZ) (S Gough)
Minor of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Keeshond
Baby of Breed: Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)