Maryborough Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 31-Oct-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Anton Weil (QLD)   (Total Entry : 554)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Show & Junior in Show: Irish Setter
Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Puppy in Show: Samoyed
Snerzok Blade Of Steele (D & J Wilders)
Intermediate in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
State Bred in Show: Poodle (Toy)
Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD)  (Group Entry : 80)

Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Blacktree Tangled Up In Blue (Amanda J Kleinitz)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Blacktree Tangled Up In Blue (Amanda J Kleinitz)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Minor (Dog) of Breed: Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Meglitzy Queen Cleopatra (Jessica Myers)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Italian Greyhound
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dreamforever Pop Of Fortune (Penny Driver)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 78)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Siam (Ian Aldridge)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Street Outlaw (AI) (A & H Driver / Kelly A Lucey)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sirram Siam (Ian Aldridge)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mcboxa Khatiti Hell Toda Track (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mcboxa Khatiti Soul Sista (Miss L Mclaughlin)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bombara Billion Dollar Baby (Juanita Taylor)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)
Dog CC: Tarrafern You’re The Voice (P & A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Junior in Group: Irish Setter
Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Minor in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)
State Bred in Group: Golden Retriever
GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Hilare Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Glenn Wilshier (QLD) (Group Entry : 93)

State Bred in Group: Whippet
Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Borzoi
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dorsca Mystic Showman (Mrs A Toleman)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Hurukamandege Private Blend (Imp ZAF) (Leisl Kiesanowski)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Wazeer Walter Weiner (T Boland)

Foxhound
R/UP BOB & Res Bitch CC: Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Pressage Moderna (Joanne Inglis)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC: Valeighunter Electra (Ann & Liz Burns-Hutchison)
Baby of Breed: Chilolo TN Serengeti Gold (Jo Russell)

Whippet
State Bred of Breed: Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch LaGuardia Eye Of The Tiger (Judith & Irene Hayton)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belginoz Qt Echo Point (David Cain)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Minor of Breed: Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Masterton Hawaii Five O (Irene Hayton)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch LaGuardia Eye Of The Tiger (Judith & Irene Hayton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wolfonyx Dark Brandy (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Ainslie Carius (QLD)  (Group Entry : 63)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Bullmastiff
Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok Blade Of Steele (D & J Wilders)
State Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Boxer
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Clint Davis)
Minor of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)

Bullmastiff
Baby of Breed: Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Dog CC & Junior of Breed: Madhausrotts Absolut Magnitude (L Madeley)
Res Bitch CC & Open of Breed: Madhausrotts Absolut Intensity (L Madeley)
Baby of Breed: Mondallin Mark My Words (D Dallinger & M Moore)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Snerzok Blade Of Steele (D & J Wilders)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)

St Bernard
Baby of Breed: Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Ainslie Carius (QLD)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
CIB & Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Knightfyre Cantrip (J Shannon & D Shannon)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Back in Style (Debra Randall)

German Spitz (Mittel)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Knightfyre Cantrip (J Shannon & D Shannon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh ET (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kataplisso Look Who’s Barking (AI) (Mrs M Fidler)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Loana American Dream (Michelle Russo & Merryl Yet Foy)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Back in Style (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)