Beenleigh & District Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

Date of Show : 23-Oct-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Brett Thompson (QLD)   (Total Entry : 600)

Best in Show & Open in Show: Akita
Am Ch Alchemist Rolling The Dice At Kaisho (Imp USA) (Craig & Malisa Moffat)
Baby in Show: Golden Retriever
Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)  (Group Entry : 102)

Runner Up in Group & Junior in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia For The Throne (Amanda Gill)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Daventri Secret Ambition (Bronwen Gordon/P Fernleigh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Minor (Dog) of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silverino Poetic Justice (A Anson)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sabelia For The Throne (Amanda Gill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bordell Beauregarde (B A Bissett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Genesia brilliant chieko (B A Bissett)
Minor of Breed: Belangelique Beau Regards (Katrina)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Stroke Of Midnight (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marilyn Morphet (QLD)  (Group Entry : 73)

Baby in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Flying High (K Mankey & R Richardson)
Minor in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Xanthorrhoea Witches Amethyst (Ann Davies and Lauren Lobegeiger)

Bull Terrier
Baby of Breed: Jonli Angel In A Black Dress (Linda Jones)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dora Explorer (M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby of Breed: Mystreebox Queens Park (Robyn Scott)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chancelot Smokin Aces (Kathy Mankey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chancelot Chivals Regal (K Mankey & R Richardson)
Baby of Breed: Chancelot Flying High (K Mankey & R Richardson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD)  (Group Entry : 106)

Baby in Group: Golden Retriever
Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Baby of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Baby of Breed: Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Irish Setter
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League [LH] (A Masjakin & J Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Amanda Cooney (QLD) (Group Entry : 88)

Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Lavuka Mirror on the Wall (Mr G Mark)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Konza Lythe Dippin Dots (Imp USA) (Harry Russell)
Dog CC & Intermediate of Breed: Sashayaway Lightning Royale (Mr H & Mrs C Burridge / Mr B Green & Mr C S Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB & Minor of Breed: Loujen Strawberry Shortcake (Ms D Davies)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Wazeer Wonder Weiner (D Rodgers)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Wazeer Walter Weiner (T Boland)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Serendipity (Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mr Winx (Ms L Dunn)
Baby of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Janeisha (D & E Henzell / J & S Donaldson)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lavuka Mirror on the Wall (Mr G Mark)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jessica Reilly (QLD)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kintzel Theres No Looking Back NBT (G D & S K Kerr)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Icy Gold (G & S Pinsent)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Open Neuter in Group: Briard
Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blucalypt Spellbound (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Blucalypt Icy Gold (G & S Pinsent)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Showioz Wicked N Wonderful (P W & K M Vardy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leaddog Blue Horizon (Linda Orr)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Belgenbeau Gezed Reevaveer (David Cain)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cacharel Messing with the Hair (Kerrie Noble)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Highclere All Ova Bossanova (Cecilie Kemp)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Debbar Quall (Mrs D A O'Keefe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Debbar Quacker (Mrs D A O'Keefe)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kintzel Theres No Looking Back NBT (G D & S K Kerr)
Junior of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Best Kept Secret (K & E Blake)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Diamondswiss Hunt For Stardom (Caitlin Crosby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Akita
Am Ch Alchemist Rolling The Dice At Kaisho (Imp USA) (Craig & Malisa Moffat)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Puppy in Group: Boxer
Mcboxa Uve Been Charged (Clint Davis)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Alchemist Rolling The Dice At Kaisho (Imp USA) (Craig & Malisa Moffat)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Icepaws Rockn Dahaus With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Clint Davis)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kamndak Tiny Dancer (Miss K Kirk)
Junior of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Ciara (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
Minor of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Besonda High Calypso (Dasha Jones)

Siberian Husky
Res Dog CC & Puppy of Breed: Riversrun Celestial Calling (Sharon Heys)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snomark Jl Queen Of Hearts (AI) (Lauren McKillop-Davies)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Sleepn With ThEnemy at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Baby of Breed: Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)  (Group Entry : 81)

Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Wazky Philladephia Freedom (Kylie Ritter)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riesenhaft Itís In His Kiss (Phil & Michelle Hickey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kataplisso Look Whoís Barking (AI) (Mrs M Fidler)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazky Philladephia Freedom (Kylie Ritter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brilliante Aristka Baleta (M L Carr)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Global Pandemic (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)