Maitland & Kurri District Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 6-Nov-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Edwina Thomas (NSW)   (Total Entry : 496)

Best in Show & Open in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Runner Up in Show: Lowchen
Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)
Puppy in Show: Afghan Hound
Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)
Junior in Show: Saluki
Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)
Runner Up in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
Baby in Group: Pug
Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)
Junior in Group: Havanese
Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Baby of Breed: Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Star Fantasy (M P Atkinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Marblanc Written In The Stars (M P Atkinson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Athalow in Ruby Red Pumps (J Nash)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Bitch CC: Maskerade Love U Like That (Debra & Jorja Cummings)
Baby of Breed: Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)
Minor of Breed: Zaland The Kingsmen (B Beves and N Estatheo)

Tibetan Spaniel
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Minor of Breed: Westntib Sundae Fizz (Mrs J M Barnett & Miss S M Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Baby in Group: Cairn Terrier
Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Alotafun Rustic Treasure (Bonnie Holstein)
Puppy in Group: Irish Terrier
Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cliftop Amanda Blue Dawn (AI) (K Heald / K Simpson & S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Gunna Be Gold (Natalie Southam)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kadama In The Spotlight (D & A Aldridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alotafun Bon Cheri (J A Lee)
Dog CC & Minor of Breed: Alotafun Rustic Treasure (Bonnie Holstein)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (N & S Lane / M Pate)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)
Junior in Group: Golden Retriever
BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (N & S Lane / M Pate)
Junior of Breed: Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Bitch CC & Junior of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)
Baby of Breed: Asudo Paint It Black (Joanne Meadows)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Jingle Bells (AI) (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Junior of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Lost In Never Land (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)

Pointer
R/UP BOB & Res Bitch CC: Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
Dog CC & Intermediate of Breed: Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW) (Group Entry : 91)

Runner Up in Group & Junior in Group: Saluki
Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Puppy in Group: Afghan Hound
Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)

Afghan Hound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)

Basenji
Baby (Dog) of Breed: Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch M & M's Off To See The Wizard at Hunterhound (Imp USA) (Michelle Ashpole)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hunterhound Once In A Bluemoon (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cahluia Red Baron (Carla and Bob Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Craihall Magic Mike (Mr J & Mrs M Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nerricky Princess Lilly (Nerida Gilfillan)
Minor of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Puppy of Breed: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aasheerdac Unser Zander (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxhunt Not Your Average (J/ C & B Bryson)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Minor of Breed: Magombe New B Ginninz (Wendy Gilson & Amelia Baker)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)

Whippet
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)  (Group Entry : 91)

Baby in Group: Border Collie
Bordalace I Want To Break Free (AI) (Alison J Cowin)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong The Man In Super (Kombinalong Knls)
Junior in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kombinalong The Man In Super (Kombinalong Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kombinalong To Super With Love (Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Delchoksky Littleraven (D Whyburn)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Maisilva Cosmic Boom (D Puttock / D & L Meagher)
Puppy of Breed: Goldmaid The Winning Bid (D & L Meagher)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)
Baby of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Baby of Breed: Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Khayoz Just Follow Your Dreams (AI) (A J Cowin & Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Bordalace I Want To Break Free (AI) (Alison J Cowin)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Snofyre Scaramouche (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Puppy of Breed: Snofyre Water Nymph (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Dwyfor Lady Brindabella (AI) (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle Return to Asgard (Emma and Marnie Davidson)
Junior in Group: Samoyed
Auramist Merlins Whisper (AI) (Mrs Serena Neil)
Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Ch Piratepoint Fat Boy Harley (Miss C Mainey)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC: Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Baby of Breed: Tyeanbo Dreams Do Come True (AI) (Mrs S F Crooks)
Baby (Bitch) of Breed: Nija If Ur Happy An U No It (AI) (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nightquest In Her Time (Mrs M / Miss E Edwards & Mrs B Henry)
Baby of Breed: Blazonknight Luminous Effect (Mrs Nicola Hooper)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tango With Daveren (iid USA) (Caroline Mainey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Piratepoint Fat Boy Harley (Miss C Mainey)

Newfoundland
Baby of Breed: Newfcastle Return to Asgard (Emma and Marnie Davidson)

Rottweiler
Baby of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Auramist Merlins Whisper (AI) (Mrs Serena Neil)
Bitch CC & Puppy of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
Dog CC & Minor of Breed: Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)
Puppy of Breed: Ebshine Quality Street (Veeni Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maharg Aki Beni Fuji (L Browning/ S Jones & D Chung)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kortmar Ready For It (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Obsession (G Folli)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zareba Shinebrite Lika Diamond (M Gorman & G Skinner)
Baby of Breed: Shebos Geez Louise (M Gorman)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starswept Meko (Tina Taylor)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nueboree Black Opal (Miss K Innes)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fyreburst Obsession (G Folli)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Borndownunda S Chocolatier (Miss K Innes & Ms G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)