Maitland & Kurri District Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 6-Nov-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Yvonne Meintjes (NSW)   (Total Entry : 488)

Best in Show & Aust Bred in Show: Japanese Chin
Aust Ch Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)
Runner Up in Show & Open in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Baby in Show: Newfoundland
Newfcastle Return to Asgard (Emma and Marnie Davidson)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Nicholyev Keepya Shirt On (S Kelly & J Bower)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)
Junior in Show: Bedlington Terrier
Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)
Runner Up in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)
Baby in Group: Pug
Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)
Minor in Group: Pug
Zaland The Kingsmen (B Beves and N Estatheo)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
Baby of Breed: Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Golbourne Jimmy Choo (Imp UK) (Mr D Smith / Mr A Ikin / Ms K & Mrs C Harding)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Marblanc Written In The Stars (M P Atkinson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Star Fantasy (M P Atkinson)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Zaland Nuts N Bolts Not Needed (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)
Minor of Breed: Zaland The Kingsmen (B Beves and N Estatheo)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Westntib Sundae Fizz (Mrs J M Barnett & Miss S M Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Runner Up in Group & Open in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Yarraview Mrs Tittlemouse (Mrs Danielle McCoster)
Puppy in Group: Australian Terrier
Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Gunna Be Gold (Natalie Southam)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinnacle He Did It On Porpoise (M Bradburn / D Selden / S & A Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kadama In The Spotlight (D & A Aldridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarraview Mrs Tittlemouse (Mrs Danielle McCoster)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Alotafun Rustic Treasure (Bonnie Holstein)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Lost In Never Land (Debra Stubbings)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)
Baby of Breed: Asudo Paint It Black (Joanne Meadows)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Junior of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: BlueBreeze Jingle Bells (AI) (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Lost In Never Land (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
Intermediate of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bellbidgee Shine LikeA Diamond (Miss M Purtill)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cruisenif Take it to the Limit CCD RE (J A Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW) (Group Entry : 84)

Best in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Foxhunt Not Your Average (J/ C & B Bryson)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Nicholyev Keepya Shirt On (S Kelly & J Bower)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham)
Junior in Group: Afghan Hound
Empari In Vino Veritas (AI) (Miss J Gibson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Empari In Vino Veritas (AI) (Miss J Gibson)

Basenji
Baby (Dog) of Breed: Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nicholyev Keepya Shirt On (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nerricky Princess Lilly (Nerida Gilfillan)
Minor of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Puppy of Breed: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aasheerdac Unser Zander (Mrs A D Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxhunt Not Your Average (J/ C & B Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Foxhunt Winning Is Everything (J/ C & B Bryson)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)

Whippet
Puppy of Breed: Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Junior (Dog) of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 92)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Serve and Protect (L Somers & E Badior)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Baby in Group: Bearded Collie
Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Minor in Group: Bearded Collie
Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Nuwarra Ring Master (Sue & Ian Ford)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nuwarra Ring Master (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Seventy Seven Outlander From The World Of Light (Imp RUS) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Puppy of Breed: Goldmaid The Winning Bid (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)
Baby of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Baby of Breed: Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nahrof Serve and Protect (L Somers & E Badior)
Baby of Breed: Bordalace I Want To Break Free (AI) (Alison J Cowin)
Puppy of Breed: Khayoz Just Follow Your Dreams (AI) (A J Cowin & Khayoz Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Snofyre Scaramouche (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre Water Nymph (Chrissy Fitzgerald)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Dwyfor Lady Brindabella (AI) (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle Return to Asgard (Emma and Marnie Davidson)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC: Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Baby of Breed: Nija If Ur Happy An U No It (AI) (L Hetherington)
Baby (Dog) of Breed: Tyeanbo Dreams Do Come True (AI) (Mrs S F Crooks)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nightquest In Her Time (Mrs M / Miss E Edwards & Mrs B Henry)
Baby of Breed: Blazonknight Luminous Effect (Mrs Nicola Hooper)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tango With Daveren (iid USA) (Caroline Mainey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)

Newfoundland
Baby of Breed: Newfcastle Return to Asgard (Emma and Marnie Davidson)

Rottweiler
Baby of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)
Res Dog CC & Minor of Breed: Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kortmar Ready For It (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maharg Aki Beni Fuji (L Browning/ S Jones & D Chung)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Obsession (G Folli)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zareba Shinebrite Lika Diamond (M Gorman & G Skinner)
Baby of Breed: Shebos Geez Louise (M Gorman)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starswept Meko (Tina Taylor)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nueboree Black Opal (Miss K Innes)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Obsession (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)