North of the Harbour All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 12-Nov-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW)   (Total Entry : 511)

Runner Up in Show & Junior in Show: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Baby in Show: Irish Terrier
Tawnyoak Caspian (Pam Gerrey)
Minor in Show: Italian Greyhound
Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)
Puppy in Show: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Colleen Kirgan-Khoury (NSW)  (Group Entry : 103)

Runner Up in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Minor in Group: Italian Greyhound
Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)
Puppy in Group: Pug
Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)
Junior in Group: Pug
Yarrowfell Orange Appeal (Pauline Gemmill)
Intermediate in Group: Pekingese
Athalow in Ruby Red Pumps (J Nash)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Kaliak Billy Will Linga (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Royal Impressions (D Vazquez & C J McRae)
Minor of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Puppy of Breed: Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kango Lady Ma Donna (Ms M Polias)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sherabill Dreams Ov Fame (Maureen Friend)
Minor of Breed: Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Written In The Stars (M P Atkinson)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Athalow in Ruby Red Pumps (J Nash)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
Baby of Breed: Athalow Queen ov Mowtown (J Nash)

Pomeranian
Puppy of Breed: Mimbletown Hearts Desire (Alannah & William Roberts)
Junior (Dog) of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)
Open of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Maskerade Love Story (Debra Cummings)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarrowfell Orange Appeal (Pauline Gemmill)
Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)
Open of Breed: Sebandee Ragtyme Melody (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)

Yorkshire Terrier
Baby of Breed: Yetholme Janluna Molly McLean (Mrs M Sharp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Wright (NSW)  (Group Entry : 64)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Baby in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Caspian (Pam Gerrey)
Minor in Group: Scottish Terrier
Bescotted Rise From the Ashes (S Campbell)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Newbelle Perfect Storm (M Anderson)
Baby of Breed: Pawtucket Shes Got It (AI) (Cassie Caple)

Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Mrs S M Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Mrs S M Massey)

Irish Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Nezhoyne Plamya Alfrid (Imp RUS) (P Gerrey)
Baby of Breed: Tawnyoak Caspian (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Junior of Breed: Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: WhataJack Boom & Zoom (Garry Butler)

Scottish Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bescotted Rise From the Ashes (S Campbell)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Puppy of Breed: Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)
Puppy (Dog) of Breed: Zeracious Fame N Fortune (F & M Coetzer)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarraview Mrs Tittlemouse (Mrs Danielle McCoster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Demala Stepping in Style (Deidre Macfadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 78)

Runner Up in Group & Open in Group: Spanish Water Dog
Am Gr & Am Ch Deseado Wavelet (Imp USA) (M G Fox/ Miss A Voglsam & Miss A Petersen)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Asudo Paint It Black (Joanne Meadows)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Junior in Group: Golden Retriever
BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Intermediate in Group: Irish Setter
Rhiannon Red Knickers (P Middleton & J Salvestrin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)
Minor of Breed: Jettz Samamari Run The World (V Masterfield & S Kaul)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Asudo Paint It Black (Joanne Meadows)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Killara’s First Class Ticket (IMP USA) (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pitswarren Magnum Opus of Metropolis (Imp UK) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Metropolis Patriarch Paloma (Robyn Hanney)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhiannon Red Knickers (P Middleton & J Salvestrin)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lindiant Attoney General (Miss S Scott & Mrs A Scott)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zensu Incantation (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Am Ch Deseado Wavelet (Imp USA) (M G Fox/ Miss A Voglsam & Miss A Petersen)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mycroft Miraquel (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 67)

Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Magombe The Queen B (Amelia Baker)
Puppy in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Zurk Felicity (Lyndsay Kruse)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cahluia Red Baron (Carla and Bob Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: RubyPeridot Drivin Ms Daisy (Shared ownership)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aashudna Magic Moments (H Coles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aashudna Royal Isabella Delite (H Coles)
Puppy (Bitch) of Breed: Aashudna Magic N Mayham (Heather Coles)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tabasco (Douglas McKay)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Foxhunt Snow White (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Kaisu (AI) (Mrs S Gendle)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zurk Felicity (Lyndsay Kruse)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Minor of Breed: Magombe The Queen B (Amelia Baker)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Junior of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ridgesetter Chevrolet (R Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anne Hickey (NSW)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Junior in Group: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Freevale Unnecessary Nonsense (M & C Morris)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Woolebull wollemi At Snodragon (S & M Sanger / P & S Hinks)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Woolebull Up Holding the Law (P L & D S Hincks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Freevale Rapunzel (M & C Morris)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) (S Betts)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Freevale Full Of Surprises (M & C Morris)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Hillmagic RWB Wick (Mrs C Morris)
Baby of Breed: Freevale Vazante (M & C Morris)
Baby (Dog) of Breed: Freevale Valentino (M & C Morris)
Minor of Breed: Freevale Unnecessary Nonsense (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Freevale Rapunzel (M & C Morris)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Woolebull Up Holding the Law (P L & D S Hincks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Woolebull wollemi At Snodragon (S & M Sanger / P & S Hinks)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Mystique (R & F Holtkamp)
Baby of Breed: Dwyfor Lady Brindabella (AI) (R & F Holtkamp)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Fynobull Im No Angel (AI) (M & A O'Callaghan)
Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)
Puppy in Group: Siberian Husky
Articpride Running the Snow (A Constantine/R & B Lloyd)
Junior in Group: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fynobull Im No Angel (AI) (M & A O'Callaghan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Brinkybull Just Like Lexie (S Brinkworth)

Landseer (European Continental Type)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wylah The Sea Siren (AI) (Ms S McDowell)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maggiormente Nobile (AI) (D & T Reid)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)

Rottweiler
Baby of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalamino Kaos In The Kathouse (M Mcleod-Woodhouse/ A Mc ILrath & J Morris)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Articpride Running the Snow (A Constantine/R & B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Minor in Group: Chow Chow
Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)
Puppy in Group: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Morioka Lady Montana Sachi (Vicki Livingstone)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareba Show N Tell (D Norquay & A Gilson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)
Baby of Breed: Marsanchow Dragon Of The Nyte (Mr P & Mrs M Grebert)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Morioka Lady Montana Sachi (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sandstock Snow Princess (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Monterrez Keeping Up Appearances (Graham Cruse)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Monterrez Lasting Impression (Graham Cruse)