Albany All Breeds Dog Club (WA)

Date of Show : 21-Nov-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pamela Campbell (WA)   (Total Entry : 295)

Runner Up in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Baby in Show: Basenji
Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)
Minor in Show: Poodle (Toy)
Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)
State Bred in Show: Shetland Sheepdog
Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Open in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Minor in Group: Havanese
Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)
Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Yorkshire Terrier
Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Bitch CC & Minor of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Tasdale Tie Dyed Trendsetter (Imp NZ) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Staffegan Wild West Rose (Lorraine Park)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tasdale Tie Dyed Trendsetter (Imp NZ) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Staffegan Wild West Rose (Lorraine Park)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
Junior of Breed: Aust Ch Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA) (Group Entry : 30)

Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Baby in Group: Basenji
Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)
Intermediate in Group: Beagle
Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Kennels)
State Bred in Group: Whippet
Aninbrae Struts like a boss (Anna Ferguson)
Aust Bred in Group: Beagle
Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Obsidion Watch The Sparks Fly (Ms N Maassen)
Baby of Breed: Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sligrachan Argylls Braw Weelad (AI) (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tonicbay Liberty Bell (Mr A J & Mrs N Crocker)
Puppy of Breed: Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Junior of Breed: Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrchan Kennels)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Neut Ch Houndmaster Spirit InThe Night JDX (Sam Shields)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
Dog CC & State Bred of Breed: Aninbrae Struts like a boss (Anna Ferguson)
Puppy of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 61)

Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Minor in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Storm (Paula Baker & Donna Puttock)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas / Belinda West / Joshua Stankovic)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Maisilva Cosmic Storm (Paula Baker & Donna Puttock)
Bitch CC & Puppy of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Winpara Save ThLast DanceForMe (Miss R J Evans)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Junior of Breed: Lurikeen DriveIt LikeYaStoleIt (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Intermediate of Breed: Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch & Aust Neuter Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Baby in Group: Siberian Husky
Dencasstique Takeme Tothe Bank (Desiree & Stephen Case)
Junior in Group: Siberian Husky
Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Jive Talkin (Mrs C van Verseveld & Mrs L Russell)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Redgladiator Isabella (Belinda Allen)

Dobermann
Junior of Breed: Martyn I Came I Saw I Sparkled At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Vombroz Von Der Adjuna (Mrs Carla van Verseveld)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ubersein Jive Talkin (Mrs C van Verseveld & Mrs L Russell)
Junior of Breed: Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lunasea Have It My Way (Ying Chen (Helen))

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Quinabby Sarah (Shannon Dooley)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Baby of Breed: Dencasstique Takeme Tothe Bank (Desiree & Stephen Case)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alariqus Carlottas Supernova (Ms G Hoeksema)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alariqus Champagne Kisses (Mrs P Slebos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anoki Its A Kinda Magic (L Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Anoki Kishma Ashe (L Taylor)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)