Adelaide Districts Working Dog Club Inc (SA)

Date of Show : 12-Nov-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Weil (QLD)   (Total Entry : 331)

Best in Show 1st: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Puppy in Show: Cocker Spaniel (American)
Azel Odds and Even (Azel Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)  (Group Entry : 46)

Puppy in Group: Maltese
Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Balkana Bilbo Baggins (J W Camac)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Gemnova Carbon Copy (Lynette Walker)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adawar Deja Vu (D Sharman)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sebandee Ruff N Tumble (Ben Luxton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 53)

Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Group 4th: American Staffordshire Terrier
Amstafomine Playing For Keeps (AI) (Deborah Hughes)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB & Bitch CC: Amstafomine Playing For Keeps (AI) (Deborah Hughes)
Baby of Breed: Pawtucket Game Changer (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch MittleSista Drama Queen (Peter Oswald)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)
Baby of Breed: Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Shadowstaff Song Of Ice N Fire (Shadowstaff Kennels)
Puppy (Dog) of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Junior (Dog) of Breed: Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Shadowstaff Paint It Black (AI) (Shadowstaff Kennels)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravenswood Come Fly With Me (J L & A H Griffin)
Baby of Breed: Avalonwsties Adorable Angus (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)  (Group Entry : 61)

Group 1st: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Group 2nd: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Moments Like This (Azel Kennels)
Group 3rd: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Baby in Group: Pointer
Inchara First High Flyer (Miss C Fisher & Miss J Manser)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Odds and Even (Azel Kennels)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Charmisty Privy Councillor (D Sharman)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Azel Moments Like This (Azel Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Azel Always Gotcha Thinking (John / Valerie & Erin Carter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azel Odds and Even (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Baby of Breed: Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)

Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Tell Me Lies (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Kat Amonst Th Pigeons (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Playing In The Shadows (AI) (Sevoier Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aceweis Fuelled On Gin At Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Aceweis Remember My Name at Heiderst (Aceweis Kennels/ Heiderst Kennels & Monika Gawen)

Irish Setter
BOB and Dog CC: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Dog CC: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Baby of Breed: Inchara First High Flyer (Miss C Fisher & Miss J Manser)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD) (Group Entry : 26)

Group 2nd & Puppy in Group: Irish Wolfhound
Hollymorn Allegretto (J Hooper)
Baby in Group: Beagle
Houndbrook Gaselle (S & D Flew)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mrs Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brialey Lil Bit Ice Diva (Donna & Stuart Flew)
Baby of Breed: Houndbrook Gaselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Trutori Showdown (Mrs V Tapp)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollymorn Allegretto (J Hooper)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 71)

Group 1st: Shetland Sheepdog
Am/Can & Aust Ch Bellarose Hollybluff Ace of Hearts (Imp USA) (Mrs B Shepherdson)
Group 2nd: Border Collie
Aust Gr Ch Trumagik A Flash Of Tartan (N & M Kay)
Group 4th: Australian Shepherd
Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker & Ms E Ward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)
Baby of Breed: Southspirit Devil May Care (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker & Ms E Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Parkeyre All That Glitters (AI) (Miss B Parker)

Border Collie
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Trumagik A Flash Of Tartan (N & M Kay)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Noblestarzz Life Of The Mardi (AI) (Mr G Dewing/ Miss L Roe/ Dr A Smith)
Baby of Breed: Monifieth Dearg Cailleach (Mrs D Younger)
Baby (Dog) of Breed: Monifieth Dubh Draoidh (Mrs D Younger)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Noblestarzz Crazy In Love (Miss Lee-Anne Roe & Mr Gary J Dewing)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Am/Can & Aust Ch Bellarose Hollybluff Ace of Hearts (Imp USA) (Mrs B Shepherdson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monifieth Arianrhod (Mrs D Younger)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Roberta Crouch (SA)  (Group Entry : 43)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Maiitsho A Wise Bear Once Said (Tori Haynes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Maiitsho Big Paws Ta Fill (AI) (Tori Haynes)
Baby of Breed: Maiitsho A Wise Bear Once Said (Tori Haynes)
Baby (Bitch) of Breed: Maiitsho A Monstrous Wolf (Tori Haynes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Aust Ch Zempahphi You Never Know (A Wells)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Noblesaga Duke (Mr G Robertson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Klimkie Sweet Nala (A O'Grady)
Baby (Bitch) of Breed: Klimkie Blazing Brooke (Mrs L J O'Grady)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Klimkie Ruby Tuesday (L J O'Grady)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Francis Mcevoy (SA)  (Group Entry : 31)

Group 2nd: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Group 4th & Puppy in Group: Chow Chow
Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Baby in Group: French Bulldog
Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby of Breed: Touchofchow Chillz N Thrillz (Touchofchow)

French Bulldog
Baby of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)