Adelaide Districts Working Dog Club Inc (SA)

Date of Show : 14-Nov-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jean Butterfield (SA)   (Total Entry : 359)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Show: Pointer
Inchara First High Flyer (Miss C Fisher & Miss J Manser)
Minor in Show: Keeshond
Rymiska Simply Irresistible (R/ M & T Parker)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)  (Group Entry : 68)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Lowchen
Lowensque Better When I'm dancin (Courtney Tulk)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Matilda Moon (Lindsay Bolden)
Minor in Group: Lowchen
Lowensque The Beat Goes On (Courtney Tulk)
Aust Bred in Group: Maltese
Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath Matilda Moon (Lindsay Bolden)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowensque Better When I'm dancin (Courtney Tulk)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lowensque The Beat Goes On (Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adawar Deja Vu (D Sharman)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sebandee Ruff N Tumble (Ben Luxton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Margaret Courtney-Reid (SA)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Pawtucket Game Changer (J Watson)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby of Breed: Pawtucket Game Changer (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paxterr Won A Queen (Mrs C Charles)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Baby of Breed: Anvilhart Can Hardly Wait (Anvilhart Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Shadowstaff Song Of Ice N Fire (Shadowstaff Kennels)
Junior of Breed: Shadowstaff I Like Those Odds (Shadowstaff Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Shadowstaff Paint It Black (AI) (Shadowstaff Kennels)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Devnik Beautiful Bonnie (Linda Elson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Moments Like This (Azel Kennels)
Baby in Group: Pointer
Inchara First High Flyer (Miss C Fisher & Miss J Manser)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Martinridge Starry Night (Bernie Martin)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Charmisty Privy Councillor (D Sharman)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Moments Like This (Azel Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azel Odds and Even (Azel Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Always Gotcha Thinking (John / Valerie & Erin Carter)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Baby of Breed: Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Woodwych Razzamatazz (S/ R & L Schwerdt)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Martinridge Starry Night (Bernie Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Baby of Breed: Inchara First High Flyer (Miss C Fisher & Miss J Manser)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Waldwiese Xplain Yourself (AI) (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA) (Group Entry : 27)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Trutori Showdown (Mrs V Tapp)
Minor in Group: Borzoi
Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mrs Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brialey Lil Bit Ice Diva (Donna & Stuart Flew)
Baby of Breed: Houndbrook Gaselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Trutori Showdown (Mrs V Tapp)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)  (Group Entry : 75)

Runner Up in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Yaxeka Let It Go (Denise/ Tania & Kimberly Adams)
Minor in Group: Australian Shepherd
Thistledust Sassy In Satin (K Davis)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)
Baby of Breed: Southspirit Devil May Care (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Thistledust Suede in Blue (K Davis)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Thistledust Sassy In Satin (K Davis)
Junior of Breed: Parkeyre Cue The Lights (Miss B Parker & Ms E Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Sutter So Bedazzled JC (Imp NZ) (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Foxbell Frank Zappa (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)
Baby of Breed: Yaxeka Let It Go (Denise/ Tania & Kimberly Adams)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Rimini Divine Design (B K Turner)
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Windybrae Expectations Of Gold (Graeme & Helen Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Minor in Group: Boxer
Kesdar Spirited Romance At Rampid (Mr P & Miss K Cook)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Icewolves Dancing (B White)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Whitewarrior Icewolves Dancing (B White)
Dog CC & Puppy of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Baby of Breed: Maiitsho A Monstrous Wolf (Tori Haynes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Boxer
Bitch CC & Minor of Breed: Kesdar Spirited Romance At Rampid (Mr P & Miss K Cook)
Puppy of Breed: Aust Ch Milmac Shelby Ford GT (AI) (D Macmillan / Paul Cook / Kirsten Cook)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Bitch CC & Puppy of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sollerus Blaze Of Glory (W & J Grundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Primrose (WA)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Matgo Twelve Gage (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Simply Irresistible (R/ M & T Parker)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby of Breed: Touchofchow Chillz N Thrillz (Touchofchow)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Bitch CC & Junior of Breed: Beachspots Shes Been Behavin (AI) (J Mills & S Gahan)
Aust Bred of Breed: Beachspots Take A Look (AI) (Sharon Gahan)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Matgo Twelve Gage (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Baby (Bitch) of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)
Minor (Dog) of Breed: Cauzinhavoc Tequila Mockinbird (J Sellars & B Loades)
Junior of Breed: Aust Ch Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rymiska Simply Irresistible (R/ M & T Parker)