Hobart Dog Club Inc (PM) (TAS)

Date of Show : 13-Nov-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Martin (SA)   (Total Entry : 322)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Baby in Show: Shih Tzu
Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
Junior in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Group: Pug
Spurcius Black Betty (S Frankcombe)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
Junior in Group: Bichon Frise
Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Priscilla Brown (J Watt)

Chinese Crested Dog
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)
Baby of Breed: Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beaucliff What AMan Got to Do (S P & T M Sward)

Pug
Baby of Breed: Spurcius Black Betty (S Frankcombe)
Puppy of Breed: Divinise Little Miss Sunshine (J Willoughby)
Junior of Breed: Spurcius Silver Magic (AI) (Sharon Frankcombe)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
Junior in Group: Manchester Terrier
Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)
Puppy of Breed: Shielmont Ramble On (S McMAHON)
Aust Bred of Breed: Shielmont Ramble Again (S McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Diamonds In The Sky (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dixiedaly Time L Tell (Ms V M Adams)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
Baby of Breed: Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arangold Living The Dream (IMP NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bradorla Gold Star (C Ellis & M Wickham)
State Bred of Breed: Libertyjewel Hello Again (Gillian Dight)

Pointer
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA) (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Puppy in Group: Whippet
Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Junior in Group: Beagle
Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Mr M Wickham)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kunanyi Summerleas Charm (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Baby of Breed: Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB & Bitch CC: Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Armahani Opal Otso (AI) (J Lincoln & S Hyslop)
Puppy (Bitch) of Breed: Armahani Opal Onnetar (AI) (J Lincoln & G Kelly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby in Group: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Junior in Group: Samoyed
Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Res Bitch CC: Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Asplendour P La Pierre (D Clark)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Gold Coast (Rebecca Bentley)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Czamac Glitzy And Glama (M Bellingham)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)