Bulli District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 15-Jan-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Staines (QLD)   (Total Entry : 481)

Best in Show & Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Michele Thomas)
Minor in Show: Pointer
Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)
Puppy in Show: Keeshond
Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Lizneb In The Skye W Diamonds (E J Nelson)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Ahzu Terror At The Opera (M Harrison)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Tibetan Terrier
Tibetoes Cruising Together (Pamela Ellis)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)  (Group Entry : 74)

Minor in Group: Pug
Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Intermediate in Group: Pug
Cliffglynn Luvletters T Stella (Deb Stephenson and Pauline Gemmill)
Open Neuter in Group: Russian Toy (Long Haired)
Edelpark Count Me In (M Newhouse)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Minor of Breed: Chevalove Picture Perfect (AI) (K & M Munro)
Puppy of Breed: Chevalove Toberlorne (K & M Munro)
Aust Bred of Breed: Chevalove Kings Of Leon (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Ima One In A Million (V Morse / J & E Henville)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Elluje Mafia Kingpin (Julie & Erin Henville)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chaniekan Mafia Boss (Julie & Erin Henville)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Furperson Special Agent (A & T Dixon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Koatiponi Under Attack (Maddison Ward)
Junior of Breed: Vantarsi Some Like It Hot (S Ryan)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Pentacle (B Abraham & R Walsh)
Puppy of Breed: Sunnioaks Mellow Dansa (S Ryan)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cliffglynn Luvletters T Stella (Deb Stephenson and Pauline Gemmill)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarrowfell Orange Appeal (Pauline Gemmill)
Puppy of Breed: Kangala Conundrum (Kerry Cannon)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Edelpark Chantilly Cupcake (M Newhouse)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Edelpark Ambassador (M Newhouse)
Baby of Breed: Edelpark Frizzle Frazzle (M Newhouse)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Edelpark Count Me In (M Newhouse)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yetholme Janluna Molly McLean (Mrs M Sharp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Pennyflower Mary Poppins (Nicola Clark)
Puppy in Group: Bull Terrier
Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ch Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saintsoldier All Eyes On You (Mr Paolo Gibilisco)
Bitch CC & Puppy of Breed: Newbelle Perfect Storm (M Anderson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atrigema Defy The Force (Emma Anderson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: L'End Show My Star is Born (Imp) (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ch Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barragan It Has To Be Me (Neil Curwen)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: WhataJack Lady Ga Ga (Garry Butler)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)
Baby (Dog) of Breed: Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Junior of Breed: Covejack Wild Wahini (Jayne Hawkins)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)
Bitch CC & Minor of Breed: Pennyflower Mary Poppins (Nicola Clark)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Angel In Disguise (Wendy Moody & Graeme Moody)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skalawag Hot Chocolate (Wendy Moody & Graeme Moody)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Michele Thomas)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pointer
Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Junior in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
Bitch CC & Open of Breed: Spanfield Storm Chaser (M Perry & B Ray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Michele Thomas)

Hungarian Wirehaired Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vadaszat Briar Rose (Mr A Whyte)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Castaneas TheosPhoenix (Claire Wade and Al Dodge)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chesterhope I Call T Shots (Imp NZ) (Mr B Threadgold-Wallace)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD) (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
Bassbar Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Spellbound (P Batten)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Maclaomainn Derry's Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)
Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lowehund Hot To Trot (Jo Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ntico Last Waltz RN (Ms J Johnson)

Basenji
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Res Dog CC & Minor of Breed: Xalmes A Bad Boy For Love (M Darr)
Puppy of Breed: Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bassbar Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lemaison Look At Me (Taj Jones)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Foxhunt Not Your Average (J/ C & B Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maclaomainn Derry's Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wazazi Cheer The Beard (Kylie Delacourt)
Baby of Breed: Wazazi Send In The Clown (Kylie Delacourt)
Baby (Dog) of Breed: Wazazi Clown In A Fury Gown (Kylie Delacourt)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Baby of Breed: Lionslea Spellbound (P Batten)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lowehund Hot To Trot (Jo Thompson)

Whippet
Baby of Breed: Santasi Wild Wild West (Mrs S Taylor & Ms K Carroll)
Minor of Breed: Ridgesetter Lock N Load (R & Y Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Cuebiyar For The Fallen (AI) (A Thompson)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale Wowser Wow (M & C Morris)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lizneb In The Skye W Diamonds (E J Nelson)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) (S Betts)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)
Open in Group: Border Collie
Neecabe Law n Order (Sharon Hannigan)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Freevale Rapunzel (M & C Morris)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cuebiyar For The Fallen (AI) (A Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) (S Betts)
Baby of Breed: Lanbart Cryptic Enigma (Hessenberger / Oakey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Neecabe Law n Order (Sharon Hannigan)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tundrai Call The Shots (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Freevale Queen Bee (M & C Morris)
Res Dog CC & Minor of Breed: Hillmagic RWB Wick (Mrs C Morris)
Baby of Breed: Freevale Wowser Wow (M & C Morris)
Baby (Dog) of Breed: Freevale Watchman (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Freevale Rapunzel (M & C Morris)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lizneb In The Skye W Diamonds (E J Nelson)
Baby of Breed: Beauideal Love In The Dark (Judy Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 73)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney)

Dobermann
Puppy of Breed: Ikons Hell Raiser (Brigette Bryson)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)

Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Charvannah Royal Bling (Lee & Anne-Maree Docherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mastdoch Cheyenne (Karen Docherty)
Baby of Breed: Charvannah Snow Queen (Vicki Ross & Anne-Maree Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maggiormente Nobile (AI) (D & T Reid)
Baby of Breed: Monaciello Omerta (AI) (D & T Reid)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Gr Ch Shelridge Washington (Newfantastic (Margaret Rogers))
Res Dog CC: Aust Ch Newfantastic Light my Fire (Margaret Rogers)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ahzu Terror At The Opera (M Harrison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ahzu The Maharajahs Daughter (M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Swashbuckle Nero di Masaal (G Knight & S Gani)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar Kasume Miku (S Liwan & I Tatang)

Siberian Husky
Puppy of Breed: Articpride Running the Snow (A Constantine /R & B Lloyd)
Puppy (Dog) of Breed: Articwolf I AM Legend (AI) (E & M Hardwicke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Tibetoes Cruising Together (Pamela Ellis)
Puppy in Group: Keeshond
Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marsanchow Dragon Of The Nyte (Mr P & Mrs M Grebert)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystaway Gloria Glamour (R & D Harbin)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Perreux McLaren (M Simpson & L Grosse)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)

Keeshond
Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)

Poodle (Toy)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Elluje Dirty Little Secret (Julie & Erin Henville)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Bitch CC & Puppy of Breed: Monterrez Lasting Impression (Graham Cruse)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sweetiepei Maximum Exposure (L Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tibetoes Dance Monkey (Pamela Ellis)
R/UP BOB and Dog CC: Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tibetoes Cruising Together (Pamela Ellis)