Newcastle Toy & All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 26-Nov-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Rosemary Duffy (NSW)   (Total Entry : 385)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Show: Golden Retriever
BlueBreeze Private Benjamin (Debra Stubbings)
Minor in Show: Schnauzer (Miniature)
Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Junior in Show: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Intermediate in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judith Glover (NSW)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: Pug
Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
Intermediate in Group: Pomeranian
Pomquest Magical Moments (Ella Walsh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kaliak Femme Fatale (S & K Axiak)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hashki Keepon Keeping up (S McMahon)
Baby of Breed: Shielmont Flame Thrower (S McMahon)
Baby (Bitch) of Breed: Shielmont Flames Folly (S McMahon)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Marblanc Star Fantasy (M P Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pomquest Magical Moments (Ella Walsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Mimbletown Gilded Brightflame (Alannah & William Roberts)
Puppy of Breed: Mimbletown Hearts Desire (Alannah & William Roberts)
Open of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Disturbia (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Menakada Amazing Grace (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Pickwick-JR Robert The Bruce (Natalie Flintoff)
Runner Up in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
WhataJack Queen of Heartís (Garry Butler)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Australian Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Mrs S M Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Mrs S M Massey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pickwick-JR Robert The Bruce (Natalie Flintoff)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boambeefalls OliviaNjohn (Natalie Flintoff)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Gunna Be Gold (Natalie Southam)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: WhataJack Fireworks (Garry Butler)
Baby of Breed: WhataJack Queen of Heartís (Garry Butler)
Baby (Dog) of Breed: Whatajack Ace of Hearts (Garry Butler)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarraview Mrs Tittlemouse (Mrs Danielle McCoster)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Don Hunter (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Private Benjamin (Debra Stubbings)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon RN TKs (Mary Webster)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Azucroft Pitch Perfect (Mr R & Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Killaraís First Class Ticket (IMP USA) (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Baby of Breed: Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Harvikgold Tinder Belle RN TK.S (D & V Harris)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Harvikgold Strike True RN (D & V Harris)
Res Bitch CC & Junior of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Private Benjamin (Debra Stubbings)
Baby (Dog) of Breed: BlueBreeze Lost In Never Land (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: BlueBreeze Jingle Bells (AI) (Debra Stubbings)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Harvikgold Tiny Bounds CCD CD RM TK.s (D & V Harris)

Irish Setter
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Eirean Simply Irresistible (AI) (Mrs Diane Anderson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW) (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Saluki
Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)
Baby of Breed: Lemaison Here I Am (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aashudna Magic Moments (H Coles)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Dwyfor Lady In Red (AI) (R & F Holtkamp)
Minor in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Boom (D Puttock / D & L Meagher)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Junior in Group: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Seventy Seven Outlander From The World Of Light (Imp RUS) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Bitch CC & Minor of Breed: Maisilva Cosmic Boom (D Puttock / D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)
Baby of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Highclere Black In A Flash (Sandra Markerink)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Snofyre Scaramouche (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Baby of Breed: Tundrai Call The Shots (M Curtis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)
Puppy of Breed: Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Mystique (R & F Holtkamp)
Baby of Breed: Dwyfor Lady In Red (AI) (R & F Holtkamp)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Bruce Riddell (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Baby in Group: Dobermann
Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Puppy in Group: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Nija HappyAs ALark With Tell D (AI) (L Hetherington & Mr C & Mrs S Squires)

Bullmastiff
Baby of Breed: Blazonknight Luminous Effect (Mrs Nicola Hooper)

Dobermann
Baby of Breed: Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Rottweiler
Baby of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
Dog CC & Minor of Breed: Alclay Keep Em Guessing (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Queereye Straightguy (Veeni Craig)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Quality Street (Veeni Craig)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Farrell (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Keeshond
Calivale Crime Stopper (Brad Santas)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Beleesha Big Bang (Gemma Folli)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beleesha Big Bang (Gemma Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Obsession (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Calivale Crime Stopper (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Schipperke
Bitch CC & Minor of Breed: Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)