DOGS Victoria New Years Eve Committee (VIC)

Date of Show : 31-Dec-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Simon Mills (NSW)   (Total Entry : 457)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Runner Up in Show: Azawakh
CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Baby in Show: Border Terrier
Bohunt Sub Zero (AI) (Gaela Whyte)
Minor in Show: Border Collie
Merrinda Dramatic Poetry (Lyn Allshorn)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Puppy in Group: Japanese Chin
Alwood Akemi (Alana Sharp)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Armorgrif Queen Athalia (Robyn Morse)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
Aust Bred in Group: Pug
Brezel Splash Of Syrup (Mrs B Garner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust & Neut Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Swayd Silence Is Golden (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Clarelly Finbar Furey (Jan Kelly)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myatuc Logans Beyoncee (Gerda Schellens)
Baby of Breed: Myatuc Gullys Benny (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alynga The Terminator (Diana Norman & Mark Huisman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Armorgrif Queen Athalia (Robyn Morse)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Baby of Breed: Armorgrif Smooth Criminal (Ms R & Mr A Morse)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alwood Kaizin (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Akemi (Alana Sharp)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beauchiot Chelsea Dreams (Jacinta M Baker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khyleini Here Comes Trouble (Mr F Menezes / Mr J Milford / Ms J Hellessey)
Baby of Breed: Khyleini Top Loader (Khyleini)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: MMdivine Ferrari (Michelle Minardi)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brezel Splash Of Syrup (Mrs B Garner)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Baby in Group: Border Terrier
Bohunt Sub Zero (AI) (Gaela Whyte)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Hotashell Queen Of Titans (Tracy Urch & Julia Martiniello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hotashell Queen Of Titans (Tracy Urch & Julia Martiniello)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bohunt Best Served Cold (AI) (Gaela Whyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bohunt Sods Law (AI) (Gaela Whyte)
Baby of Breed: Bohunt Sub Zero (AI) (Gaela Whyte)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
R/UP BOB & Junior of Breed: Chaswyck Pradas Dream (AI) (Ms Sandra Worsley)

Manchester Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cathasaigh Texas Ranger (L J Saxton)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chesney Bumble Bee (P Bunter)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shaneca Can You Keep A Secret (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Osleya Bet Your Boots (Lesley Knights)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)  (Group Entry : 71)

Minor in Group: Labrador Retriever
Skyerose Truly Madly Deeply (Sharon Mulgrew)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Silverblue When Stars Align (Judith O'Brien)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Mate Of Mine (J Waite)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Manaia (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverblue When Stars Align (Judith O'Brien)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Silverblue Star Trecker (Judith O'Brien)
Baby of Breed: Bffurever ATanty At Silverblue (Judith O'Brien)

Cocker Spaniel (American)
Puppy of Breed: Quirentia La Player (Deborah Alford-Kerr)

English Setter
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Glengordon Bees Blue Comet (Michaela Barraclough)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyburn Flying First Class (Michaela Barraclough)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Mate Of Mine (J Waite)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Princess Leia (J Waite)
Junior of Breed: Cardhu Four On The Floor (J Waite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Canawindra Home Grown (M J & F L Park)
Intermediate of Breed: Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
Aust Bred of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook All About Soul (Graebrook Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sambaridge Southern Jim (D Stewart & S Bassett)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Skyerose Break Me Shake Me (Sharon Mulgrew)
Minor of Breed: Skyerose Truly Madly Deeply (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Havanova Spirit of storm (Karina Middleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tolleron Like A Chilli Pepper JC (Dimity Gunn)
Puppy of Breed: Havanova Red Genes (Karina Middleton & Georgie Sinclair)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Azawakh
CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
Baby in Group: Beagle
Kezziah Mad Love (Kezziah Kennels)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Lock N Load (R & Y Barter)
Junior in Group: Basenji
Tambuzi Iluvataar (Adam Druce)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dzum Blue Illusion (Mrs M & Mr A Storey)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tambuzi Morgan Le Fay (Miss Stephanie Davey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Iluvataar (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hounsley Hey Hey My My TD TSD SWN (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby of Breed: Kezziah Mad Love (Kezziah Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell & Ms M Cooper)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tinsnips Katz Whiskas (Ms Claire Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamahi Listen to Your Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Crisnick The Phantom Menace (Talkabout Kennels)

Whippet
Minor of Breed: Ridgesetter Lock N Load (R & Y Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 94)

Best in Group & Open in Group: Briard
Aust Ch Oscar De La Manoliere (Imp NCL) (Vicki Russell)
Baby in Group: Border Collie
Merrinda Sky High Lover (Lyn Allshorn)
Minor in Group: Border Collie
Merrinda Dramatic Poetry (Lyn Allshorn)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Julburn Treasure Chest (J Allen & J Burnett)
Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Clarelly No Apologies (Jan Kelly & Clare van der Wolde)
Intermediate in Group: Border Collie
Uttercharm Kozmic Ballad OfLuv At Merrinda (Lyn Allshorn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pureheel Hailstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uttercharm Kozmic Ballad OfLuv At Merrinda (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Merrinda Listen To Your Heart (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Sky High Lover (Lyn Allshorn)
Minor of Breed: Merrinda Dramatic Poetry (Lyn Allshorn)
Junior of Breed: Pukawidgee Has A Cool Secret (Bordarita Kennels)
Aust Bred of Breed: Milangimbi Copperhead Road (D Miller)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oscar De La Manoliere (Imp NCL) (Vicki Russell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ellerran Durif Parti Hi Lights (Bryan and Sandra Crowley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut /TS Gr Ch Ellerran Rioja Blue Distinctn FM (Sandra & Bryan Crowley)

Dutch Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saralpian Baby (Imp FIN) (Michelle Minardi)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bronacre Indian Summer Knight (AI) (Bronacre Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lordavo Royal Commander RN (Kathleen Raven)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Bowmaker Wizard Of Oz (Imp USA) (Ian Truswell & Collin Tenney)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Julburn Treasure Chest (J Allen & J Burnett)
Junior of Breed: Lochwind Obsession (Ian Truswell & Mr C Tenney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (Kerry Mc Kay)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Osuno Red Rebel At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs J Eaton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ubiqque Cracklin Rosie (AI) (Mrs J Eaton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lakamari Southern Cognac (NBT) (Lakamari Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Bill Me Later (AI) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
Minor (Dog) of Breed: Lakamari Ted E Bear (Lakamari kennels)
Junior of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Clarelly No Apologies (Jan Kelly & Clare van der Wolde)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette TD HT JC (Jan Kelly)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly & Clare van der Wolde)
Baby of Breed: Soverenpark Optimistic Lyla (Mrs Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Vicki Perkins (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Monarkin One Step Ahead (Mike Higgins)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Minor in Group: Samoyed
Sunnburst Sweet As Maple Syrup (Olivia Hunnam)
Puppy in Group: Samoyed
Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
CIB & Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Snowispa Goldnlily Ofth Yukon (D Williams)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monarkin One Step Ahead (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nightquest Youngstar (Mrs M & Miss E Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mymooch Judges Quest (Mrs M & Miss E Edwards)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Defavorie Enchanting Princess (William)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Dog CC & Open of Breed: Kimark Imperial Accolade (Kim Wardle)
Baby of Breed: Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Minor of Breed: Sunnburst Sweet As Maple Syrup (Olivia Hunnam)
Puppy of Breed: Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Snowispa Goldnlily Ofth Yukon (D Williams)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Marie Burrell (VIC)  (Group Entry : 73)

Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Minor in Group: Dalmatian
Trudals Donít Argue (J L Clark-Pearman)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Trudals Perdita RN TD ET WWPD WPD (M Kiel & J Lodington)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bostonbob Ginevras Time (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trudals Donít Argue (J L Clark-Pearman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kandyspot Kasandrah (Whytewood Kennels)
Minor (Bitch) of Breed: Whytewood Happy Times Harriet (Whytewood Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Trudals Perdita RN TD ET WWPD WPD (M Kiel & J Lodington)

Great Dane
Bitch CC & Minor of Breed: Danefred Heaven Sentfrom Halle (AI) (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Another Slice OHeaven (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Puddleducky Pika Boo (Jane Buckland)
Baby of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Mrs Jill Whincup / Ms K Santas)
Baby of Breed: Kahnhond Black Ember (D I & D J Wall)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland The Stars Combined (B Beves & N Estatheo / R & V Bennetts)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monterrez Life Of The Party (P Grutzner & M Adkins)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkston Wrapped In Attention (AI) (Mr D Lagden & Ms J White)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)