Combined Northern Canine Committee Inc (NSW)

Date of Show : 7-Jan-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Valerie Hutton (VIC)   (Total Entry : 399)

Best in Show & Aust Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Show & Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)
Baby in Show: Welsh Springer Spaniel
Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Minor in Show: Pug
Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Puppy in Show: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Intermediate in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

Baby SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Silvaspring Remember Me (E / M & A Borg)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Santasi Wild Wild West (Mrs S Taylor & Ms K Carroll)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Indpac Black Suede (M B Hart)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chow Chow
Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Irish Wolfhound
Maclaomainn Derry's Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
Minor in Group: Pug
Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien Romance Isn't Dead (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)
Minor of Breed: Cavalierlove Scandalous Affair (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy of Breed: Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Open (Bitch) of Breed: Kaliak Lunar Eclipse (S & K Axiak)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Baby of Breed: Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Keepon Keeping up (S McMahon)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shielmont Flame Thrower (S McMahon)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Star Fantasy (M P Atkinson)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carais Cristelle (Mrs D K Rochester)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maskerade Guess Who (Debra Cummings)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Smidgit Goodness Gracious (Frank & Toni Wozniak)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (VIC)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Ramble Again (S McMahon)
Puppy in Group: Bull Terrier
Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly Charlie Brown (Mr & Mrs B & C Sonter)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Newbelle Perfect Storm (M Anderson)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pickwick-JR Robert The Bruce (Natalie Flintoff)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Boambeefalls OliviaNjohn (Natalie Flintoff)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Res Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chrysaliss She’s Gotta Gun (N Southam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)
Puppy of Breed: Barragan It Has To Be Me (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shielmont Ramble Again (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: BalkanaBlu Cold As Ice (AI) (J Camac/ R Watt/ S Ross/ P Schultze & A Schultze)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart RN JD TD (Dianne Costello)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth (Amy)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Minor of Breed: Ourtribe Hocus Pocus (AI) (J & M Watt)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarraview First In Line (D McCosker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Demala Stepping in Style (Deirdre Macfadyen)
Dog CC & Puppy of Breed: Alotafun Rustic Treasure (Bonnie Holstein)
Baby of Breed: Demala Im All Jazzed Up (Deirdre Macfadyen)
Baby (Bitch) of Breed: Demala Rumour Has It (D McCosker)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macbraedly Charlie Brown (Mr & Mrs B & C Sonter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E / M & A Borg)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Minor in Group: Irish Setter
Eirean Simply Irresistible (AI) (Mrs Diane Anderson)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)
Runner Up Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Puppy of Breed: Elswood kilty pleasures (D & G Partridge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E / M & A Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Silvaspring Stand My Me (AI) (E / M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Remember Me (E / M & A Borg)

Field Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Queen of Hearts (Lara Haynes)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vercain zarr lih (Reade Moffat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chuchu Forget Me Knott (Miss Sahra Garside)
R/UP BOB & Minor of Breed: Eirean Simply Irresistible (AI) (Mrs Diane Anderson)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vercain Rock the boat (Ai) (Jodie fogarty)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griswold Vienna waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Waldwiese Xhara For Sinaway (AI) (Caron Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby of Breed: Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Jill R McDonald (VIC) (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E Graham & T Kelly)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Whippet
Santasi Wild Wild West (Mrs S Taylor & Ms K Carroll)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Here I Am (Laraine Wasson)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Maclaomainn Derry's Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aashudna Royal Isabella Delite (H Coles)
Aust Bred in Group: Whippet
Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eurabbie Bin Taharqa (Rosalie Mayo-Ramsay)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E Graham & T Kelly)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Dachyclan Xander the Defender (E Graham & T Kelly)
Junior of Breed: Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham & T Kelly)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev You Lil Bewdy (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nicholyev Keepya Shirt On (S Kelly & J Bower)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Minor of Breed: Lemaison Here I Am (Laraine Wasson)
Puppy (Bitch) of Breed: Naekota Luv A Little Sparkle (Miss K Smith)
Junior of Breed: Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aashudna Royal Isabella Delite (H Coles)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aashudna Magic Moments (H Coles)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aashudna Maggie May (Heather Coles)
Baby of Breed: Aashudna Love Is An Illusion (H Coles)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Finnish Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Persikka (Rosalie Mayo-Ramsay)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxhunt Its A Long Story (J/ C & B Bryson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxhunt Not Your Average (J/ C & B Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maclaomainn Derry's Dream (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Magombe New B Ginninz (Wendy Gilson & Amelia Baker)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Santasi Wild Wild West (Mrs S Taylor & Ms K Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Donna Puttock (NSW)  (Group Entry : 65)

Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers & E Badior)
Minor in Group: Bearded Collie
Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Puppy in Group: Bearded Collie
Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Callicoma Twinkle Little Star (Robin Oliver)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Cuebiyar For The Fallen (AI) (A Thompson)
Baby of Breed: Lanbart Cryptic Enigma (Hessenberger / Oakey)
Minor of Breed: Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers & E Badior)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snofyre Water Nymph (Chrissy Fitzgerald)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Armahani Nacre Nalle (AI) (M Gurney & J Lincoln)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brashawin Galadriels Gift (Brashawin Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (Mr B & Mrs S Winkler / J Broadbent)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausled Toke ST (Dianne Costello)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dwyfor Lady In Red (AI) (R & F Holtkamp)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)
Baby in Group: Mastiff
Charvannah Snow Queen (Vicki Ross & Anne-Maree Docherty)
Minor in Group: Dobermann
Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Dobermann
Ikons Hell Raiser (Brigette Bryson)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Redorah Turn Back Time (D Lawson & L Krzimien)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Oh God Of Hosts (S Presland & T Parker)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blazonknight Luminous Effect (Nicola Hooper)
Baby of Breed: Riverhome Creme Brulee (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ikons Hell Raiser (Brigette Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Indpac Black Suede (M B Hart)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)

Mastiff
Baby of Breed: Charvannah Snow Queen (Vicki Ross & Anne-Maree Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seadale Day Dream Believer (Janelle Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Rottweiler
Baby of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Swashbuckle Nero di Masaal (G Knight & S Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redorah Turn Back Time (D Lawson & L Krzimien)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Rymiska King Of Hearts (R/ M & T Parker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Baby in Group: British Bulldog
Bullmajesty Lockdown (H & C Smith)
Minor in Group: Boston Terrier
Zareba More Than An Icon (D Norquay & A Gilson)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareba Show N Tell (D Norquay & A Gilson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Zareba More Than An Icon (D Norquay & A Gilson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Baby of Breed: Bullmajesty Lockdown (H & C Smith)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marsanchow Dragon Of The Nyte (Mr P & Mrs M Grebert)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Starswept Meko (Tina Taylor)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rymiska King Of Hearts (R/ M & T Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rymiska Infinity And Beyond (R/ M & T Parker)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Schau Ice Rocks (B J Biggs)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rynkls Eequals MC Squared (Mrs D Gooding & Mrs C Thompson)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mc’roc Xochime (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Mc'roc De Oro Azteca Mex fci (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)