Derwent Kennel Club Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 2-Apr-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Redhead (SA)   (Total Entry : 235)

Best in Show & Aust Bred in Show: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Baby in Show: Akita
Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Puppy in Show: St Bernard
Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Junior in Show: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
Baby in Group: Pug
Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
Junior in Group: Pug
Spurcius Good Golly Itís Magic (S J Frankcombe)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Woonan Chico (Pugmate Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby of Breed: Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell & Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Let's Go Parti (Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tokubetsu Rilakkuma (Mrs D Delphin)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woonan Chico (Pugmate Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
Baby of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)
Junior of Breed: Spurcius Good Golly Itís Magic (S J Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Border Terrier
Baby of Breed: Lisgar Gemma Rose (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Baby of Breed: Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)
Puppy of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Shielmont Ramble On (S McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maddyroe Winning Hand (Mr M Muldoon)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Thikthighs Prttyeyes (AI) (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Baby (Dog) of Breed: Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Dog CC: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby of Breed: Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Auroras Wisp Dreams (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA) (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
State Bred in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Aurora Australis (Mrs Michelle Booth)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)
Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Libby Martin (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Ringbarka Rippa (Jennifer Roberts)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Karraine Alexis (Melissa & Matt Lyall)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Karraine Glimmers Bold Bear (Melissa & Matt Lyall)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ringbarka Rippa (Jennifer Roberts)
Intermediate of Breed: Aust Ch Watersedge Brown Suede (Ms Cass Finlay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Collie (Smooth)
Dog CC & Intermediate of Breed: Bellshill Drambuie (Imp NZ) (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
Dog CC & Intermediate of Breed: Karraine Blazeís Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Roxamburg Coming To Get You (Kristy Hall)
State Bred of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Karraine Alexis (Melissa & Matt Lyall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Karraine Glimmers Bold Bear (Melissa & Matt Lyall)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Libby Martin (SA)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Baby in Group: Akita
Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Puppy in Group: St Bernard
Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Junior in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Lilacbreeze Euphrates (S & C Eastley)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lilacbreeze Euphrates (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Limelight (S & C Eastley)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Johvi Kiss From A Rose (AI) (Vicki Sheppard)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw My Wild Irish Rose (AI) (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K OíRiley)
Junior of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Mydrm Strike A Pose (Tracy Evans)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
Open in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Gold Coast (Rebecca Bentley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Belzbentley Gold Coast (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mydrm Strike A Pose (Tracy Evans)
Baby of Breed: Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sangye Black Gem (Dawn Alomes)