Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 30-Apr-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Raphael Broomhall (TAS)   (Total Entry : 279)

Best in Show 1st: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Best in Show 2nd: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Leader Of The Band (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Bradorla Masterclass (C Ellis/ M Wickham)
Runner Up Neuter in Show: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Raphael Broomhall (TAS)  (Group Entry : 56)

Group 1st: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Group 2nd & Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)
Group 3rd: Pug
Saxten I am a Prince (Mr R Costen)
Group 4th: Pomeranian
Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
Baby in Group: Pekingese
Miyoko Shang Chi (Mrs A V Smithers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell & Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)

Havanese
BOB and Dog CC: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Baby of Breed: Boshafte Rosfrith (Kathi & Ian Davey)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sabelia Ignite My Passion (Vicki Beare & Amanda Gill)

Pekingese
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Baby of Breed: Miyoko Shang Chi (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)

Pug
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Saxten I am a Prince (Mr R Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)
Open (Bitch) of Breed: Saxten Silver Charm (Mr R Costen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Kerry Maguire (QLD)  (Group Entry : 33)

Group 1st: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Group 2nd: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Australian Terrier
Puppy of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
Bitch CC: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Res Bitch CC: Hannsum Lady Louise (Susan Springer)
Baby of Breed: Bignsmol Disneyland (Karen Leslie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Maddyroe Rick OShea (AI) (Michael Muldoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maddyroe Winning Hand (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Jamastaffs Maggie May (AI) (J P Aherne / M D Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)  (Group Entry : 57)

Group 1st: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Group 2nd: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Group 3rd: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Group 4th: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Baby in Group: Weimaraner
Arnhill Stand Aside (Mr J Turner)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Masterclass (C Ellis/ M Wickham)

Cocker Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Curly Coated Retriever
Baby of Breed: Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB & Bitch CC: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)
Baby of Breed: Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Bradorla Ice Chill (Kayla Heenan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bradorla Gold Star (C Ellis & M Wickham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Masterclass (C Ellis/ M Wickham)

Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Baby of Breed: Arnhill Stand Aside (Mr J Turner)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Baby of Breed: Tazlon Red Hot Pepper (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 23)

Group 1st: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Group 2nd: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Group 3rd: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Baby of Breed: Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Dog CC: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Baby of Breed: Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)  (Group Entry : 57)

Group 1st: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker SWN (Simon & Denise Finlay)
Group 2nd: German Shepherd Dog
Roxamburg Coming To Get You (Kristy Hall)
Group 4th: Australian Kelpie
Aust Ch Watersedge Brown Suede (Ms Cass Finlay)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Leader Of The Band (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Australian Kelpie
BOB and Dog CC: Aust Ch Watersedge Brown Suede (Ms Cass Finlay)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ringbarka Rippa (Jennifer Roberts)

Australian Shepherd
BOB and Dog CC: Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton)

Bearded Collie
BOB and Dog CC: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker SWN (Simon & Denise Finlay)
Bitch CC: Jazabil Converting To Lira At Peppagrove (AI) (Imp NZ) (Kathy Seadon)

Border Collie
BOB & Bitch CC: Allclarity Matter of Factor (Allclarity Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Roxamburg Coming To Get You (Kristy Hall)
Dog CC: Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB & Bitch CC: Anbenly Burnt Spice (Annette Anagnostis & Joan Watson)
Res Dog CC: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)
Baby of Breed: Anbenly Leader Of The Band (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)
Baby (Bitch) of Breed: Anbenly Madam Butterfly (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 36)

Group 1st: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Group 2nd: Russian Black Terrier
Aust Sup Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Johvi Kiss From A Rose (AI) (Vicki Sheppard)

Newfoundland
BOB & Bitch CC: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Res Dog CC: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby of Breed: Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)

Russian Black Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Puppy (Dog) of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB & Bitch CC: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 17)

Group 1st: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Group 2nd & Puppy in Group: Shih Tzu
Killilan Closing Argument (Jodi & Gavin Wigg)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Belzbentley Gold Coast (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Killilan Closing Argument (Jodi & Gavin Wigg)

Tibetan Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB & Bitch CC: Sangye Black Gem (Dawn Alomes)