Monto Show Society (QLD)

Date of Show : 23-Apr-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Pieter Tjerkstra (QLD)   (Total Entry : 147)

Best in Show & State Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Show & Open in Show: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)
Puppy in Show: Chow Chow
Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)
Junior in Show: Spanish Water Dog
Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)
Intermediate in Show: Chow Chow
Shendara Goku (Shenara Moon)
Aust Bred in Show: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 23)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Italian Greyhound
Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
Minor of Breed: Chinmighty Black Jack Jr (Kim Shelton)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Baby of Breed: Hostwill O No Nanette (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Rostafelius Ellie Twinklestar (T Conelius)

Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rostafelius Ellie Twinklestar (T Conelius)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Junior in Group: Spanish Water Dog
Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Betya Like My Style (Hilare Yeates)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Betya Gunna Look (Ms H J Yeates)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Baby of Breed: Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Myshalair Betya Like My Style (Hilare Yeates)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Ms H J Yeates)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Baby of Breed: Myshalair All Style Wth Kisses (Hilare Yeates)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gunlance Triumph at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD) (Group Entry : 9)

Best in Group & State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Empari In Vino Veritas (AI) (Miss J Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Ashtonleigh Rox My World (Mrs Leisl Kiesanowski)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Hurukamandege Private Blend (Imp ZAF) (Leisl Kiesanowski)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Empari In Vino Veritas (AI) (Miss J Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ashtonleigh Rox My World (Mrs Leisl Kiesanowski)
Dog CC & Open of Breed: Hurukamandege Private Blend (Imp ZAF) (Leisl Kiesanowski)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Veni Vidi Vici (Mrs S Ironmonger)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)
Puppy in Group: Collie (Smooth)
Sunshard Advocate of Illusions (Naomi Shaw)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
State Bred in Group: Border Collie
Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)
Baby of Breed: Wazwallaby Veni Vidi Vici (Mrs S Ironmonger)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Talelesshill Master Dukes (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunshard Advocate of Illusions (Naomi Shaw)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 8)

Best in Group & State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Runner Up in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Junior in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Aust Bred in Group: Boxer
Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Baby (Bitch) of Breed: Mcboxa Ohlala Lil Zeta Girl (Liza Mclaughlin)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Pieter Tjerkstra (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
Shendara Goku (Shenara Moon)
Puppy in Group: Chow Chow
Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)
Junior in Group: British Bulldog
Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)
State Bred in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Shendara Goku (Shenara Moon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alangrove Olivers Twist (Mechelle McFadzen)
Minor of Breed: Alangrove Arciadia Rose (Mechelle Mcfadzen)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sengkyila Dakini Moon Goddess (Janene Clemence & Alison Brady)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Cinnamon Toast (Debra Randall)
Res Bitch CC: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)