Sunshine Coast Kennel Club (QLD)
Date of Show : 22-Apr-2022 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Michelle Roberts (WA) (Total Entry : 341)
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Best in Show 2nd: Basenji
CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Best in Show 3rd: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
Best in Show 4th: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA) (Group Entry : 37)
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Group 4th: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Huckleberry Finn (Mrs Jennifer Watt)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Pabianpark Thyme For Magic (Mr W & Mrs S Pabian)
Chihuahua (Long Coat)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Hannah Finn (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Huckleberry Finn (Mrs Jennifer Watt)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koatiponi Witchcraft (Ms B McAlpine)
Papillon
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye McGhie)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA) (Group Entry : 40)
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Group 3rd: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (P G & S H Hewinson)
Group 4th & Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Fallingwater Tres Magnifique (AI) (Charlotte Sweeney)
Baby in Group: Australian Terrier
Aust Ch Aronaw Apple of Your Eye (A & L Lobegeiger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch & Neut Gr Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)
American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tredanky Morning Star (Mr D & Mrs T Sewell)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fallingwater Tres Magnifique (AI) (Charlotte Sweeney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Fallingwater La Vie Est Belle(AI) (Charlotte Sweeney)
Baby of Breed: Aust Ch Aronaw Apple of Your Eye (A & L Lobegeiger)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Deroyale Dancing With Wolves (R V & G D Crowther)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxanatic Tom Yum (Jane Cantlon)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Blackshot EZ On The Eye (Steve Hughes & Sandra Smid)
Baby of Breed: Kypajuka The Ink Ran Out (David/Louise & Tiarne Tattersall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Gr Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Charbon Stryking It Lucky (C E & J F Chambers)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Charbon Archie Rose (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)
West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Tarrafern You’re The Voice (P & A Tohill)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tarrafern Queen of Jazz (P & A Tohill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westland Claudia Bing (Mr G & Mrs C Bowers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Ms Michelle Roberts (WA) (Group Entry : 65)
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Group 2nd: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Group 3rd: Irish Setter
Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby in Group: Weimaraner
Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Farnsmere Strike It Rich (Ms B McAlpine)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Cocker Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Dog CC: Shelpin Star Successor (Mrs Shellie Galpin)
Cocker Spaniel (American)
BOB and Dog CC: Aust Ch Azel Always Gotcha Thinking (John / Valerie & Erin Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Farnsmere Strike It Rich (Ms B McAlpine)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Glenkinchie The Sheriff (Mrs C Lawson)
Puppy (Bitch) of Breed: Glenkinchie Bodecia (Mr M & Mrs C Lawson)
German Shorthaired Pointer
Dog CC: Aust Ch Tealpoint Game Hunter (AI) (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Tealpoint Indian Chief (Heather Reynolds)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Baby of Breed: Wysiwyg Let There Be Carnage (AI)(USA) (D McAllister)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)
Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kopafield Aint Whistlin Dixie (AI) (Neville & Sandra Pitcher)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Greyghost Tatiana At Ghostwind (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Kismaner Drinkin with Dolly (Kathleen Rogers)
Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA) (Group Entry : 44)
CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Group 2nd: Saluki
Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Group 3rd: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Group 4th: Whippet
Aust Ch Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)
Baby in Group: Saluki
Lavuka The Greatest Showman (Mr G Mark & Ms B Almpantis)
Best Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Basenji
BOB and Dog CC: CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Dachshund (Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist Hawkeye (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Bitch CC: Briarmist Scarlet Witch (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kajmytt Larrikin Lad (Cheryl Farley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kajmytt Miss Molly (Cheryl Farley)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Dacaldorf Mustang Sally (Kerry)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Pol Roger (Debbie Daly)
Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Aust Ch Dachdotcom Isabel W (Kerry)
Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Bitch CC: Lavuka Mirror on the Wall (Mr G Mark & Ms B Almpantis)
Baby of Breed: Lavuka The Greatest Showman (Mr G Mark & Ms B Almpantis)
Whippet
BOB and Dog CC: Aust Ch Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Michelle Roberts (WA) (Group Entry : 55)
Aust Ch Kintzel Theres No Looking Back (NBT) (G D & S K Kerr)
Group 2nd: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Group 3rd: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen The Future Is Now (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Austrax Generator (Kath Williamson)
Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO JDM ADX SPDM GDX SDX TK.S (Graeme & Mechalle Anderson)
Australian Shepherd
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Maisilva Rising Empire (G Braithwaite/D Puttock)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cumbydene Cantfighthemoonlight (R Metcalfe)
Baby of Breed: Aust Ch Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby of Breed: Edinglen The Future Is Now (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Mirribandi Llustrious (Matthew O'Reilly)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Mirribandi Luxem ET WPD (Matthew O'Reilly)
Border Collie
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Cannyben Locked N Loaded (Janice McKiernan)
Baby of Breed: Classicyds U Know U Want Me (Jason/Nadia & Mel Attridge)
Junior (Dog) of Breed: Khayoz Son Of A Preacher Man (Deborah Duckworth & Kate Valk)
Collie (Rough)
BOB and Dog CC: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Bitch CC: Aust Ch Highclere Love Story At Fairenvy (Cecilie Kemp)
Baby of Breed: Lexwood Take A Chance On Me (Robert & Chloe Armatys)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: CIB & Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Maliddie Heart of a Hero (Miss I Gordon)
Bitch CC: Maliddie Mi Island Cylence (Mrs H & Miss I Gordon)
Baby of Breed: Maliddie Made for Paris (Helen & Isabel Gordon)
Swedish Vallhund
BOB and Dog CC: Aust Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene Walkingin The Daffodils (Julene Brady)
Baby of Breed: Mandene Winter Wonderland (Julene Brady)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kintzel Theres No Looking Back (NBT) (G D & S K Kerr)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Wamphyri Midnight Memories (D & J Waugh)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Roni Oma (WA) (Group Entry : 49)
Aust Ch Samspring Phantom Of Opera (Imp PRT) (David & Jolene Maguire)
Group 2nd: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Its All About Me (Melissa Starkey)
Group 3rd: Alaskan Malamute
Annakpok Th Devil’s Kiss (AI) (Narelle Adams & Sarah Dean)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Mark My Words (D Dallinger & M Moore)
Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Annakpok Th Devil’s Kiss (AI) (Narelle Adams & Sarah Dean)
R/UP BOB & Bitch CC: Annakpok Stardust In Heaven (Narelle Adams)
Boxer
Intermediate (Dog) of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)
Bullmastiff
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Dog CC: Aust Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Dobermann
Puppy of Breed: Aust Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordogue Elijah (Keith & Kylie Reid)
Leonberger
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mondallin Mark My Words (D Dallinger & M Moore)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Samspring Phantom Of Opera (Imp PRT) (David & Jolene Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Grand Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Making Magic (AI) (Ms Campbell & Miss Campbell-Cardno)
Siberian Husky
BOB & Bitch CC: Aust Ch Cudos Its All About Me (Melissa Starkey)
Baby of Breed: Aust Ch Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Salhia First Edition JC (Lauren McKillop-Davies)
Baby of Breed: Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Salhia Deja Vu (Mrs Lauren McKillop-Davies)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Roni Oma (WA) (Group Entry : 51)
Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
Group 2nd: French Bulldog
Aust Ch Avenir A Place To Shine (AI) (Mrs A Watson)
Group 3rd: British Bulldog
Aust Ch Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
British Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Ch Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)
R/UP BOB & Bitch CC: Bullenvy My Sisters Keeper (Kerri Sullivan)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Majestueux Shaolin Zen Emei (Tricia Cumner)
Dalmatian
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
French Bulldog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Avenir A Place To Shine (AI) (Mrs A Watson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Starzlechien Devinerevelation (AI) (Brie Bell)
Dog CC: Starzlechien Ima Hustler (AI) (Sara Brown)
Baby of Breed: Avenir Pretty Penny (Mrs A Watson)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Nueboree Baby Ccino (Sheree Heath)
Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith / J Audet)
Keeshond
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (K L Santas)
Baby of Breed: Aust Ch Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)
Lhasa Apso
BOB & Bitch CC: Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Danrith Beach Please (Mr James Bennett & Ms Kirri Jacobson)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Aust Ch Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)