Hawkesbury District Agricultural Association (NSW)

Date of Show : 8-May-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mark Johnston (NSW)   (Total Entry : 307)

Best in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)
Runner Up in Show: Papillon
Aust Ch Sailoz Night Rider (Jameson & Lewis)
Puppy in Show: Australian Terrier
Enomis King Of The Ring (Shirley Massey)
Intermediate in Show: Afghan Hound
Aust Ch Craihall Missionary Man (K Allison/ A Taylor / J/ M & T Craig)
Open in Show: Golden Retriever
Aust Ch Fantango Poker Face (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Deals WithThe Devil (Alicia fragiadakis/ Paulene/ Nikki & Anthony Zullo)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Finnish Lapphund
Orical All Bets are off (AI) (L Mills)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boston Terrier
Strongstorm Locked N Loaded (AI) (L & K Kavanagh)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: American Staffordshire Terrier
Pawtucket Shes Got It (AI) (Cassie Caple)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Nuwarra Pretti Amazinglee (Sue & Ian Ford)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Night Rider (Jameson & Lewis)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Karakoram Suprise Parti (D Gilson)
Baby in Group: Italian Greyhound
Xarnego Sharp Dressed Man (Mr S Ryan)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Coloora Whatever You Heard (Mrs L Morris)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kaliak Covid Shenanigans (S J & K L Axiak)
Open in Group: Pomeranian
Sunnioaks Musikbox Dansa (Ms J Holt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kaliak Material Girl (SJ & KL Axiak)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Coloora Whatever You Heard (Mrs L Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Bob Boyce & Sue Donahue)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Baby of Breed: Alsdenn Little Black Dress At Caperway (Ms R Duffy)
Junior of Breed: Kaliak Covid Shenanigans (S J & K L Axiak)
Open (Bitch) of Breed: Kaliak Lunar Eclipse (S & K Axiak)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kaliak Material Girl (SJ & KL Axiak)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karakush Cover Me In Sunshine (M Lu/ L R & Mrs H Gibson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vantarsi Some Like It Hot (S Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Furperson Special Agent (A & T Dixon)
Baby of Breed: Xarnego Sharp Dressed Man (Mr S Ryan)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Bascena Little Miss Fabulous (S & D Cooper / Poyzer)
Intermediate of Breed: Shiralea Bonnie Wee Lass (Steven Cooper & Dannielle Poyzer)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Night Rider (Jameson & Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sailoz Destined by Design (Jameson & Lewis)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sunnioaks Musikbox Dansa (Ms J Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sunnioaks Mellow Dansa (S Ryan)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sebandee Leroys Black in Town RA (Ms J Nicolopoulos)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Karakoram Suprise Parti (D Gilson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Diamonds ShineBright (Leesa Musgrove`)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Australian Terrier
Enomis King Of The Ring (Shirley Massey)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Ramble Again (S McMahon)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Shirley Massey)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Memphis Belle (Taylor/Hull)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pawtucket Shes Got It (AI) (Cassie Caple)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Enomis King Of The Ring (Shirley Massey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandez Queen Of Hearts (Shirley Massey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Laspamas Zebediah (Shirley Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Shirley Massey)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Baby of Breed: Bullacktiv Deals WithThe Devil (Alicia fragiadakis/ Paulene/ Nikki & Anthony Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shielmont Ramble Again (S McMahon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Diamond By Design (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Diamonds ShineBright (Leesa Musgrove`)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southgate Bella Nova (N Taylor & D Hull)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Dixiedaly Memphis Belle (Taylor/Hull)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth TKS (Amy)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Carole Woolcock (NSW)  (Group Entry : 58)

Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Fantango Poker Face (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Bolwarra I Will Be Magic (Mrs M Markotany & Mrs R Hawkins)
Puppy in Group: Pointer
Atease A Slice of Heaven (Annaliesse Teasdel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC TKS (Samantha Ibbott-Cordi)

Brittany
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kirinbell See Wot U Made Me Do (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Dog CC & Intermediate of Breed: Kirinbell Absolutely In Love (AI) (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)
Baby of Breed: Kirinbell Lil Miss Hot Mess (AI) (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC TKS (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Bolwarra I Will Be Magic (Mrs M Markotany & Mrs R Hawkins)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fantango Poker Face (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby of Breed: Fantango Killer Queen (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atease A Slice of Heaven (Annaliesse Teasdel)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW) (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Craihall Missionary Man (K Allison/ A Taylor / J/ M & T Craig)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Craihall Missionary Man (K Allison/ A Taylor / J/ M & T Craig)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lemaison Look At Me (Taj Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tarlou The Jericho Kid (Laraine Wasson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ozzstyle I Have a Dream (Miss S Whyte & Miss M Brazier)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Allendell Velvet Ribbons (Mrs R L Ralphs)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Tyson (Sue Ford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Huntarush Neranie (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ozzstyle I Have a Dream (Miss S Whyte & Miss M Brazier)

Border Collie
Res Dog CC & Junior of Breed: Leclway European Legacy (Imp Hungary) (Susan Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Orical Lichen Slumber (L Mills)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Orical She Is All Heart (AI) (L Mills)
Baby of Breed: Orical All Bets are off (AI) (L Mills)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Allendell Velvet Ribbons (Mrs R L Ralphs)
Puppy of Breed: Allendell Voice of Reason (Mrs R L Ralphs)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Vinyard Chilling (AI) (P L & D S Hincks)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Woolebull Wollemi At Snodragon (S & M Sanger / P & S Hinks)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Minor in Group: Mastiff
Charvannah Snow Queen (Vicki Ross & Anne-Maree Docherty)
Puppy in Group: Boxer
Nija If Ur Happy An U No It (AI) (L Hetherington)
Junior in Group: Siberian Husky
Articpride Running the Snow (A Constantine /R & B Lloyd)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Capebass A Promise Kept (Ms S Yeong)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nija If Ur Happy An U No It (AI) (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bordogue Lilly Rose (J & A Douglass/R & K Reid)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Charvannah Snow Queen (Vicki Ross & Anne-Maree Docherty)

Newfoundland
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Capebass A Promise Kept (Ms S Yeong)

Samoyed
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Schonhardt Here Comes The Cat (J Morris & Z Wang)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kortmar Kasume Miku (S Liwan & I Tatang)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Articpride Yellowstone Cowboy (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Articpride Running the Snow (A Constantine /R & B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mark Fallon (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Minor in Group: Boston Terrier
Strongstorm Locked N Loaded (AI) (L & K Kavanagh)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Schau Ice Rocks (B J Biggs)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Strongstorm Locked N Loaded (AI) (L & K Kavanagh)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyreburst Super Trouper (Miss K Innes And Mrs D Armstrong)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Rymiska Charm The Riot (R/ M & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Miss Moneypenny (AI) (Amesen Kennels & Mrs J Mortimer)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Schau Ice Rocks (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Venus Is The New Black (B J Biggs)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Raro Reina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)