Cowra & District Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 21-May-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pauline Grutzner (VIC)   (Total Entry : 369)

Best in Show & Aust Bred in Show: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Runner Up in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Markayla Magic Touch (AI) (M K Kingston)
Minor in Show: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Royoni Special Addition (S & S Strang)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Touch Of Class (R L Ralphs)
Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Grandimage Mustang Sally (Paige Howes)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Adrahil Reuben Orourke (Paige Howes)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Just for Kicks (Ms J Whitney)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Maybe Magic (Mrs S G Boyce)
Intermediate of Breed: Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grandimage Mustang Sally (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adrahil Reuben Orourke (Paige Howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Grandimage Amazing grace (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Karakush Handbags N Gladrags (Melinda Sterrett)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherabill Dreams Ov Fame (Maureen Friend)
Baby of Breed: Oakway Royal Spirit (Mrs Maureen Friend)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Just for Kicks (Ms J Whitney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova On Standby (J Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yetholme Janluna Molly McLean (Mrs M Sharp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Runner Up in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar Nenah Cherry (Mrs J J Clifford)
Minor in Group: Norwich Terrier
Kereen Black Magic AtKiva (K Smith & Dr C Day)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ch Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)

Australian Terrier
Baby (Bitch) of Breed: Paxterr Erins Dream (Mrs V Salter & Mr P J Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Corajoso Red Hot Rhumor (Ms C J Shields)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ch Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
Baby of Breed: Bekmar Nenah Cherry (Mrs J J Clifford)
Minor of Breed: Bekmar AvrilLavigne (Mrs J J Clifford)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kereen Black Magic AtKiva (K Smith & Dr C Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Likalot Punky Brewster (Dr D & Mrs F Lowe)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark This Girls On Fire (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Wright (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Samamariís Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Markayla Magic Touch (AI) (M K Kingston)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Senorita Esperanza (Suzana Styles)
Puppy in Group: Golden Retriever
Soshyl Dizzy In The Night Sky (AI) (Robert McNab)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Royoni Special Addition (S & S Strang)
Aust Bred in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD CDX RN RA RE RAE RM (Margot Webster)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Royoni Special Addition (S & S Strang)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (M K Kingston & A C OíKeefe)
Baby of Breed: Markayla Magic Touch (AI) (M K Kingston)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Samamariís Golden State Warriheir (Imp USA) (Victoria Masterfield & Stephanie Kaul)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmark Senorita Esperanza (Suzana Styles)
Junior of Breed: Jettz Samamari Run The World (V Masterfield & S Kaul)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldersett Portrait In Blue (Mr R & Mrs D Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Spanfield Storm Chaser (M Perry & B Ray)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Snowcreek's She's All That (Imp USA) (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Knusprig Nose To The Wind (Sheridan Mackinnon)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Soshyl Dizzy In The Night Sky (AI) (Robert McNab)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Jukeran Dare's Cool Dude CCD CD CDX RN RA RE RAE RM (Margot Webster)

Gordon Setter
Baby of Breed: Kemsley Kingston Rule (AI) (Sue Natoli)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Pauline Rudd)
Baby of Breed: Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sinodah Highjinxs (P Levett & P Gill)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zensu Redemption (T Rattray / B & H Clarke)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Mary Eather (NSW) (Group Entry : 63)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Afghan Hound
Calahorra Moon Shades (Mary Eather)
Minor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Dorsca mystic carnival (Sarah Hampton)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Fire When Ready (Mr J & Mrs L Black)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tahkira Marigold (AI) (Miss Erin Bray)
Baby of Breed: Calahorra Moon Shades (Mary Eather)
Baby (Bitch) of Breed: Setterup Sweet Tata Tot (AI) (M Heritage)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Im so Posh (Andrea Coss)

Borzoi
Junior of Breed: Aust Ch Dorsca mystic carnival (Sarah Hampton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Fire When Ready (Mr J & Mrs L Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Briarmist Valkyrie (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Chucken A Wobbly (S Kelly & J Bower)
Puppy of Breed: Briala Whispering Jack (LInda Stevens)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Emmiline Little Lies (AI) (Mrs Erika Braas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Picollo Teckel Honey Kiss (Imp RUS) (Mrs Erika Braas)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aghaveaghs Barefoot (AI) (Mr P Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Whippet
Baby (Bitch) of Breed: Dachlah Unbelievable (Anneke Sell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Touch Of Class (R L Ralphs)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Just off Centre (AI) (J Fynmore)
Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Bordalace Diamonds R Forever (Brenda J Fowler)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Embrooke She Will Reign (Emily Clark)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen Fool Me Twice (M Lincoln & J Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beljekali Just off Centre (AI) (J Fynmore)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beljekali Krooked Halo (J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Baby of Breed: Timmally Moonwalk th Dansfloor (Brenda Fowler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Bordalace Diamonds R Forever (Brenda J Fowler)

Collie (Rough)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Touch Of Class (R L Ralphs)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sharndah Game Changer (Sharndah Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam So Bad (Cathy Nugent & Amanda Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Temzin Thundastar Pemba (Charmaine Allen)
Runner Up in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Shoot to Win (AI) (C Yate)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Rosa Pantera (AI) (K & N Keck)
Puppy in Group: Samoyed
Crystalfern Highland Gold (K Anderson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kraigoaks Kickstart My Heart (Monique Dunne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Baby of Breed: Kaitler So So Scandalous (AI) (Michele Beyer & Charlotte Manton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia (K & N Keck)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maggiormente Rosa Pantera (AI) (K & N Keck)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)

Samoyed
Puppy of Breed: Crystalfern Highland Gold (K Anderson)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chikashii Go Proud (Imp Pol) (J Whitney)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawaken (J & C Aranyos)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Shoot to Win (AI) (C Yate)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Charmaine Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susane Plackett (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
Puppy in Group: French Bulldog
Sandycreek Storm Chaser (Karen Allcorn)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gentry Rubies And Red Dresses (Barbara A Helland)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sandycreek Storm Chaser (Karen Allcorn)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Leveque San Antonio Rose (Mandy Lee Passmore & Leah McArthur)

Japanese Spitz
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Schau Venus Is The New Black (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music of the night (Leeann Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)