Gawler Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 23-Apr-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)   (Total Entry : 369)

Best in Show 2nd: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds and Even (Azel Kennels)
Baby in Show: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Show: Afghan Hound
Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Ronald Chato (NSW)  (Group Entry : 71)

Group 1st: Pug
Lakovi Mikimoto (Denise MacCallum)
Group 3rd & Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Matmor Thrill Of The Chase (Dr V P / Mr M Morse & Mr W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mocqui Black Opal (P A Welk)

Chihuahua (Smooth Coat)
Res Bitch CC: Tibchi Elegant Lexie (P A Welk)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Bitch CC: Aust Ch Cadiz Millionhairless (Cadiz Kennels)

Havanese
Baby of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Papillon
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Am Ch Semicvetik Young Favorite (Imp RUS) (Amanda Gill)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Lakovi Mikimoto (Denise MacCallum)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 55)

Group 1st: Skye Terrier
Aust Ch Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)
Group 2nd: Jack Russell Terrier
Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
Group 3rd: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby in Group: Australian Terrier
Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Teganstaff Our Little Miracle (Mr G & Mrs P Jobe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amstafomine Black Jack (AI) (Deborah Hughes / Joanne McLeod)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds Being A Boss (J Watson)
Baby (Bitch) of Breed: Manfreds Lucky Charm (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)
Baby of Breed: Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Cumalong Sir Roly Poly (Miss Moira Hicks)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)
Res Dog CC: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)

Jack Russell Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Winterbourne Irish Radiance (Mrs Annette Scott)
Baby of Breed: Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Grawen The Enforcer (Mrs Helen Hill)

Staffordshire Bull Terrier
BOB and Dog CC: Bluecrew fade to black (D Hauschild)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Teganstaff Our Little Miracle (Mr G & Mrs P Jobe)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Awesum Nutty Or Nice (Kyra Ricketts)
Baby of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Ravenswood Gota Tiger InmeTank (J L & A H Griffin)
Intermediate (Dog) of Breed: Awesum Lil Bit Nutty (K Ricketts & L Lyons)
Open (Bitch) of Breed: Awesum Sweet But A Psycho (Kyra Ricketts)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Gumhaven Rockin Rebel (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 45)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds and Even (Azel Kennels)
Group 3rd: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Group 4th: Pointer
Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
Baby in Group: Curly Coated Retriever
Dizzyki Shush Octavia (AI) (Dizzyki Kennels)

Cocker Spaniel
Dog CC & Puppy of Breed: Elswood Rock Anthem (E Zucker)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Azel Odds and Even (Azel Kennels)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Dizzyki Platinum Atom (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki Shush Octavia (AI) (Dizzyki Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Baradav Inthnickoftime (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Baby of Breed: Elarinya Higher Further Faster (AI) (Miss B Wills)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zuely Miss Ash (Sharon Deuter)

Irish Setter
BOB and Dog CC: Aust Ch Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)
Dog CC: Aust Ch Kirkdell Shining Light (Bev Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB and Dog CC: Aust & Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (IMP USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)

Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Zensu Just Dance (Mr M & Mrs H Clarke)

Weimaraner
BOB & Bitch CC: Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Laugharne Escapee Xtrordinaire (T J Marschall & S Garrett)
Puppy of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW) (Group Entry : 33)

Group 1st: Whippet
Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Group 3rd: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Group 4th: Afghan Hound
Aust Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
Baby in Group: Whippet
Hydale Tyger Tiger (A Anderson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Baby of Breed: Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Houndbrook Gaselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Bitch CC: Miracle Lining Etere (Imp USA) (Dr M Nolan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Stardayne mission accomplished (Mrs V Tapp)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tutori showdown (Mrs V Tapp)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boskahun Sunkissed Trixie (Sue Packer)

Harrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)

Irish Wolfhound
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Baby of Breed: Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)
Baby (Dog) of Breed: Mistypoint Colours Of Autumn (Ms T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kushika About Time (Kushika Kennels)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Coeurdelamer Anais (Allen Anderson)
Baby of Breed: Hydale Tyger Tiger (A Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Tresidder (NSW)  (Group Entry : 76)

Group 2nd: Old English Sheepdog
Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
Group 4th: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
Puppy (Dog) of Breed: Parkeyre Counter Attack (Miss B Parker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nahrof Stolen Liberty (M J Fisher & S Ryder)
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
Baby of Breed: Joshwyn Orange IsThe New Black (Sharyn Ely & Valarie Wilson)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Yaxeka The Charmed One (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kiehtova Charlie’s Angel Charly (A & C Woollard / C Johnson)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)

Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (D Findlay & S Caracoussis)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ausled Kaa Chil NT (Lynda Webb)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Clarelly Licence To Kill (G Sidiros/C van der Wolde/J Kelly)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette TD HT JC (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew O'Loughlin (SA)  (Group Entry : 54)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Group 4th: Boxer
Aust Sup Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Boxer
Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Best Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Vodka Collins (Imp NZ) (H Praniess & J Hovell)

Alaskan Malamute
BOB & Bitch CC: Aust Ch Malpac My Summer Saviour (Z Fisher-Kappler)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Annakpok Turning Tables (Narelle Adams/Sarah Dean)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Res Dog CC: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Puppy of Breed: Walamara Lectrik Dream (Kalora Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Copperdobe Vodka Collins (Imp NZ) (H Praniess & J Hovell)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Masterkarn Rouge Assassin (Gill Harding)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Lemanko Made For You (Masterkarn Kennels)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Storybrook Caught Ya Peakin (R & L Chapman-Stevens)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Klimkie Cry Me A River (L J O'Grady)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Noblesaga Duke (Mr G Robertson)
Baby of Breed: Schwartzhund Brandon’s Gift (AI) (Miss N K Hann)
Baby (Dog) of Breed: Zver Arkan (AI) (Mrs L J O'Grady)
Junior (Bitch) of Breed: Klimkie Sweet Nala (A O'Grady)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kimskova Frosty Jack (Miss R Regan)

Schnauzer (Miniature)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 35)

Group 1st: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Group 3rd: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Group 4th: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Hygamble Sookie Stackhouse (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
Baby of Breed: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kylace Captain Fantastic (J Short/ A Downes/ K Gallimore)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Beadale Heart And Soul (Lynette Niemann)

Shar Pei
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB & Bitch CC: Sharboop Rivah of Dreams (W & J Walloscheck / L DeBoer)