Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 4-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Shamil Kurmaev (WA)   (Total Entry : 339)

Best in Show & State Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Show & Junior in Show: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Mr M & Mrs J Boase)
Minor in Show: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Puppy in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon Game Changer (K Brooksby)
Intermediate in Show: Maltese
Pentacles Ace of Snow County (Imp KOR) (Kym Prendergast)
Open in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Maltese
Pentacles Ace of Snow County (Imp KOR) (Kym Prendergast)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Callme Cheeky Babe (MinPin Steve)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavashon Game Changer (K Brooksby)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Callme ResuREXion (MinPin Steve)
State Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Callme I Select (MinpinSteve)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)
Runner Up Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Zacjae In The Red (Steve Rhodes)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cavashon Game Changer (K Brooksby)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Rolex (Miss V M Bridle)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ellingly Upshot Panda (Mrs S Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pentacles Ace of Snow County (Imp KOR) (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Callme I Select (MinpinSteve)
Dog CC & Junior of Breed: Callme ResuREXion (MinPin Steve)
Minor of Breed: Callme Cheeky Babe (MinPin Steve)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zacjae In The Red (Steve Rhodes)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)

Pomeranian
Baby of Breed: Aventura Ice Princess (Aventura Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nightwood churchkhela (Kay Marshall)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Barrajy Rant And Rave (Kay Marshall)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Madeleine Selby (WA)  (Group Entry : 30)

Best in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Battlestar Hot In The City (Ms V White)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Pradakka Party With Dynamite (Elisa Lewis & Tamara Talbot)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
Puppy in Group: Bull Terrier
Honhazsta A Fine Time (S Honnery & N Sharrett)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Something To Talk About (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Pradakka Party With Dynamite (Elisa Lewis & Tamara Talbot)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Honhazsta A Fine Time (S Honnery & N Sharrett)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirolinda Deep Freeze (AI) (Shirley Friday)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mirolinda Big Freeze (AI) (Shirley Friday)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Battlestar Hot In The City (Ms V White)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Calanclan Lady Rothesay (M Appleyard)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Dadz Master Plan (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bullitproof Miss Da Meana (Mrs Christine Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Avoncrest Nonconformist (Sandy Graham)
Junior (Bitch) of Breed: Boldhart Truth About Love (J & N Lazzo/ A Baxter)
Aust Bred of Breed: Boldhart Armed To Charm (J & N Lazzo/ A Baxter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Shamil Kurmaev (WA)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)
Baby in Group: Golden Retriever
Happybear Finishing Touch (Ms N Ryan & Mr D Nadebaum)
Minor in Group: Pointer
Atsira Grants Tangelo (J & Mrs J Ridgewell)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Durers Orpheus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Junior in Group: Pointer
Typhoone Making A Point (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Makapoynt Bette Davies (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Destino Dei Cinque (S Shields & T Fountaine)

Clumber Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Makapoynt Bette Davies (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
State Bred of Breed: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Durers Orpheus (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fetchnpoint Shake Rattle N Roll At Happybear (Ms N Ryan Miss S Stephens & Ms T Platt)
Baby of Breed: Happybear Finishing Touch (Ms N Ryan & Mr D Nadebaum)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Atsira Grants Tangelo (J & Mrs J Ridgewell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Typhoone Making A Point (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ghostwind Lucifer th' Star Dancer (Teresa & Ian Warman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elizabeth Walmsley (WA) (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Runner Up in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Cumocroi Autumn Of Kenzie (AI) (S & D Runciman)
Baby in Group: Greyhound
Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)
Minor in Group: Whippet
Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Puppy in Group: Beagle
Sligrachan Minis Ben Lomond (Sligrachan Kennels)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Drumrigel Lexie's Gift (Tanya Brooker)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Drumrigel The Mechanic (Tanya Brooker)
Open in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrchan Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrachan Kennels & Miss A Jones)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrchan Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sligrachan Minis Ben Lomond (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sligrachan Northern Lights (Sligrachan Knls)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Sligrachan Lucs Magic Happens (Sligrachan Kennels & Miss A Jones)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Annaric Royal Sea Dragon (S Wilkins)

Greyhound
Baby of Breed: Kanati Storm Magic (Ms Justine Boreham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cumocroi Autumn Of Kenzie (AI) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Drumrigel The Mechanic (Tanya Brooker)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Drumrigel Lexie's Gift (Tanya Brooker)
Minor of Breed: Phakama Dzinza Danai (Mr M & Mrs L Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harroway Vanity Fair (Pamela Campbell & Steve Warry)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway Night And Day (Pamela Campell & Steven Warry)
Res Dog CC: Aust Ch Aninbrae Struts like a boss JC (Anna Ferguson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arjai Heart Of Glass (Jo Kramer)
Baby of Breed: Harroway Sublime (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Penny Kelly (WA)  (Group Entry : 52)

Minor in Group: Australian Shepherd
Ellagant Happy To See You (M Hondema & A Richardson)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
State Bred in Group: Australian Shepherd
Bursirius Just Keep Swimming (Miss J Burren)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bursirius Can U Feel The Love (AI) (M Hondema & J Burren)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ochaye Rock My World (Tim Thomas & Belinda West)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Bursirius Just Keep Swimming (Miss J Burren)
Minor of Breed: Ellagant Happy To See You (M Hondema & A Richardson)
Junior of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malinworx Dizzy (Sofiana Alford)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Noblestarzz Love Me Tipsy (Ambre Smith)

Collie (Rough)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arranbrae Dusk Till Dawn (Gary Credaro)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Bibiana (Mrs D MacDonald)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Malizioso Let's Go Dutch (Fiona Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Malizioso Eyes Of An Angel (Dr Fiona M Lacey)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenmira Diamond Keepsake (Mrs G Hesketh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Baby of Breed: Ambermoon Xpell All Doubts (Mrs C & Miss E Luxford)
Junior of Breed: Shatrin Blessed Be (Mrs G Hesketh)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trehilyn Skye Hi Sparkles (Mrs L Evans)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Delia Wells (WA)  (Group Entry : 48)

Best in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Mr M & Mrs J Boase)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Egoist Stormfront Shazam I Am (Chelsea Jeffries)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sennen Catch Em By Surprise (Mr D & Mrs G May)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Redgladiator Isabella (Belinda Allen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Itacor Faith (Mr C & Mrs S Lyon / Mr F & Mrs F Bartuccio)
Dog CC & Minor of Breed: TerraValley Vader (Karl Edwards)
Aust Bred of Breed: Itacor Pagani (Mr C & Mrs S Lyon & Mr F & Mrs F Bartuccio)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jamzaaba VZ Nevermind (Sharon Gossage)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Vonhalla Indi (Haley Shaw)

Schnauzer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Augapfel Triumphant Miss Tasha (R Mather)
Minor (Dog) of Breed: Augapfel Earthen Source Edgar (R Mather)
Junior of Breed: Fruhling Avant Garde Arielle (R Mather)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riesenhund Exquisite Black EV (Mrs J Williams)
Dog CC & Minor of Breed: Egoist Stormfront Shazam I Am (Chelsea Jeffries)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Canyonlands Made From Legends (Mr M & Mrs J Boase)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Accropolis Dancn WithThe Devil (AI) (Georgia Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Bouffant Im Still Standing (AI) (G Russell & M Vanhoe)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Winterfalls Midnight Cowboy (Ms M Roberts)
Baby in Group: Japanese Spitz
Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Wazzat Reva (J Dinis)
Puppy in Group: French Bulldog
Theano Rip Wheeler (T Zapantis & B Simpson)
Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)
State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Celticpryde Robert The Bruce (Kelly Hamilton)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Senge Pawprints Of A Lion To Bluelord (Mrs J A Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherae Funky Monkey On Ice (Sherae Kennels & Ms N Rhodes)
Baby of Breed: Sherae Black Spirit Dragon (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Sherae Red Dragon Dancer (Miss N Rhodes & Sherae Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Winterfalls Midnight Cowboy (Ms M Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)
Baby of Breed: Dalhayvin Reindeer Games (C Jackson)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Theano Rip Wheeler (T Zapantis & B Simpson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)
Minor of Breed: Vonhalla Biscuit (Haley Shaw)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Alariqus Conquer The World (Mrs D Turner)
Bitch CC & Puppy of Breed: Vandown Frue Valda (M J Wasley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Diamonds N Pearls (Mrs N Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bouffant Im Still Standing (AI) (G Russell & M Vanhoe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Marechal Champagne Taste At Artizan (J Ainsworth)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tzuphoria Enchanted Forest (Rhonda Fox)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tibetoes Imagine (Mrs S Pratt & Ms P Ellis)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Reva (J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)