Dogs Queensland & The Conformation Judges Committee (QLD)

Date of Show : 8-May-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ulla Greenwood (QLD)   (Total Entry : 336)

Runner Up in Show & Minor in Show: Hungarian Vizsla
Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Baby in Show: Afghan Hound
Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Turbo Sheena (AI) (J & T McDonald)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Open in Show: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Pomeranian
Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)
Minor in Group: Italian Greyhound
Oakway Ticket To Fantasy (Jill Marks)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Keep Roarin (Fran Darling)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust CH Matmor Last Night Of The Proms (AI) (Mathew Morse & Will Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Chin
Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Aint Got Time For Dat (Japatina Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust CH Matmor Last Night Of The Proms (AI) (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Pomp and Ceremony (AI) (Wilshier/ Morse & Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Hannah Finn (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Sorriso Charlene (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Huckleberry Finn (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Oakway Ticket To Fantasy (Jill Marks)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Koatiponi Field Of Dreams (Ms B McAlpine)
Baby of Breed: Tunamara Bound For Glory (Jill Marks)

Japanese Chin
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Keep Roarin (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Dance Monkey (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clockwork Mulberry Silk (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Baby of Breed: Bordell Waltz of the Brave (B Bissett & K Hembrow)
Junior of Breed: Belangelique Beau Regards (Katrina)
Junior (Bitch) of Breed: Clockwork Winged Victory (Mrs D Burrows & Ms R Hordern)
Aust Bred of Breed: Clockwork Man of the Moment (D Burrows & R Hordern)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chipbon Sammy (O Gess)
Baby of Breed: Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sebandee Zing Went The strings (Michelle McAndrew)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Puppy in Group: Australian Terrier
Aronaw Walnut Disappoint (A & L Lobegeiger)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Betwix N Between (Ms R Campbell & Mr G Ross)
Baby in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Truly Madly Deeply (Stacy Kellie)
Minor in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Heres Johnny (AI) (Stacy Kellie)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aronaw Walnut Disappoint (A & L Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Billy The Kid (Mrs Tarni Kimber)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Paxterr Queens Gambit (Mrs Tarni Kimber)
Baby of Breed: Aronaw Let the Whistle Blow (Lauren Lobegeiger)
Baby (Bitch) of Breed: Kalvalepark Queen of the Ashes (Mrs Tarni Kimber)
Minor of Breed: Aronaw Apple of Your Eye (A & L Lobegeiger)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Deroyale Dancing With Wolves (R V & G D Crowther)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yarrinarra Dora Explorer (M F Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ch Yarrinarra Down Under Drifter (Ms M F Lee)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra MCTassle (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (P G & S H Hewinson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Betwix N Between (Ms R Campbell & Mr G Ross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upyrkilt Glitter N Gold (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Upyrkilt Heres Johnny (AI) (Stacy Kellie)
Baby of Breed: Upyrkilt Truly Madly Deeply (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Swanky Master of Mischief (Mr J & Mrs V Ross)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Lesara Doin it in Style (Ms S L Byrne)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alaula Fudgeberry Golden Sun (Natashja Burton)
Bitch CC & Open of Breed: Alaula Venussunrise (Natashja Burton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Westland Claudia Bing (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Bitch CC: Westland Sweetie Darling (Mrs C Bowers & Mrs A Marskell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Minor in Group: Hungarian Vizsla
Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
Baby in Group: Pointer
Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
Puppy in Group: Pointer
Inchara First Times A Charm (Miss C Fisher)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Neuter Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Brittany
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wameika You Onlylive Once (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amamoor Sail The Seas (Mrs Debbie Thomas)
Dog CC & Minor of Breed: Kokopups Suspiciously Risky (Wayne Sheppard)
Open of Breed: Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Oliver Twist (Marilynn Morphet)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
Res Bitch CC: Aust Ch GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)

Irish Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mullaya Rainmaker (W Chang)
Baby of Breed: Mavstor The Blacklist (AI) (Ms K Henry)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neuter Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Tarshona Celestial Nova (Belinda McAlpine)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inchara First Times A Charm (Miss C Fisher)
Baby of Breed: Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Solykke Toledo Real (Natalie Rose)
Bitch CC: Incavale Electra Big Heart (Natalie Rose)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (AI) (Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD) (Group Entry : 46)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Turbo Sheena (AI) (J & T McDonald)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sorcerer (Ms L Dunn)
Baby in Group: Afghan Hound
Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Turbo Jaffa (AI) (S Mundt)
Junior in Group: Beagle
Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)

Afghan Hound
Baby of Breed: Setterup Rolex On A Redneck At Karakush (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson / Leigh & Helen Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Meldham Scaramouche (P W & K Lever)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shasdin Royal Turbo Sheena (AI) (J & T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shasdin Royal Turbo Jaffa (AI) (S Mundt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wazeer Walter Weiner (T Boland)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sorcerer (Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dongunya Maura Holly (AI) (J A & S W Donaldson)
Baby of Breed: Cufiain Neeshay at Dongunya (AI) (J A & S W Donaldson)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Naadirah Jezabelle (Mrs D Bowman)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Yates (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen BeyondTheLookingGlass (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ochaye You Do You (Tim Thomas & Belinda West)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Tollerhund Molly Weasley (Catherine Walker)
Junior in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ochaye You Do You (Tim Thomas & Belinda West)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kerimarlo Silver Aurora (NBT) (Mr A Ziebell)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby of Breed: Edinglen BeyondTheLookingGlass (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cannyben Locked N Loaded (Janice McKiernan)
Baby of Breed: Royalborda Moment Of Truth (S & K Field)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cacharel Serondipidti (Kerrie Noble)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Highclere All Ova Bossanova (Cecilie Kemp)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karham Full Of Beans (AI) HIT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)
Puppy of Breed: Tollerhund Molly Weasley (Catherine Walker)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sharndah Burn For U (Mrs A Begnell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Antudor Colorme Chantilly Lace At Plzwelcom (Cathy Cameron)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby in Group: St Bernard
Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)
Minor in Group: Leonberger
Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)
Puppy in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Kumaster Red Heart (Mrs C D Allen)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Samspring Phantom Of Opera (Imp PRT) (David & Jolene Maguire)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Iglignaq Made In The Shade (Ms C Fowler-Lock / R Ellem)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Iglignaq Made In The Shade (Ms C Fowler-Lock / R Ellem)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Polishdream Earth Quake (Andrea Wilkinson)
Baby of Breed: Polishdream My Girl (Andrea Wilkinson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobe Eternal Fire (AI) (Melissa Starkey & Danny Willson)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bordogue Elijah (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Erin (Keith & Kylie Reid)

Leonberger
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Puppy of Breed: Aust Ch Mondallin Mark My Words (D Dallinger & M Moore)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Samspring Phantom Of Opera (Imp PRT) (David & Jolene Maguire)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Res Dog CC & Puppy of Breed: DeeJae Yipee Ki Ya (D & J Maguire)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aspenbeauty Making Magic (AI) (Ms Campbell & Miss Campbell-Cardno)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Orienta The Avatar (Mrs D / Miss V Bexton & Miss R Cook)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cudos Its All About Me (Melissa Starkey)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snomark Jl Queen Of Hearts (AI) (Lauren McKillop-Davies)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)
Baby of Breed: Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Temzin Kumaster Red Heart (Mrs C D Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Baby in Group: Boston Terrier
Tralaur Money Talks (Jane Caccaviello)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Pretty as a Picture (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)

Boston Terrier
Baby of Breed: Tralaur Money Talks (Jane Caccaviello)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan / Miss J M Young / Miss M Thomas)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Pretty as a Picture (Ms F E L Darling)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Minor of Breed: Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ouioui Keep The Change (Jenni Cameron)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Samssweeties Sweet Delight (Sam Byrnes)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riesenhaft Hold On To Yr Tiara (AI) (Philip and Michelle Hickey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: MyiKyi Extra Smart (Mrs S Mole)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sengkyila Dakini Moon Goddess (Janene Clemence & Alison Brady)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Evoluer Fireworks (K Flouskos & M Mason)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ziada Walk Right Back (J Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adithe Youre My World (Judith McRobie)
Baby of Breed: Ziada Caught with a Party Joker (J Craig)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut CH Delamont A Bold Choice (Brett Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tanzapaw My Little Demon (Mrs Tania McAlister)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Baby of Breed: Tanzapaw Karma’s A Beast (Mrs Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Res Dog CC & Minor of Breed: Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)