Newcastle & Northern District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 28-May-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Wayne Burton (NSW)   (Total Entry : 431)

Best in Show & Intermediate in Show: Beagle
Gibbgran Qeens Counsel (Mr G W Gibson)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
Baby in Show: Samoyed
Ahzu Like Sunday Morning (M Harrison)
Minor in Show: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Super Trouper (Miss K Innes And Mrs D Armstrong)
Puppy in Show: Border Collie
Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Aust Bred in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)
Runner Up Neuter in Show: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Ahzu Like Sunday Morning (M Harrison)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Sebandee Zorro With A Mask (Colin Seymour)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane, K Willis, M Rule-Steele & M Burton)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Giant)
Treuliebe La Magia Sucede (Sandra Foote)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Night Rider (Jameson & Lewis)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Pocketful of Rosies (J Walker/ L & H Gibson)
Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hautchien Romance Isn't Dead (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Invalhalla Run Thru Th Jungle (A & P Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karakush Pocketful of Rosies (J Walker/ L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Antrimlodge Blues Clues (Tina Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
Minor of Breed: Jahwohl Amazing Dream (Tina Taylor)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shielmont Flame Thrower (S McMahon)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Shielmont Flames Folly (S McMahon)

Japanese Chin
Baby (Bitch) of Breed: Frostqueen Dragon Dance (Kathy Spiteri)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Mrs K J Copeland)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sailoz Night Rider (Jameson & Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Carais Cristelle (Mrs D K Rochester)

Pomeranian
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mimbletown Gilded Brightflame (Alannah & William Roberts)
Open (Dog) of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Kicking N Screaming (J Whitney)
Minor of Breed: Sebandee Zorro With A Mask (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle Easily Suede (Miss A & Mrs S Evans)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Balkanablu Cold As Ice (S Ross/ J Camac/ R Watt/ P Schultze/ A Schultze)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Demala Lord Of The Rings (Ms H Stokes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Newbelle Perfect Storm (M Anderson)
Dog CC: Saintsoldier Rise Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)
Baby of Breed: Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Blue Apollo Zues Dream (Mrs S Gilkison & Ms K Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cliftop Blue Athena Zues Dream (Mrs S Gilkison & Ms K Simpson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bankabull wildone (Mr J & Mrs B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pinnacle Easily Suede (Miss A & Mrs S Evans)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Again (S McMahon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: WhataJack Queen of Hearts (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Balkanablu Cold As Ice (S Ross/ J Camac/ R Watt/ P Schultze/ A Schultze)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth TKS (Amy)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Charbon Styled By Frankie (C E & J F Chambers)
Puppy of Breed: Charbon Archie Rose (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord Of The Rings (Ms H Stokes)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Atenta Band Of Light (Kimberley Kennedy)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Dassin Locked N Loaded (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Foreign Finesse (Ms Amanda Bray)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Must Be Lewys (Sylvia Brackman)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Wicked Kisses (Tracy & Caitlin Johnson)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Game Changer (Mrs S Ibbott-Cordi & Ms M Boon)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sandtoys Wotutalkinbout Willis (K Willis / N & S Lane)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sandtoys Wicked Kisses (Tracy & Caitlin Johnson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Braycharm Causing A Commotion (Ms Amanda Bray)
Baby of Breed: Braycharm Foreign Finesse (Ms Amanda Bray)
Baby (Dog) of Breed: Braycharm Foreign Affair (Ms Amanda Bray)
Aust Bred of Breed: Ludwood Against The Flow (Amanda St Clair)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxcrest American Sass (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kinsheran Perseverance (AI) (V Mcphee/ R & C Barratt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jamandess Marilyn Monroe (Robyn Woolcock)
Baby of Breed: Beachsprings I Spy Glamour (C Barratt)
Puppy of Breed: Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)
Intermediate of Breed: Jamandess Pillarless Coupe (Ms R B Woolcock)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Germanicus NeverSay NeverAgain (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Top Secret Girl (Lara Haynes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fantango Radio Ga Ga (Ms B Gaywood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynwhisper Dirty Little Secret (Bronwyn Gaywood)
Junior of Breed: Goldivine Windsong (Renee Krischer)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aliasa A Reawakening (Aliasa Kennels)

Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Zensu Make It Rain (K Holtkamp/ B & H Clarke)
Res Bitch CC: Aust Ch Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mycroft Must Be Lewys (Sylvia Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW) (Group Entry : 68)

Best in Group & Intermediate in Group: Beagle
Gibbgran Qeens Counsel (Mr G W Gibson)

Afghan Hound
Bitch CC & Junior of Breed: Bayan Fire Maiden (K Allison/ A Taylor / W Mackander)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gibbgran Qeens Counsel (Mr G W Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nicholyev Spitting The Dummy (Mrs S Kelly & Mr J Bower)
Dog CC & Puppy of Breed: Schlau Vintage Bronze (S Conneally & J Holland)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Nerricky Bobin Sweet Nellie (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sth Af Ch Clearview Elation (Imp ZAF) (Mr D Mckay)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Weirskints Roighnach (S & S Gendle)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Kaisu (AI) (Mrs S Gendle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Leeloo (S Gendle)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pressage Bardiya (AI) (B St George)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC: Magombe New B Ginninz (Miss Amelia Baker & Mrs Wendy Gilson)
Baby of Breed: Cedarrose Mweya Weshato Nyota (Mrs D Sutcliffe)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ochaye That Summer (B West & T Thomas)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Amasterpiece She Bee Cheekee (Vince & Joyce Muscat)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amasterpiece She Bee Cheekee (Vince & Joyce Muscat)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Huntarush Neranie (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Ochaye That Summer (B West & T Thomas)
Minor of Breed: Delchoksky Electras Reflection (G Tatton/ D Whyburn)
Intermediate of Breed: Delchoksky After The Storm (T Adam / D Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Quelle Surprise (AI) (Tracy Glawson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Baby of Breed: Timmally Total Eclipse Oftheart (Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Orical Juhannus (L Mills)
Bitch CC & Minor of Breed: Orical She Is All Heart (AI) (L Mills)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)
Baby of Breed: Orical All Bets are off (AI) (L Mills)
Open of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back (Mr B & Mrs S Winkler / J Broadbent)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brashawin Galadriels Gift (Brashawin Kennels)
Baby of Breed: Brashawin Hell Hath No Fury (Mr B & Mrs S Winkler/ Mrs S & Mr R Madsen)

Old English Sheepdog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Woolebull Up Holding the Law (M Greguric)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Playing It Cool (Judy Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Scottholme Strike Force (Mrs M Pratley)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silversuisse Benjamin (AI) (Harris/Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)
Baby in Group: Samoyed
Ahzu Like Sunday Morning (M Harrison)
Minor in Group: Siberian Husky
Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane, K Willis, M Rule-Steele & M Burton)
Puppy in Group: Siberian Husky
Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Black Suede (M B Hart)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Newfcastle Keepsake (Robyn Nagle)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)
Baby of Breed: Ahzu Like Sunday Morning (M Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Treuliebe Mendoza (Ann Leonard)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Treuliebe La Magia Sucede (Sandra Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cudos Glorious Purpose (Tiarne Tattersall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane, K Willis, M Rule-Steele & M Burton)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Taejaan The Scarlet Witch (Rule-Steele/Burton/Taylor/Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Romancing The Stone (Ms Amanda J Huggins)
Baby in Group: Boston Terrier
Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Super Trouper (Miss K Innes And Mrs D Armstrong)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All Eyes On Me (Rachel Purches & Amesen Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tralaur Kiss Me Ifya Dare (Ms T Hobson)
Baby of Breed: Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)

British Bulldog
Baby of Breed: Beeman Mr Universe (Mr S Hurford & Miss K Todd)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Neva Black Down (Touchofchow / Ms L Walters/ L Walters-Taurima)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Starswept Meko (Tina Taylor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sandycreek Storm Bringer (Karen Allcorn & Rachel English)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyreburst Super Trouper (Miss K Innes And Mrs D Armstrong)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Romancing The Stone (Ms Amanda J Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar A Fine Romance (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rymiska Charm The Riot (R/ M & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (Rachel Purches & Amesen Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Junior of Breed: Aust Ch Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Schau The Blacklist (Mrs C Rouland)
Baby (Bitch) of Breed: Cinarchie Queen Malika (Mrs C Rouland)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gengala Political Print (Miss L M Hickie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Raro Raina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)