Gin Gin A P & I Society (QLD)

Date of Show : 28-May-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Mandy Schelbach (QLD)   (Total Entry : 177)

Best in Show & Open in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Minor in Show: Pomeranian
Chipbon Sammy (O Gess)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
State Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Lilleeb Polly Pocket (Billee-lee Mclaughlin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group & Minor in Group: Pomeranian
Chipbon Sammy (O Gess)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Swinabie You Had Me At Hello (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Chinmighty Black Jack Jr (Kim Shelton)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Next Level (Mr M &Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)
Bitch CC & Puppy of Breed: Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Goodvibes Blue Rhythm (W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chipbon Sammy (O Gess)
Res Dog CC: Dreamforever Pot O Perfect (Penny Driver)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)
Baby of Breed: Butterflyden Dream Big Lilgirl (Penny Driver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)

Bull Terrier
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Myunique Roc It Like A Redhead (Michelle Oberle)
Baby of Breed: Nudimah Desiree Diamond (Michelle Oberle)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Junior of Breed: Tarrafern Mist Over Mourne (Kerry Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 14)

Junior in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)
State Bred in Group: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Heez GotThe Spark (Joshua & Rebecca Cook)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)

Irish Water Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Sandwoodlabs Heez GotThe Spark (Joshua & Rebecca Cook)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD) (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (Miss J Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Hawkeye (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
State Bred in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Aust Bred in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (Miss J Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist Hawkeye (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Chenlei cookies n cream (Brittnee Davies)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Assuana Sultana (Ms Lisa Marsh)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Minor in Group: Border Collie
Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Charmore Love and Devotion (Leigh Hinricks)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waykrest Silver Sam (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Lexwood Blood Diamond (Robert & Chloe Armatys)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lexwood Midnight Sky (Robert & Chloe Armatys)
Baby of Breed: Lexwood Take A Chance On Me (Robert & Chloe Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charmore Love and Devotion (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Vormund Joan of Arc (Imp) (Mrs Valda Goulevitch)
Baby in Group: Boxer
Lilleeb Polly Pocket (Billee-lee Mclaughlin)
Minor in Group: Boxer
Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Rottweiler
Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Boxer
Res Dog CC & Minor of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Lilleeb Polly Pocket (Billee-lee Mclaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Darkgypsy Snow Leopard (AI) (D J McKeown)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Petrovrotti Cico (AI) (D McKeown & O McKeown)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Darkgypsy Charming Astra (AI) (D J McKeown)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vormund Joan of Arc (Imp) (Mrs Valda Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Minor in Group: Schipperke
Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)
Junior in Group: Chow Chow
Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)
Intermediate in Group: Chow Chow
Shendara Goku (Shenara Moon)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Shendara Goku (Shenara Moon)
Bitch CC & Junior of Breed: Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Cinnamon Toast (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Adventure Bound (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Ziada Caught in a Nutmeg Embrace (Debra Randall)
Minor of Breed: Silkyelk Zambuccas Glory (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)