Newcastle & Merewether Combined Canine Club Inc (NSW)

Date of Show : 10-Jun-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jeanette Lees (VIC)   (Total Entry : 293)

Best in Show & Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Baby in Show: West Highland White Terrier
Dassin Locked N Loaded (C Moore & R Mallinder)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Goldtreve Time After Time (F / B & J Hession / R Clout)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle Easily Suede (Miss A & Mrs S Evans)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E / M & A Borg)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Bonnsway Ace Of Wands (Ms D E Travers)
Baby SweepStakes - 2nd Place: German Pinscher
Kaitler Crown Prince Daveren (T Peacock)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Rymiska All Eyes On Me (R/ M & T Parker)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier
Bankabull wildone (Mr J & Mrs B McGowan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Cinderhof Chaanel (R Tulloch)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Jularth the ladys man (Miss S Farish & Mrs J Mcgrath)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)
Baby in Group: Japanese Chin
Frostqueen Dragon Dance (Kathy Spiteri)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Eleanor (K & M Munro)
Puppy in Group: Pug
Kabova Kicking N Screaming (J Whitney)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tejada The Cats Nightmare (Mrs K Spiteri)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chevalove BacktodaFuture (K & M Munro)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chevalove Eleanor (K & M Munro)
Minor (Dog) of Breed: Chevalove Memphis (K & M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jularth the ladys man (Miss S Farish & Mrs J Mcgrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karakush Hips Dont Lie (Miss S Farish & Mrs J Mcgrath)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
Baby of Breed: Beljala Limited Edition (James & Alanna Bell)

Japanese Chin
Baby of Breed: Frostqueen Dragon Dance (Kathy Spiteri)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Carais Cristelle (Mrs D K Rochester)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hollywoof Diamonds In The Sky (Ebony Russell)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Kicking N Screaming (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Dassin Locked N Loaded (C Moore & R Mallinder)
Minor in Group: Bull Terrier
Bankabull wildone (Mr J & Mrs B McGowan)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Pinnacle Easily Suede (Miss A & Mrs S Evans)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)
Runner Up Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bankabull wildone (Mr J & Mrs B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Smokiní Gun (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Sheís Gotta Gun (N Southam)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pinnacle Easily Suede (Miss A & Mrs S Evans)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmara-JR Diamond Cut (C Moore & R Mallinder)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)
Baby of Breed: Zeracious Reloaded (Mr F & M Coetzer)
Minor of Breed: Beddah Bundyncola (Mr J & Mrs M Meredith)
Puppy of Breed: Beddah passion for Glory (Mr J & Mrs M Meredith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alotafun Rustic Treasure (Bonnie Holstein)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala the chosen one (Deirdre Macfadyen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Eltaj Sun in the Sky (T Morrison)
Baby of Breed: Dantes Minerva (T Morrison)
Aust Bred of Breed: Yarraview First In Line (D McCosker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord Of The Rings (Ms H Stokes)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dassin Love Me Two Times (AI) (C Moore & R Mallinder)
Baby of Breed: Dassin Locked N Loaded (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Ace Of Wands (Ms D E Travers)
Minor in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Gota Bea Perfect Time (Ms D E Travers)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Remember Me (E / M & A Borg)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Goldtreve Simply Tess (F / B & Ms J Hession / Mrs R Clout)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E / M & A Borg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sandtoys Wicked Kisses (Tracy & Caitlin Johnson)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Azel Playing The Odds (Rebecca Pandelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Azel Queen Of Hearts (Miss K Miletic)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxcrest American Diva (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Yvonne Green)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E / M & A Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kinsheran Perseverance (AI) (V Mcphee/ R & C Barratt)
Baby of Breed: Beachsprings I Spy Glamour (C Barratt)
Minor of Breed: Sailema Riches Party Girl At Silvaspring (ImpNZ) (E / M & A Borg)
Puppy of Breed: Silvaspring Remember Me (E / M & A Borg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldtreve Simply Tess (F / B & Ms J Hession / Mrs R Clout)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bonnsway Darias Angel (D E Travers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bonnsway Gota Bea Perfect Time (Ms D E Travers)
Baby of Breed: Bonnsway Ace Of Wands (Ms D E Travers)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griswold Vienna waltz (AI) (Jodie Fogarty)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vercain Rock the boat (Ai) (Jodie Fogarty)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Cutler (NSW) (Group Entry : 25)

Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Goldtreve PB Donít Stop Me Now (F / B & Ms J Hession / R Clout)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Beedashie I Am A Genuis (Miss K Smith)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Goldtreve Time After Time (F / B & J Hession / R Clout)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Matalko The Perfect Blend (AI) (Rachel Charters)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Charlmagne Once Upon A Time (Mrs K L Glanford)
Baby of Breed: Beedashie I Am A Genuis (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cahluia Red Baron (Carla and Bob Lewis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Nerricky Bobin Sweet Nellie (Nerida Gilfillan)
Open of Breed: Aust Ch Nerricky Princess Lilly (N Gilfillan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldtreve PB Donít Stop Me Now (F / B & Ms J Hession / R Clout)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Goldtreve Time After Time (F / B & J Hession / R Clout)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Matalko The Perfect Blend (AI) (Rachel Charters)
Baby of Breed: Cedarrose Vegas Showgirl (Mrs D Sutcliffe & Mrs V Page)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Minor in Group: Australian Shepherd
Delchoksky Electras Reflection (G Tatton/ D Whyburn)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Xotic Kaos (Sally Townsend)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Riverlight Oneforthemoney (MH AJ Goodman)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Huntarush Neranie (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delchoksky Scorchen Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Dog CC & Open of Breed: Blueamble Silence is Golden (Mr D & V Collins / Mr J & Mrs A Lamberton)
Baby of Breed: Ochaye That Summer (B West & T Thomas)
Minor of Breed: Delchoksky Electras Reflection (G Tatton/ D Whyburn)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neecabe Lucks A Fortune (Ryan Keys)
Baby (Bitch) of Breed: Timmally Total Eclipse Oftheart (Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Snofyre Xotic Kaos (Sally Townsend)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Theldaroy What N Echo at Snofyre (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Brashawin Hell Hath No Fury (Mr B & Mrs S Winkler/ Mrs S & Mr R Madsen)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cinderhof Chaanel (R Tulloch)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Holding the Law (M Greguric)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beauideal Love In The Dark (Judy Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Minor in Group: Siberian Husky
Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane, K Willis, M Rule-Steele & M Burton)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Remyk Foxxy Cleopatra (Mr J & Mrs M Meredith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Black Suede (M B Hart)

German Pinscher
Baby of Breed: Kaitler Crown Prince Daveren (T Peacock)

Samoyed
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Treuliebe La Magia Sucede (Sandra Foote)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane, K Willis, M Rule-Steele & M Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Taejaan The Scarlet Witch (Rule-Steele/Burton/Taylor/Turay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Laahtoy Phoenix Rising (Lisa Martin)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska All Eyes On Me (R/ M & T Parker)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Schau The Blacklist (Mrs C Rouland)
Junior in Group: Keeshond
Rymiska Infinity And Beyond (R/ M & T Parker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tralaur Kiss Me Ifya Dare (Ms T Hobson)
Baby of Breed: Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pipersglen Anticipation (Melody Harris)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Beeman Boom Boom Ciao (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Baby of Breed: Beeman Mr Universe (Mr S Hurford & Miss K Todd)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandycreek Storm Bringer (Karen Allcorn & Rachel English)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Art Pride Buccelatti Bright Always Win (Rus)(Imp UK) (Brad Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Rymiska Infinity And Beyond (R/ M & T Parker)
Baby of Breed: Rymiska All Eyes On Me (R/ M & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laahtoy Phoenix Rising (Lisa Martin)
R/UP BOB & Minor of Breed: Schau The Blacklist (Mrs C Rouland)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Schau Venus Is The New Black (B J Biggs)
Baby of Breed: Cinarchie Queen Malika (Mrs C Rouland)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Jenny Moore)
Baby of Breed: Bateauchien Glory Days (Jenny Moore)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Raro Raina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)