Riverland Dog Training and Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 17-Jun-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Esther Joseph (VIC)   (Total Entry : 276)

Best in Show & Open in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby in Show: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)  (Group Entry : 48)

Minor in Group: Papillon
Jayjess Butch Cassidy (Ms G E Teakel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Neut Ch Leoricia Youre A Golden Sin (Vicki Josephs)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)

Chihuahua (Long Coat)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Chaniekan Miss Farie Floss (Mrs S Brown)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Primochi So You Win Again (Mrs S Brown)
Res Dog CC: Adrahil Cheeky Monkey (Mrs S Brown)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Roxbud Ready Or Not (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Just An Angel (Roxbud Kennnels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (Mrs G Cincotta)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Leoricia Youre A Golden Sin (Vicki Josephs)

Papillon
Dog CC & Junior of Breed: Jayjess Hondo The Hooligan (Ms G E Teakel)
Res Dog CC & Minor of Breed: Jayjess Butch Cassidy (Ms G E Teakel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Podrezovo Midnight Lolly Cakes (Vicki Josephs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Gr Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)
Runner Up Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curlesque Touched By Fire (A & T Hinks)

Cocker Spaniel
Junior of Breed: Cobalt Irish Gift (Mr B Weidenbach)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Enough Said (Curltriever Kennels & Curlesque Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Curlesque Touched By Fire (A & T Hinks)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orwin Rex Luther (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gunlance Tinkerbell (Mr Noel McLaren & Mr Glen Murphy)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Gunlance Tinkering With Hook (Mr Noel McLaren & Mr Glen Murphy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Res Bitch CC: Ashlaren Echo In The Field (R Bell)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA) (Group Entry : 33)

Runner Up in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Boskahun Rock The Night Away (AI) (Noel McLaren & Glen Murphy)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger The Chandelier Fell (R & D Squires)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Rimzan Dixie Chick (Mr R & Mrs D Squires)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Bitch CC & Minor of Breed: Goldreign Avita with Beauchasseur (Chris Lawrence)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rimzan Dixie Chick (Mr R & Mrs D Squires)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Stardayne mission accomplished (Mrs V Tapp)
Baby of Breed: Boarbadger The Chandelier Fell (R & D Squires)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boskahun Rock The Night Away (AI) (Noel McLaren & Glen Murphy)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Idylewins Wanda At Rimzan (Mr R & Mrs D Squires)
Baby of Breed: Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Anais (Allen Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hydale Tyger Tiger (A Anderson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Hydale Th Black Widow (Anderson & Bonham)
Minor of Breed: Hydale Silver Shamrock (A Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Lewington (SA)  (Group Entry : 61)

Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Crest Of Vargus (Kalora Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nahrof Know Doubt (K Hansen)
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)
Puppy of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiehtova Charlie’s Angel Charly (A & C Woollard / C Johnson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalora Time To Reminisce (Kalora Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Mandene Crest Of Vargus (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Mandene Summer Of Snowflakes (Kalora Kennels & Mrs J Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Windybrae Love On Top (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Minor in Group: Dobermann
Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)
Puppy in Group: German Pinscher
Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)
Open Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Boxer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Res Dog CC & Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)
Dog CC & Junior of Breed: Lemanko Made For You (Masterkarn Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Newfashion Made You Look (Mr M Boutin & Mr I Harland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Newfashion I Could Be The One (Newfashion Kennels)
Baby of Breed: Newfashion A Little Bit Fancy (Newfashion Kennels)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
Baby in Group: French Bulldog
Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Minor in Group: Great Dane
Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)
Baby of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Junior of Breed: Mambilou Little One Of Rising (Mambilou Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kafe Mochacino (Kafe Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Buckersdane Yabba Dabba Doo (Mr R & Mrs M Buckland)
Dog CC & Minor of Breed: Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Buckersdane Knight Ryder (Alisha Watson / Mr R & Mrs M Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)