Riverland Dog Training and Kennel Club Inc (PM Show) (SA)

Date of Show : 18-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)   (Total Entry : 339)

Best in Show 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Best in Show 2nd: Briard
Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
Baby in Show: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Lewington (SA)  (Group Entry : 59)

Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Matmor Thrill Of The Chase (Mr M Morse & Mr W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Tibchi Shadow Walker (P A Welk)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tibchi Elegant Lexie (P A Welk)
Res Dog CC: Xtina Kirito (L Stephenson)
Baby of Breed: Tibchi Blast From The Past (P A Welk)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Roxbud Ready Or Not (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Just An Angel (Roxbud Kennnels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (Mrs G Cincotta)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Leoricia Youre A Golden Sin (Vicki Josephs)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Jayjess Hondo The Hooligan (Ms G E Teakel)
Puppy of Breed: Jayjess Butch Cassidy (Ms G E Teakel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ch Jayjess The Wizard of Oz (Gervase Teakel)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Podrezovo Midnight Lolly Cakes (Vicki Josephs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 29)

Group 1st: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Group 2nd: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)
Group 3rd: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Group 4th: Tenterfield Terrier
Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Puppy in Group: Australian Terrier
Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)

Australian Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Roughnuts Jorja At Tainquest (AI) (Cerrie Gower)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tainquest Tayla Maid (C Gower)

Border Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)

Scottish Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Shortblak Highland Countess (J Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Shaneca Sweet Evil (L Novak)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tireachan Stranger Thn Fiction (L Novak)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 57)

Group 1st: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
Group 2nd: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Group 3rd: Labrador Retriever
Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)
Group 4th: Curly Coated Retriever
Aust Gr Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
Baby in Group: Weimaraner
Ghostwind All Eyes On The Fox (Ghostwind Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)
Runner Up Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curlesque Touched By Fire (A & T Hinks)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks/Curltriever Kennels)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Curlesque Touched By Fire (A & T Hinks)

English Setter
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Orwin Rex Luther (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

Golden Retriever
Res Dog CC: Baradav Inthnickoftime (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Baradav You Are My Sunshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chaleur Terranova (Mr R & Mrs D Squires)

Hungarian Vizsla
Intermediate (Dog) of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Murray River Retriever
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Laity Baci (Rod and Karen Howard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Barokamurray River Boy (Rod and Karen Howard)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB and Dog CC: Aust & Am Ch Redmoon's Do Ya Think I'm Sexy? (IMP USA) (J Leibhardt/ S Goldsmith/ E Simon)
Baby of Breed: Airai A Little Bit Of Fizz (Jeannie Leibhardt)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ghostwind Angel Eyes (AI) (M Hartnett & Ghostwind Knls)
Baby of Breed: Ghostwind All Eyes On The Fox (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Grausturm X Factor (AI) (Ms G Ray)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 39)

Group 1st: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
Group 2nd: Whippet
Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Group 4th & Puppy in Group: Irish Wolfhound
Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Fluermack Order of The Night (A Mckinnon & C Ribarits)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB & Res Dog CC: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Bitch CC: Goldreign Avita with Beauchasseur (Chris Lawrence)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Fluermack Brave Heart (A Mckinnon & C Ribarits)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Fluermack Amazing Grace (A Mckinnon & C Ribarits)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Fluermack Twinkle Little Star (A Mckinnon & C Ribarits)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A Mckinnon & C Ribarits)
Baby of Breed: Fluermack Order of The Night (A Mckinnon & C Ribarits)
Baby (Bitch) of Breed: Fluermack Keiko Star (A Mckinnon & C Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Rimzan Dixie Chick (Mr R & Mrs D Squires)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Boarbadger The Chandelier Fell (R & D Squires)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Boskahun Rock The Night Away (AI) (Noel McLaren & Glen Murphy)

Dachshund (Wire Haired)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Idylewins Wanda At Rimzan (Mr R & Mrs D Squires)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)  (Group Entry : 68)

Group 2nd: Old English Sheepdog
Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
Group 4th: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
Baby (Bitch) of Breed: Windybrae Karma In Fantasia (AI) NBT (Graeme & Helen Simpson)

Border Collie
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nahrof Know Doubt (K Hansen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Baby of Breed: Wonaka Wizard Of Salem At Tookurra (Paula Wachtel)

Briard
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiehtova Charlie’s Angel Charly (A & C Woollard / C Johnson)

Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)

Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalora Time To Reminisce (Kalora Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Mandene Summer Of Snowflakes (Kalora Kennels & Mrs J Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Windybrae Love On Top (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 49)

Group 1st: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Group 2nd: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 3rd: Newfoundland
Newfashion Made You Look (Mr M Boutin & Mr I Harland)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: German Pinscher
Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Maiitsho My Boy Senyah (Tori Haynes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Boxer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Dobermann
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Res Dog CC: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

Estrela Mountain Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Toramis Rise of The Phoenixx (P & J Buckley)
Baby of Breed: Toramis Midnite Skye (P & J Buckley)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Lemanko Made For You (Masterkarn Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Newfashion Made You Look (Mr M Boutin & Mr I Harland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Baby of Breed: Newfashion A Little Bit Fancy (Newfashion Kennels)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 38)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Group 2nd & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Group 3rd: Great Dane
Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Group 4th: French Bulldog
Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Puppy of Breed: Mambilou Midnight Eclipse (Mambilou Kennels & J Giersch)

German Spitz (Mittel)
BOB & Bitch CC: Kafe Mochacino (Kafe Kennels)

Great Dane
BOB & Bitch CC: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
R/UP BOB and Dog CC: Buckersdane Knight Ryder (Alisha Watson / Mr R & Mrs M Buckland)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Res Bitch CC: Buckersdane Yabba Dabba Doo (Mr R & Mrs M Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB & Bitch CC: Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)