Thuringowa City Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 11-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Carol Gunn (QLD)   (Total Entry : 182)

Best in Show & Open in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Junior in Show: Chinese Crested Dog
Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
State Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch VonHerzen Basu Yumi Always (Cheryl Jones)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Deerhound
Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dogue de Bordeaux
NorthenStarr Furst Love (Chantelle Taylor)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & State Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Pomeranian
Dreamforever Pot O Spice (Mrs E M Bauer)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Jabeau (I Waszkiewicz)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (I Waszkiewicz)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eastvallana Lady Shakira (I Waszkiewicz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chevalove Toberlorne (K & M Munro)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (Chris Coggan)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Funhund Ridiks Magical Masque (Donna Mulholland)
Baby of Breed: Galig Blonde Bombshell (Darrin Grimes)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dreamforever Pot O Spice (Mrs E M Bauer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
State Bred in Group: Sealyham Terrier
Aust Sup Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch   Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Scottish Terrier
Bitch CC: Sequince Coco Chanel (P & P James)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kellanz Get This Party Started (Russell & David Mallyon-Potter)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch   Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Benspan I Can Touch The Stars (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Benspan I Can Touch The Stars (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Serandite Dancing’s Not A Crime (Janet Morrison)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Athalow Ardbeg Northn Angel (Skye Carroll)

Labrador Retriever
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Goldychocs Lavender Girl (Jill Lennox)
Baby of Breed: Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pinerock Really Truly of Panoply (Imp NZ) (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 17)

Best in Group & State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Baby in Group: Afghan Hound
Setterup Muttering N Mumbling (S Yardley)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose The Devil Wears A Halo (AI) (Mrs S Taylor)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (M Yardley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Deerhound
Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Afghan Hound
Baby of Breed: Setterup Muttering N Mumbling (S Yardley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (M Yardley)
Bitch CC: Aashudna Magic Millions with Buttonn (M Williams)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandswept Sweet and Sassy (Ruth Heather)

Deerhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Eilrig Glenalladale (Marie Gibson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose The Devil Wears A Halo (AI) (Mrs S Taylor)

Whippet
Res Bitch CC: Aust Ch Dachlah Viva la Musica (AI) (Mrs Sara Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Dymatan Chevy (Jacqui Connolly)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelshaw Million Dollar Man (M Bradshaw)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Silver Bullet (Barbara Anderson)
Bitch CC & Junior of Breed: Dymatan Chevy (Jacqui Connolly)
Minor of Breed: Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Qdos Millaa Millaa Tootsie (Jan Shaw)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tropicrain Gypsy Rose (Mrs C T Groundwater)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelshaw Million Dollar Man (M Bradshaw)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)
Baby in Group: Dobermann
Bravadobe Shoot For The Stars (M & R Garstone)
Minor in Group: Dobermann
Bisart The Blue Print (Bisart Dobermanns)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch VonHerzen Basu Yumi Always (Cheryl Jones)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Baby of Breed: Bravadobe Shoot For The Stars (M & R Garstone)
Minor of Breed: Bisart The Blue Print (Bisart Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: NorthenStarr Furst Love (Chantelle Taylor)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Ticks My Wish List (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch VonHerzen Basu Yumi Always (Cheryl Jones)
Baby of Breed: Moccarott Ryziesti Dexter (Cheryl Jones)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaiteriteri Kiwi Konnexion (Imp UK) (Mrs Iris Cox)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Ayrmann lordov asgard (Mrs J Neasbey)
Puppy in Group: Great Dane
Bremilie Bottle Fame Brewglory (AI) (Mrs E M Bauer)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)
State Bred in Group: British Bulldog
Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)
Best Neuter in Group & Intermediate Neuter in Group: British Bulldog
Tencheno Lord Monty Fat Rascal (AI) (R & E Ryan)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kellanz Rouge Royale (Russell & David Mallyon-Potter)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Tencheno Lord Monty Fat Rascal (AI) (R & E Ryan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bremilie Bottle Fame Brewglory (AI) (Mrs E M Bauer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Onyxdanes Flynnsfrolickingmuse (AI) (Mrs E M Bauer)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Monterrez Next to Amazing (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Baby of Breed: Sunfire Forge Of Empires (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ayrmann lordov asgard (Mrs J Neasbey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nakiventures Ebony At Midnite (Imp NZ) (Mrs J Neasbey)