Mundubbera Show Society (QLD)

Date of Show : 7-May-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Michael Yates (QLD)   (Total Entry : 175)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Junior in Show: British Bulldog
Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)
Intermediate in Show: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Aust Bred in Show: Boxer
Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
TSparkle Flirting Vixen (Terri Smith)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 35)

Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Dancourt Donna Bella (Miss T Olive)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Hollinglen Black Or White (Mrs C Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
Minor of Breed: Chinmighty Black Jack Jr (Kim Shelton)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Piccino Next Level (Mr M &Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Faibel Rodger (Samantha Oberle)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Allobek Fun House Dancer (Samantha Oberle)
Puppy of Breed: Faibel Let it B (Samantha Oberle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Pot O Perfect (Penny Driver)
Baby (Bitch) of Breed: Dreamforever Field Of Daisies (Penny Driver)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dancourt Donna Bella (Miss T Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Minor in Group: Airedale Terrier
Bristolian Suberb Bellaire (Stue And Julianne Thomson)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bristolian Suberb Bellaire (Stue And Julianne Thomson)

Bull Terrier
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxanatic Tom Yum (Jane Cantlon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myunique Roc It Like A Redhead (Michelle Oberle)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
Baby of Breed: Nudimah Desiree Diamond (Michelle Oberle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)
Baby in Group: Cocker Spaniel
TSparkle Flirting Vixen (Terri Smith)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Eraky Huckleberry Fynn (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Scandalous Flirt (Terri Smith)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Spanriever Game Of Love (Ann Morgan)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Cobalt Scandalous Flirt (Terri Smith)
Baby of Breed: TSparkle Flirting Vixen (Terri Smith)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Facts R Meaningless (AI) (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wysiwyg Divide And Conquer (AI) (D McAllister)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton/ Amanda Harvey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eraky Huckleberry Fynn (AI) (C Olive / K & E Charnock)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eraky In The Nick Of Time (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Res Dog CC & Junior of Breed: Gunlance Triumph at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Labzrina Playing Ladies at Mikelli (M E & S M Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD) (Group Entry : 20)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)
Aust Bred in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wazeer Wonder Weiner (D Rodgers)
R/UP BOB & State Bred (Bitch) of Breed: Ashtonleigh Rox My World (Mrs Leisl Kiesanowski)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hurukamandege Private Blend (Imp ZAF) (Leisl Kiesanowski)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wazeer Walter Weiner (T Boland)

Foxhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Riginal Once Upon A Time In The West (M Goulding / D Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shetland Sheepdog
Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Wamphyri Unique Jackpot (D & J Waugh)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)
Baby of Breed: Wazwallaby Veni Vidi Vici (Mrs S Ironmonger)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynnlake Dolly's Treasure (AI) (Marsha Muller)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)
Minor of Breed: Wamphyri Unique Jackpot (D & J Waugh)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 14)

Best in Group & State Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Baby in Group: Boxer
Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Third Times A Charm (Narelle Adams)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Annakpok Th Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams & Sarah Dean)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Annakpok Th Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams & Sarah Dean)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Annakpok Third Times A Charm (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Bitch CC & State Bred of Breed: Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)

Leonberger
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
Shendara Goku (Shenara Moon)
Minor in Group: Schipperke
Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)
Puppy in Group: Chow Chow
Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)
Junior in Group: British Bulldog
Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)
Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shendara Goku (Shenara Moon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alangrove Lockdown (Mechelle Mcfadzen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alangrove Arciadia Rose (Mechelle Mcfadzen)
Junior of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Cinnamon Toast (Debra Randall)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Zambuccas Glory (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)