Mackay Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 5-Jun-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Darren Bowey (VIC)   (Total Entry : 169)

Best in Show & State Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (Miss J Gibson)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
Junior in Show: Shiba Inu
Vormund Joan of Arc (Imp) (Mrs Valda Goulevitch)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Schnauzer (Miniature)
Durrant Brians Legacy (Alicia Martin)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chevalove Toberlorne (K & M Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 15)

Best in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lachcon Deputy Dawg (Rob & Jo Haley)
Puppy in Group: Sealyham Terrier
Kellanz Get This Party Started (Russell & David Mallyon-Potter)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kellanz Get This Party Started (Russell & David Mallyon-Potter)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Vagastaff Cocolicious (Mrs V Dart & Miss N Keedle)
Minor of Breed: Lachcon Deputy Dawg (Rob & Jo Haley)
Junior of Breed: Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Benspan I Can Touch The Stars (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Allure of Gold (R & J Nicholson)
Open in Group: Cocker Spaniel
Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Il Destino Del Dramma (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Benspan A Touch of Magic (William & Lee Vickery)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)
Minor of Breed: Benspan I Can Touch The Stars (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sunford Allure of Gold (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow Ardbeg Northn Angel (Skye Carroll)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: El Taj Bad Habits (Alexandra Tilbrook)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC) (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (Miss J Gibson)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (M Yardley)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (Miss J Gibson)
Baby of Breed: Setterup Muttering N Mumbling (S Yardley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (M Yardley)
Puppy of Breed: Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kyeye Golden Girl (D & T Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Beglory Queen of Hearts (AI) (P Kelly / L Marrone)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sajanak Acacia Dancer (P Kelly)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)  (Group Entry : 34)

Baby in Group: Australian Cattle Dog
Burjoise To The Max (Mrs M & Miss W Burgess)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)
Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dymatan Chevy (Jacqui Connolly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
Baby of Breed: Burjoise To The Max (Mrs M & Miss W Burgess)
Baby (Bitch) of Breed: Burjoise Silver Belle (Mrs M & Miss W Burgess)
Minor of Breed: Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)
Baby (Bitch) of Breed: Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch VonHerzen Basu Yumi Always (Cheryl Jones)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Durrant Brians Legacy (Alicia Martin)
Puppy in Group: Bullmastiff
Riverhome Creme Brulee (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Group: Shiba Inu
Vormund Joan of Arc (Imp) (Mrs Valda Goulevitch)
State Bred in Group: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riverhome Creme Brulee (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
Baby of Breed: Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch VonHerzen Basu Yumi Always (Cheryl Jones)
Baby of Breed: Moccarott Ryziesti Dexter (Cheryl Jones)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Making Magic (AI) (Ms Campbell & Miss Campbell-Cardno)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaiteriteri Kiwi Konnexion (Imp UK) (Mrs Iris Cox)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Durrant Brians Legacy (Alicia Martin)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vormund Joan of Arc (Imp) (Mrs Valda Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 20)

Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)
Baby in Group: Lhasa Apso
Sengkyila Dalai Dharma (Alison Callan)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Kellanz Rouge Royale (Russell & David Mallyon-Potter)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kellanz Rouge Royale (Russell & David Mallyon-Potter)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nueboree Baby Ccino (Sheree Heath)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)
Baby of Breed: Sengkyila Dalai Dharma (Alison Callan)