Pioneer Valley Agricultural Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 12-Jun-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Staines (QLD)   (Total Entry : 60)

Best in Show & State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Puppy in Show: Papillon
Pinklee A Wrinkle In Time (Ms M Sarif)
Junior in Show: Keeshond
Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 4)

Best in Group & Puppy in Group: Papillon
Pinklee A Wrinkle In Time (Ms M Sarif)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pinklee A Wrinkle In Time (Ms M Sarif)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 8)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 6)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Staines (QLD) (Group Entry : 14)

Best in Group & State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Kyeye Golden Girl (D & T Morgan)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)
Junior of Breed: Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kyeye Golden Girl (D & T Morgan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 16)

Runner Up in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Morview Hail Caesar (Connolly/Morris)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
State Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morivew Cattle Baron (Jacqui Connolly)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morivew Cattle Baron (Jacqui Connolly)
Baby of Breed: Morview Hail Caesar (Connolly/Morris)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby (Dog) of Breed: Cumbydene Redemption (Judy Lee McCann)
Baby (Bitch) of Breed: Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Intermediate (Dog) of Breed: Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 6)

Best in Group & Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Yuluwirri Another Slim Shady (Nicola Scanlon)
Baby in Group: German Pinscher
Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)

Dobermann
Minor of Breed: Bisart The Blue Print (Bisart Dobermanns)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
Baby of Breed: Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yuluwirri Another Slim Shady (Nicola Scanlon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 6)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)