Kalbar Show Society (QLD)

Date of Show : 17-Jun-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Tanya McDonald (QLD)   (Total Entry : 320)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Runner Up in Show: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Baby in Show: Chinese Crested Dog
Tereiroa Matuhake (Imp NZ) (Jo Costelloe)
Minor in Show: Shih Tzu
Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)
Puppy in Show: Chow Chow
Majestueux Shaolin Zen Emei (Tricia Cumner)
Junior in Show: Labrador Retriever
Puddncreek And All That Jazz (P Grove)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tyju Gypsy Rover (Majella Lines)
Runner Up Neuter in Show: German Pinscher
Aust Gr & Neut Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Baby SweepStakes - 1st Place: Papillon
Bordell The Bouncer (B Bissett & K Hembrow)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Murray River Retriever
McClure Abby Rose (Margaret Wedgwood)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shih Tzu
Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Tereiroa Matuhake (Imp NZ) (Jo Costelloe)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Rebel Code (Carol A Yates)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Bound For Glory (Jill Marks)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Swinabie Here We Com Agn (J Ireland/ L Flower/ C Mibus)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tyju Gypsy Rover (Majella Lines)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Chin
Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Swinabie Here We Com Agn (J Ireland/ L Flower/ C Mibus)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Minor of Breed: Kahleyvale Rebel Code (Carol A Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorisso Penny Lane (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Sorriso Charlene (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Tereiroa Matuhake (Imp NZ) (Jo Costelloe)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (Grahame Neave/David J & Darlene R Scheiris/Patricia Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Bound For Glory (Jill Marks)

Japanese Chin
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Keep Roarin (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Dance Monkey (Ms F E L Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Justice (A Anson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silverino Poetic Rythm (M Hay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Papunique Designer Zircon (Mr K & Mrs K Hembrow)
Baby of Breed: Bordell The Bouncer (B Bissett & K Hembrow)

Pug
Baby of Breed: Divinise Infatuation (Janelle Willoughby)

Tibetan Spaniel
Baby of Breed: Ampoter Style N Grace (Imp NZ) (Majella Lines)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tyju Gypsy Rover (Majella Lines)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Tamard Gift of Lov (Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD CD RE JC (Paula HIll)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra MCTassle (Ms M F Lee)
Minor in Group: Cairn Terrier
Barragan Kingmaker (Ms M F Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cumalong Mr Bojangles (Peter & Sharon Briggs)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Cumalong Crickets Lullaby (Peter & Sharon Briggs)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yarrinarra Dora Explorer (M F Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Barragan Kingmaker (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra MCTassle (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD CD RE JC (Paula HIll)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Magicmine Artic Angel (Paula Hill)
Puppy (Bitch) of Breed: Rostafelius Ellie Twinklestar (T Conelius)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alaula Fudgeberry Golden Sun (Natashja Burton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Baby in Group: Murray River Retriever
McClure Abby Rose (Margaret Wedgwood)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Junior in Group: Labrador Retriever
Puddncreek And All That Jazz (P Grove)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Diamonds At Tiffanys (Sherry Jewell)

Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika You Onlylive Once (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Minor of Breed: Kokopups Suspiciously Risky (Wayne Sheppard)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shogold Its All About Evie (Sherry Jewell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shogold Diamonds At Tiffanys (Sherry Jewell)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Puddncreek And All That Jazz (P Grove)
R/UP BOB and Dog CC: Miandor Make A Mockery (AI) (M & J Anderson)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)

Murray River Retriever
Baby of Breed: McClure Abby Rose (Margaret Wedgwood)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Incavale Electra Big Heart (Natalie Rose)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
Intermediate of Breed: Eltaj Athenas Trix (Natashja Burton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Basenji
CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sorcerer (Ms L Dunn)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Bayan Fire N Ice (Mr D / Mrs C & Mr N McGreevy)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bayan Fire N Ice (Mr D / Mrs C & Mr N McGreevy)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Basset Fauve de Bretagne
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Dazzling Wishes (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Secret Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Chenlei cookies n cream (Brittnee Davies)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sorcerer (Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarrangower Thistle (Mr D McKay & Ms L Dunn)

Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bayan Hazee Days (Mr D & Mrs C / Mr N McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Ko Fushion (Ann & Elizabeth Burns-Hutchison, D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valeighunter Electra (Ann & Liz Burns-Hutchison)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Balgravia Champagne Flute (Kristi Faulkner)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Kilcoy Take It To The Limit (Miss B A Lines)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Khayoz Son Of A Preacher Man (Deborah Duckworth & Kate Valk)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliffglynn Wearing War Paint (Miss B A Lines)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Junior of Breed: Sharndah Burn For U (Mrs A Begnell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kilcoy Take It To The Limit (Miss B A Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Balgravia Champagne Flute (Kristi Faulkner)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Baby of Breed: Balgravia Mitsy Wolfe (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Torrya Bohemian Rhapsody (Tori Pickering-Veraa)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Nanmas Sweden Brings Harmoni (AI) (Tracy Lamb)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (John & Maree Nesbitt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr & Neut Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wattavue Know A Trick Or Two (L Fabian & R Harnell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (John & Maree Nesbitt)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Mistee (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Nanmas Sweden Brings Harmoni (AI) (Tracy Lamb)

German Pinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Leonberger
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Glamourford Legends Lane (B G Bieleny)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend The Final Cut (Mrs R A & Miss S Beaman)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mondallin Now Lets Just Rumble (D Dallinger & M Moore)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)
Dog CC & Minor of Breed: Salhia Deja Vu (Mrs Lauren McKillop-Davies)
Baby of Breed: Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Minor in Group: Shih Tzu
Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)
Baby in Group: Keeshond
Jonjas Taboo (Jane Faulkner)
Puppy in Group: Chow Chow
Majestueux Shaolin Zen Emei (Tricia Cumner)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Majestueux Shaolin Zen Emei (Tricia Cumner)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Pretty in Pink (Fran Darling)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Underane Just Jazz (AI) (Nicole Brandon)

Keeshond
Baby of Breed: Jonjas Taboo (Jane Faulkner)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wazky The Piano Man (K Ritter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazky We Didnt Start The Fire (Kylie Ritter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Magical Moment (Mrs D Randall)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tanzapaw Midnight Madness (Jayne Campbell)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oeshih Lets Get Ready To Rumble (Dean Dallinger & Monica Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)