Euroa Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 15-May-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Lee (VIC)   (Total Entry : 360)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
Baby in Show: Alaskan Malamute
Whitewarrior Katarinas Fall (Brett White)
Minor in Show: Old English Sheepdog
Starpacer Casino Royale (Marg Duke)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Azawakh
Aust Gr Ch Jumadabey Ovazazate (Debra Huon)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Addicted To You (Ms Wendy Talintyre)

Baby SweepStakes - 1st Place: Hungarian Vizsla
Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Alaskan Malamute
Whitewarrior Katarinas Fall (Brett White)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Poodle (Miniature)
Jenuin Jewel In The Crown (Jennifer Sculac)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Sweetbryar Strictly Ballroom (Shelley Johnson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Standard)
Kysan King of the Kids (Linda Robinson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Kryptonic Mochizuki (Kim Ryan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Baby in Group: Pug
Triseter Mopsi Tex (Triseter Kennels)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Caddarra South Of The Border (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)
Open in Group: Pug
Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Baby of Breed: Kqrac The Ring To Rule Them All (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caddarra South Of The Border (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ananda Stopdraggin Myheartaround (Anne Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Havahart Parisian Flirt (Anne Lay)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lustafair Keep Your Eye On Me (S Scarcella)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kryptonic Mochizuki (Kim Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kryptonic Zip Code (Kim Ryan & Belinda Goyarts)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Tex (Triseter Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R Price)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Georgia Peach (Lydia Jones)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Calojo More Bang For Ya Buck (AI) (S P & T M Henderson)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Super Expialidocious (Robyn Price Killeen)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Ariahgrove Madamoiselle Chanel (Rhonda Dearnaley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Redwhitenblu Georgia Peach (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahedi Kiss N Run (Kerrie Lee)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alcaneeka Gold N Design (Al) (Alcaneeka Kennels)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ecirp Super Expialidocious (Robyn Price Killeen)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whatajack Days Of Thunder (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ariahgrove Madamoiselle Chanel (Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Osleya Bet Your Boots (Lesley Knights)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Calojo The Big Bang (AI) (Mr S P & Mrs T M Henderson)
Bitch CC & Minor of Breed: Calojo More Bang For Ya Buck (AI) (S P & T M Henderson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Puppy in Group: Golden Retriever
Wysiwyg ucanthandlethetruth (Shelly Currie)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kirinbell Chase N The Truth (Mrs Fiona Brown-Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kirinbell Chase N The Moves (Mrs Fiona Brown-Elkner)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tobenlee I C you Clearly Now (Mrs Fiona Brown-Elkner)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Carawood Classic Cliche (AI) (Meg Hardy)
Baby (Bitch) of Breed: Carawood Carbon Copy (AI) (Meg Hardy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Make My Day (Mrs B & Mr C Walter)
Baby of Breed: Canawindra High Flyer (Raelene Trimble)
Baby (Bitch) of Breed: Canawindra High Tea (Raelene Trimble)
Minor (Dog) of Breed: Canawindra Free And Easy (C & B Walter)
Puppy of Breed: Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra Sky Line (M J & F L Park)

Golden Retriever
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg ucanthandlethetruth (Shelly Currie)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ekvar Aricoco state secret (J Willoughby)
Baby of Breed: Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenmave Armed With A Twist (G Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC) (Group Entry : 59)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)
Junior in Group: Beagle
Devma Time Traveller (Ms S Hutcheson)
Intermediate in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Image Is Everything (Mr J Bryson / Mrs C Bryson / Miss B Bryson / Miss L McVilly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Azawakh
Aust Gr Ch Jumadabey Ovazazate (Debra Huon)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Ch Kanati Ice Queen (Mrs Alice Ferguson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dzum Blue Illusion (Mrs M & Mr A Storey)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Jumadabey Ovazazate (Debra Huon)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)

Basset Hound
Baby of Breed: Yarramba Caught On Camera (Bryan Mangelsdorf)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Devma Time Traveller (Ms S Hutcheson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Devma Defiant (Miss S A Hutcheson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Marakhoff Saassicaia (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Image Is Everything (Mr J Bryson / Mrs C Bryson / Miss B Bryson / Miss L McVilly)

Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xilone Enter The Tiger (AI) (Kinshasa Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanati Ice Queen (Mrs Alice Ferguson)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starblush Get Outta My Way (Adam Daly)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Khanysha Edge Of Darkness (AI) (Miss L & Mrs B McVilly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Crisnick The Phantom Menace (Talkabout Kennels)

Whippet
Res Dog CC & Junior of Breed: Ingwe Miracle Man (Swami Karunananda)
Baby of Breed: Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Autumn Glory (Shirley Fox)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Roxemburg Reaper (R Bentley)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Starpacer Casino Royale (Marg Duke)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ellagant I Will Make U Famous (Ellagant Kennels)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Time to Shine (Shirley Fox)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Mudstone (Carol Tucker)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ellagant I Will Make U Famous (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Harvest Moon (L Pratt / C & J Fynmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Melody de Bruine Buck (Imp NDL) (Mr N Luke /Mr G Carroll)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Sunshard Tribute To Saroden (Mrs D Legge)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Sup Ch Rimerini Dare To Dream CCD RAE (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sapharo Arctic Dream (L Brownhill)
Baby of Breed: Roxemburg Reaper (R Bentley)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Olensha Amore with Snodragon (AI) (Denise Findlay)
Res Dog CC & Minor of Breed: Starpacer Casino Royale (Marg Duke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shelmanna Autumn Glory (Shirley Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shelmanna Time to Shine (Shirley Fox)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kardibroke Dave The Dude (Tracy Mcclellan)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Owecarose Eszak of Allenovah (AI) (Ellie Martinez)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 45)

Baby in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Katarinas Fall (Brett White)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Moneglen Angels Cry (Maureen Seyers)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Kraigoaks Kickstart My Heart (Monique Dunne)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
Open in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
Baby of Breed: Whitewarrior Katarinas Fall (Brett White)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kraigoaks Kickstart My Heart (Monique Dunne)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sweetbryar Ravels Bolero (Shelley Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sweetbryar Strictly Ballroom (Shelley Johnson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moccorott Alphabama Boome (Mrs R Kennedy & Mrs C Jones)
Baby of Breed: Fantastikrot Sabella (C Redding)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Cash Made Easy (Bernadette Lawton / A Harrison / F Tucker)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joker Land’s Top Seaclet FCI (Imp JPN) (Williams & Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rushmere Joy To The World (Williams & Lay)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moneglen Angels Cry (Maureen Seyers)
Baby of Breed: Saleryder Silver Lining (Rod Kirby)
Aust Bred of Breed: Kieree Way Back Into Love (K Strahan)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zelenka Your Deepest Desire (Mrs Alice Ferguson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Reilly Ace Of Spies (AI) (W Talintyre/ J Turnley & A Rosell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin Jewel In The Crown (Jennifer Sculac)
Puppy in Group: French Bulldog
Mambilou Little One Of Rising (Mambilou Kennels)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Addicted To You (Ms Wendy Talintyre)

Boston Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saihabostons Time To Shine (Rod Kirby)
Baby of Breed: Lyntay Shes So Fancy (Lynne King)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway HiJack (Jenni O’Connor)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Eye Catching (Jenni O’Connor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mambilou Little One Of Rising (Mambilou Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Carrski Diamond On Diamonds (R & N Wilson)
Baby of Breed: Carrski Storm Chaser (Carrski Knls)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jenuin Jewel In The Crown (Jennifer Sculac)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Poshnoir Reilly Ace Of Spies (AI) (W Talintyre/ J Turnley & A Rosell)
Baby of Breed: Poshnoir Frocked Up (AI) (Jo Turnley)
Minor of Breed: Kysan King of the Kids (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Poshnoir Addicted To You (Ms Wendy Talintyre)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleurlee Lady Lucinda (Mrs J Seiter & Mrs Beverley Gleeson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Fleurlee Lord lochinvar (Beverly Gleeson)
Puppy of Breed: Garwey Dipped In Chocolate (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Heart And Soul (Lynette Niemann)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Neehi Set Tiny Dancer (Jenni Oconnor)