The Australian Cattle Dog Club of SA Inc ALL BREEDS (PM) (SA)

Date of Show : 12-Jun-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Audrey Vandersteen (SA)   (Total Entry : 255)

Best in Show 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Best in Show 2nd: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 37)

Group 3rd & Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Oeno Soul Box (Imp LTU) (Mrs S Brown)
Baby (Dog) of Breed: Mocqui Zeus (Lynette Walker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Toyopet Mighty Mouse (Mrs S Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Primochi So You Win Again (Mrs S Brown)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Lamarque Candy Apple Red (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Sullivan (SA)  (Group Entry : 31)

Group 1st: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Group 3rd: Jack Russell Terrier
Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
Group 4th: Australian Terrier
Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)

Border Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Winterbourne Irish Radiance (Mrs Annette Scott)
Baby of Breed: Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Aust Bred (Dog) of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Tania Huitema (SA)  (Group Entry : 39)

Group 1st: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Group 2nd: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
Group 3rd & Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
Group 4th: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Baby in Group: Weimaraner
Morago Spirit Of Lake Iowa To Poshvwei (Jessie Hughes)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tendayi Encore With Magicbrit (AI) (P Marsh & A Rogers)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Showfield Snow Bunny (AI) (Kerryn Obrien)

Cocker Spaniel
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (R Hartnett)
Puppy of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Chaleur U Are The One (AI) (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aceweis Pocket Witha Wocket At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lornell Grand Design (Mr B Wells & Ms J McDonnell)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante TD (Lois & Claire Richter / Kylie Christison)
Baby of Breed: Morago Spirit Of Lake Iowa To Poshvwei (Jessie Hughes)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Grausturm X Factor (AI) (Ms G Ray)

Wirehaired Slovakian Pointer
Baby of Breed: Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kerry King (SA) (Group Entry : 30)

Group 1st: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Group 2nd: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Basset Hound
Dog CC: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)

Harrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Hollymorn Allegretto (J Hooper)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Shakuru Where There's A Will (R Lamb)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hydale Silver Shamrock (A Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA)  (Group Entry : 45)

Group 1st: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Group 2nd: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Group 3rd: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Group 4th: Australian Shepherd
Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Baby in Group: Norwegian Buhund
Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB & Bitch CC: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Icelander (K Hansen)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nahrof Know Doubt (K Hansen)
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)
Baby (Bitch) of Breed: Monifieth Dream Catcher (Mrs D J Younger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Vonpeta Berry Da Bone AZ (P N Damarell)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
R/UP BOB & Bitch CC: Harradei Keep The Memories (Hope & Jody Innes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)  (Group Entry : 35)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 3rd: Akita
Aust Ch Shokuma Centre Stage (Mr D Klingberg/Ms W Osborn/Ms T Dziego)
Group 4th: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)

Akita
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shokuma Centre Stage (Mr D Klingberg/Ms W Osborn/Ms T Dziego)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Dobermann
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Ramblin Man (Tanya Schubert)
Junior (Bitch) of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)

Newfoundland
BOB & Bitch CC: Newfashion Here We Go Again (Marianne Howie)
Puppy of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Kanberchic Broley Emperors JNR (AI) HT (N A Medlicott)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kimskova Frosty Jack (Miss R Regan)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 38)

Group 1st: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Group 2nd: Dalmatian
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Group 3rd: British Bulldog
Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
Group 4th: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Baby in Group: Schipperke
Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway What Lies Ahead (A Janonis & C Franceschini)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Unforgetabul Cruella (Bullyack Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
Baby of Breed: Majestueux Let there b carnage (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway What Lies Ahead (A Janonis & C Franceschini)
Baby of Breed: Dalhayvin Mistletoe Mischief (A & J Janonis/ C Franceschini/ L Edmonds)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Preciousbull Regarde Moi (Cherie Terry)

German Spitz (Mittel)
BOB & Bitch CC: Kafe Mochacino (Kafe Kennels)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Bitch CC: Aust Ch Beadale Heart And Soul (Lynette Niemann)
Baby of Breed: Beadale Dancing With The Stars (Lynette Niemann)

Shih Tzu
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)