Mt Larcom & District Show Society (QLD)

Date of Show : 18-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Vicki Schneider (QLD)   (Total Entry : 163)

Best in Show & Intermediate in Show: Tibetan Spaniel
Zynagi Age Of Reason (Mr L G Tyrer)
Baby in Show: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Minor in Show: Border Collie
Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Show: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Zynagi Age Of Reason (Mr L G Tyrer)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kamontry Lulu Take A Chance (Rebecca Munster)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Blacktree The Gambler (Carol Yates)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Blacktree The Gambler (Carol Yates)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamontry Lulu Take A Chance (Rebecca Munster)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chinmighty Black Jack Jr (Kim Shelton)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zynagi Age Of Reason (Mr L G Tyrer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 18)

Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lachcon Deputy Dawg (Rob & Jo Haley)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)

Bull Terrier
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Minor of Breed: Lachcon Deputy Dawg (Rob & Jo Haley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Open in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan/ J & R Mirto)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Il Destino Del Dramma (R & K Logan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD) (Group Entry : 11)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)
Baby in Group: Whippet
Jual Thief (AI) (Lesley King)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Open in Group: Whippet
Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Dog CC & Open of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
Baby of Breed: Jual Thief (AI) (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
Baby in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Minor in Group: Border Collie
Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Talelesshill Lord Hughenden (Mr B & Mrs M Dalglish)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wazwallaby Damage Control TK S RN (Mrs S Ironmonger)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wazwallaby Veni Vidi Vici (Mrs S Ironmonger)
Open of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby of Breed: Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Baby (Dog) of Breed: Cumbydene Redemption (Judy Lee McCann)
Puppy of Breed: Talelesshill Lord Hughenden (Mr B & Mrs M Dalglish)
Intermediate of Breed: Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Damonte Stealin Time (Wolfgang & Tracey Rehberg)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 15)

Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Durrant Brians Legacy (Alicia Martin)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Durrant Brians Legacy (Alicia Martin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)
Runner Up in Group: French Bulldog
Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Minor in Group: Lhasa Apso
Sengkyila Dalai Dharma (Alison Callan)
State Bred in Group: French Bulldog
Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove Avalon (Mechelle Mcfadzen)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sengkyila Dalai Dharma (Alison Callan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)