Cairns Show Association (QLD)

Date of Show : 15-Jul-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Anne Collyer (VIC)   (Total Entry : 138)

Best in Show & Junior in Show: Whippet
Aust Ch Dachlah Viva la Musica (AI) (Mrs Sara Ferguson)
Runner Up in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Baby in Show: Labrador Retriever
Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff God Of Mischief (Mr T & Mrs V Dart)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Runner Up Neuter in Show: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
Minor in Group: Italian Greyhound
Kosmos Black Tie Affair (Darrin Grimes)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (I Waszkiewicz)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eastvallana Lady Shakira (I Waszkiewicz)

Italian Greyhound
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)
Minor of Breed: Kosmos Black Tie Affair (Darrin Grimes)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)

Pug
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Hoomee Worth The Wait (Julie Payne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 11)

Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff God Of Mischief (Mr T & Mrs V Dart)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Kahmins Double Bright (Mrs C Barnwell & Ms K Hellsten)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kahmins Double Bright (Mrs C Barnwell & Ms K Hellsten)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Jamaica Soulrebel (Susan Brazier)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ifdawn Incy Red Ginger (Susan Brazier)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Vagastaff God Of Mischief (Mr T & Mrs V Dart)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Wasnt In The Plan (Heath Thomson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Moving Pictures (Teeri Davies)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Macdolly Wasnt In The Plan (Heath Thomson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Macdolly As Fate Would Have It (Denise Burke)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Macdolly Moving Pictures (Teeri Davies)
Puppy (Dog) of Breed: Macdolly If By Chance (Denise Burke)
Open of Breed: Macdolly Gone With The Wind (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Larona Under Fire (Anna Dixon)
Bitch CC & Minor of Breed: BeachSprings Betty Bea (Anna Dixon)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Bonnsway Angel of Ace (Kym Wood & Jill Lennox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 9)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Dachlah Viva la Musica (AI) (Mrs Sara Ferguson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandswept Sweet and Sassy (Ruth Heather)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jomeja Cats Pajamas (AI) (Q Dagan & M Goldberg)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachlah Viva la Musica (AI) (Mrs Sara Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bunyaview King Of Hearts (S & K Field)
Minor in Group: Australian Kelpie
Qdos Millaa Millaa Tootsie (Jan Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Pureheel Royal Dragon (Amanda Dalgleish)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pureheel Royal Dragon (Amanda Dalgleish)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Qdos Millaa Millaa Tootsie (Jan Shaw)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tropicrain Supa Nova (Mrs C T Groundwater)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tropicrain Gypsy Rose (Mrs C T Groundwater)
Baby of Breed: Cumbydene Achilles (Mrs C T Groundwater)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Bunyaview King Of Hearts (S & K Field)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 14)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)
Baby in Group: Rottweiler
Moccarott Ryziesti Dexter (Cheryl Jones)
Minor in Group: Dobermann
Bravadobe Shoot For The Stars (M & R Garstone)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe U Snooze U Lose (Imp NZ) (M & R Garstone)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bravadobe Shoot For The Stars (M & R Garstone)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Rottweiler
Baby of Breed: Moccarott Ryziesti Dexter (Cheryl Jones)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Making Magic (AI) (Ms Campbell & Miss Campbell-Cardno)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Salhia First King of the North (AI) (Donna Mulholland & Lauren Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
Baby in Group: Schipperke
Sunfire Forge Of Empires (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Open in Group: Schipperke
Monterrez Next to Amazing (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daesdaemar Royal Reign (Jane Faulkner)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Monterrez Next to Amazing (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sunfire Eva Destruction (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Baby of Breed: Sunfire Forge Of Empires (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)