Rockhampton Kennel Club Inc (Show 1) (QLD)

Date of Show : 16-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Linda Buckley (ACT)   (Total Entry : 216)

Best in Show & Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Baby in Show: Swedish Vallhund
Osuno Boomerang Babe (Imp NZ) (Miss S & Mrs N Morris)
Minor in Show: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Dramma (R & K Logan)
Puppy in Show: Boxer
Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)
Junior in Show: French Bulldog
Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Intermediate in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
State Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lachcon Akubra Girl (R & J Haley)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Fire in the Sky (Sue & John Caldwell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Blacktree The Gambler (Carol Yates)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Alynga Ichabod Mudd (D Norman & M Huisman)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aberlour Hotlips Houlihan (Lyn Dunne)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)
Junior in Group: Pomeranian
Tooshay Movie Star (Taryn Jones)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Blacktree The Gambler (Carol Yates)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aberlour Puttin Onth Ritz (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Aberlour Hotlips Houlihan (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Baby of Breed: Alynga Ichabod Mudd (D Norman & M Huisman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tooshay Movie Star (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chipbon Truly Yours (Taryn Jones)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lachcon Akubra Girl (R & J Haley)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachcon Akubra Girl (R & J Haley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Minor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Dramma (R & K Logan)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Il Destino Del Re Rosso (R & K Logan)
Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Il Destino Del Dramma (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myshalair Betya Gunna Look (Ms H J Yeates)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myshalair Betya Like My Style (Ms H J Yeates)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Myshalair All Style Wth Kisses (Ms H J Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)
Baby of Breed: Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Pointer
Baby of Breed: Arista Shine like it does (Colleen Marwood)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Russell Ogden (QLD) (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
Baby in Group: Whippet
Jual Thief (AI) (Lesley King)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
Junior in Group: Whippet
Ingwe Miracle Man (Swami Karunananda)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf King of The Mountain (J & S Caldwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dacaldorf Mercedes on Fire (Sue & John Caldwell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beauvondax Blackjax (Sue & John Caldwell)
Baby of Breed: Dacaldorf Fire in the Sky (Sue & John Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Riginal Pirate Smile (M Goulding & D Blinco)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Usakose Game On TD (C & H Northover)
Open of Breed: Beglory Queen of Hearts (AI) (P Kelly / L Marrone)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ingwe Miracle Man (Swami Karunananda)
Baby of Breed: Jual Thief (AI) (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)
Baby in Group: Swedish Vallhund
Osuno Boomerang Babe (Imp NZ) (Miss S & Mrs N Morris)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Wamphyri Unique Jackpot (D & J Waugh)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Open in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Morview Outback Major Tom (Jacqui Connolly)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
Baby of Breed: Morview Hail Caesar (Jacqui Connolly)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Southspirit Dancing With A Diva (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Talelesshill Lord Hughenden (Mr B & Mrs M Dalglish)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Duchess (Mr B & Mrs M Dalglsih)
Minor (Dog) of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaggydogz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunshard Advocate of Illusions (Naomi Shaw)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hillmagic RWB Wick (Irene Hayton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
State Bred of Breed: Drumarhuis Hidden Agenda (Richard Clarke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Minor of Breed: Alezan Temptation (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Osuno Boomerang Babe (Imp NZ) (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Puppy of Breed: Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)
Junior of Breed: Wamphyri Unique Jackpot (D & J Waugh)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfonyx Gizelle (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Russell Ogden (QLD)  (Group Entry : 14)

Minor in Group: Boxer
Mcboxa Ohlala Lil Zeta Girl (Liza Mclaughlin)
Puppy in Group: Boxer
Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)
Junior in Group: Boxer
Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: Bullmastiff
Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)

Boxer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Ru Guna B My Girl (Liza Mclaughlin)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Minor of Breed: Mcboxa Ohlala Lil Zeta Girl (Liza Mclaughlin)
Puppy of Breed: Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Quincycreek Rosie (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Durrant Brians Legacy (Mrs A Martin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Russell Ogden (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Runner Up in Group: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Sengkyila Dakini Dream (Alison Callan)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Adventure Bound (Debra Randall)
Minor of Breed: Ziada Caught in a Nutmeg Embrace (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)