DOGS SA Junior Handler Commitee (PM Show) (SA)

Date of Show : 6-Aug-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ashley Reid (VIC)   (Total Entry : 378)

Best in Show 1st: Lowchen
Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Best in Show 2nd: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Baby in Show: Australian Silky Terrier
Balkana Molly Malone (James Camac)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Bianca Van Haasteren (SA)  (Group Entry : 59)

Group 1st: Lowchen
Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Group 3rd: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Balkana Molly Malone (James Camac)
Best Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana Molly Malone (James Camac)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Kosmos Call Off The Hit (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kosmos The Flying Dutchman (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Maltese
Baby of Breed: Gemnova Storm On A Carousel (Lynette Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sailoz Maid In The Mist (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Blake Wistuba (NSW)  (Group Entry : 46)

Group 1st: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Group 2nd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Kissing Cousins (Anvilhart Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Manfreds Being A Boss (J Watson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)
Res Bitch CC: Manfreds Lucky Charm (J Watson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Scottish Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Verysharp Code Black (T J Amos)
Res Dog CC: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Anvilhart Kissing Cousins (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Verysharp Read My Future (Miss T J Amos)
Baby (Dog) of Breed: Verysharp The Devil Inside (Miss T J Amos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anvilhart Ooh La La (Mollie Hartnett)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Gumhaven Rockin Rebel (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Sweet Sasha (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)  (Group Entry : 55)

Group 1st: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Group 2nd: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Group 3rd: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
Group 4th: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Baby in Group: Weimaraner
Waldwiese Zero Limits (Ashton Brown & Waldwiese)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aerofee Heaven Sent (Fiona Miller)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Elswood Caledonia (E Zucker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Romark Bea Pippa Sue (AI) (Mrs L J Mellett)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Azel Don't Believeme Just Watch (John/ Valerie & Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki Shush Octavia (AI) (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Puppy of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dawnus Foxy Lady (R Mitchell & R Bain)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tanaquney Wild Thoughts (Tanaquney Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Baradav Shoeshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Baradav You Are My Sunshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Bitch CC & Puppy of Breed: Martinridge Love Song (B Martin)

Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Zensu Truth N Lies (AI) (Mr B & Mrs H Clarke)

Sussex Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Waldwiese Xplain Yourself (AI) TD (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante TD (Lois & Claire Richter / Kylie Christison)
Baby of Breed: Waldwiese Zero Limits (Ashton Brown & Waldwiese)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW) (Group Entry : 38)

Group 1st: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Group 2nd: Whippet
Supreme Champion Ridgesetter Sunshine N Cloud (G E Love/K A Hutt)
Group 3rd: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Group 4th: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Summer Reign (Chris Lawrence)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Baby of Breed: Beauchasseur Summer Reign (Chris Lawrence)
Baby (Bitch) of Breed: Beauchasseur Motown Mariah (Chris Lawrence)

Beagle
BOB & Bitch CC: Aust Ch Houndbrook Giselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Frieden Strewth Ruth (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)
Baby of Breed: Tirowen Aurelius (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)

Whippet
BOB & Bitch CC: Supreme Champion Ridgesetter Sunshine N Cloud (G E Love/K A Hutt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Jill R McDonald (VIC)  (Group Entry : 83)

Group 2nd: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Group 3rd: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Just One Look (I R & C E Spangler)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Vonpeta Go Get Em (AI) (P N Damarell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nahrof Stolen Liberty (M J Fisher & S Ryder)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Briard
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J / D Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Go Get Em (AI) (P N Damarell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Arkahla Hip To Be Square (Arkahla Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Leberhine Helen (Vivien Drummond)
Puppy of Breed: Damonte Harlequin (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler)
Baby of Breed: Shelsian Just One Look (I R & C E Spangler)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Kilcoy No Limit To My Success (Mr R J Turner)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)  (Group Entry : 53)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Group 2nd: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
Group 3rd: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Group 4th: Newfoundland
Aust Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
Baby in Group: Samoyed
Nordicharm Dream On Klaska (Mrs K L O’Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)

Dobermann
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Puppy (Bitch) of Breed: Newfashion Ying Yang (Karin Niessen & Ian Harland)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Baby of Breed: Gelderland Secret Mission (W & J Grundy)

Samoyed
BOB and Dog CC: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Nordicharm Dream On Klaska (Mrs K L O’Riley)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)  (Group Entry : 44)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Group 2nd: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Group 3rd: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Group 4th & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Baby in Group: British Bulldog
Snodgebull Baby got back (Courtney Lewis/Mary McNamara)

Boston Terrier
Baby of Breed: Merryjay Bostn Polly Waffle (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bratrice Lady Bella (Mrs S Phegan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Courtabull China Doll (Courtney Lewis)
Baby of Breed: Snodgebull Baby got back (Courtney Lewis/Mary McNamara)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Res Dog CC: Matgo Louis Vuitton (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Baby of Breed: Brindlelicus Talk To Me Goose (N Oldfield)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Puppy of Breed: Amesen Shutup N Take My Money (AI) (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Beadale Heart And Soul (Lynette Niemann)