Grand Champion Eclipsen Llewelynthebrave

Adding another Grand Champion to the Eclipsen Rottweiler kennel,introducing Grand Champion Eclipsen Llewelyn the Brave AKA UTHER,he is my handsome prince & again thank you to (mum) Ebony for bringing him in to the world as well.

For further information contact:

Contact :
Jenny Bristow (Member Details)
Phone :
0397542798
Email :
Send Email
Web :
http://www.eclipsen-rottweilers.com
Pedigree for Grand Champion Eclipsen Llewelynthebrave
Sire : Allerhochst Stone S: Dux vom Rectorrebell Sch HI, BH (Gmy) Imp USA S: DT, VDH Ch Andro von der Lauterbrucke (Gmy) Sch HIII, AD, BH, Gekort bis
D: Tapsy von der Bleichstrasse AD, BH, Bst (Gmy)
D: Aufzucht Britta S: Allerhochst McLeod
D: Allerhochst Scarlett
Dam : Bohmerwald Ebby S: Ch Allgemein Felix S: Aus Ch, NZ Ch Don-Guan V 'T Detoricahof (Imp Ndl)
D: Kjeringa's Corona V Kernecht (Imp USA)
D: Bohmerwald Roxy S: Panzer Benn (Imp NZ)
D: Tenuke Atlanta

Recent Results

  • 25-Oct-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Southern Cross Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.Glover (VIC))

  • 6-Sep-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Yea & District Canine Association [CH] (Judge was Mrs.A.Collyer (VIC))

  • 16-Aug-2015 Dog Challenge & RUBB

    KCC Park Show [CH] (Judge was Mrs.P.Clark)

  • 15-Aug-2015 Dog Challeng & RUBB

    Lilydale Kennel Club [CH] (Judge was Mr.J.Lobb (Canada))

  • 14-Aug-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Lilydale Kennel Club [CH] (Judge was Mr.J.Beckett (NT))

  • 8-Aug-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Mrs.S.Hewinson (QLD))

  • 7-Aug-2015 Open Of Breed,Reserve Dog Challenge & RUBB

    Werribee-Barwon Canine Club [CH] (Judge was Mr.D.McGreevy (QLD))

  • 2-Aug-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mr.A.B.Santos III (Phillipinnes))

  • 1-Aug-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Melbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr.R.Natividad (Philippines))

  • 18-Jul-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Metropolitan Canine Association [CH] (Judge was Ms.J.Aspinall)

  • 5-Jul-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Canine Amenities Club Of Victoria [CH] (Judge was Mr.K.Summers)

  • 4-Jul-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Victorian Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.J.Anderson)

  • 21-Jun-2015 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs.Martina Butcher (NSW))

  • 13-Jun-2015 Open Of Breed<Dog Challenge & Best Of Breed

    Boxhill & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.R.Williams (NSW))

  • 5-Jun-2015 Open Of Breed,dog Challenge,Best Of Breed

    West agippsland Kennel Association [CH] (Judge was Miss J McDonald)

  • 31-May-2015 Open Of Breed,Reserve Dog Challenge & RUBB

    Bulla Amenities Maple Show [CH] (Judge was Miss Anna Ancell (NZ))

  • 16-May-2015 Open Of Breed & Best Of Breed

    Seymour & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.Pauline Hartwell (NSW))

  • 12-Apr-2015 Open Of Breed,Reserve Dog Challenge & RUBB

    Canine Museum Foundation [CH] (Judge was Mr.K.lovell)

  • 6-Apr-2015 Open Of Breed & Best Of Breed

    Town & Country Kennel Club [CH] (Judge was T.Kirkland)

  • 5-Apr-2015 Open Of Breed & Best Of Breed

    Easter Festival Kennel Club [CH] (Judge was Mr.L.Heilmann (SA))

  • 4-Apr-2015 Resrve Dog challenge & RUBB

    Bunyip & District AG Society [CH] (Judge was Mr.Peter Frost)

  • 22-Mar-2015 Open of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Pakenham & District A&H Society [CH] (Judge was Ms.J.Lees)

  • 15-Mar-2015 Open Of Breed & best Of breed

    Yarra Glen Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.N.Burrows)

  • 9-Mar-2015 Aust Bred Of Breed,&Best Of Breed

    Warrigal & District Kennel & Obediance C [CH] (Judge was Mr.C.Moore)

  • 21-Feb-2015 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Sunshine Kennel Club [CH] (Judge was Ms.D.Crofts (NSW))

  • 7-Feb-2015 Aust Bred Of Breed & Reserve Dog Challenge

    Classic Dog Show [CH] (Judge was Ms.Liz Smith)

  • 26-Jan-2015 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge,RUBB & Best Aust Bred In Group 6

    Aust Day International Dog Club [CH] (Judge was Mr.F Pastor (Ecquador))

  • 25-Jan-2015 Aust Bred Of Breed

    Aust Day International Dog Club [CH] (Judge was Dr.F.Palmieri (Italy))

  • 24-Jan-2015 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr.O.Toyokawa (Japan))

  • 17-Jan-2015 Aust Bred In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Lang Lang PA & Association [CH] (Judge was Miss.B.Watt)

  • 10-Jan-2015 Aust Bred Of Breed & Dog Challenge & RUBB

    Yarra Ranges Kennel C [CH] (Judge was M.Harase (Japan))

  • 9-Jan-2015 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.D.Clark (NZ))

  • 8-Jan-2015 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    South Eastern Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Alex Zee (Taiwan))

  • 3-Jan-2015 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Kyneton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.E.Warner)

  • 31-Dec-2014 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Dogs Victoria Amenities Show [CH] (Judge was rs.Marlene Martin)

  • 13-Dec-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Castlemaine & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.Michel Glover)

  • 7-Dec-2014 Aust Bred of Breed& Best Aust Bred In Group 6

    Bass Valley Kennel Club [CH] (Judge was Ms.Karen McIntyre (NZ))

  • 1-Dec-2014 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge & Best Of Breed

    Dogs Victoria Amenities Show [CH] (Judge was Mr.G.Ball (WA))

  • 30-Nov-2014 Best Of Breed & Best Aust Bred In Group 6

    Morwell / Traralgon Kennel Club [CH] (Judge was Mr.J.Boyd (NZ))

  • 29-Nov-2014 Best Of Breed,Best Exhibit In Group 6 & Best Aust Bred In Group

    Morwell /Traralgon Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.Boyd)

  • 23-Nov-2014 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mr.D.Brace)

  • 15-Nov-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Kyneton Agricultural Society [CH] (Judge was Mr.J.Doyle)

  • 8-Nov-2014 best Of Breed,Best Aust Bred In Group & Runner Up In Group

    Alexandra P&A Association [CH] (Judge was Mr.W.Greasley)

  • 4-Nov-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Sunbury Canine Club [CH] (Judge was Mr.W.Shelton (USA))

  • 3-Nov-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Victorian Womens Dog Club [CH] (Judge was Mrs.T.Salmi-Aalto (Finland))

  • 19-Oct-2014 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Romsey Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Craig Phillips)

  • 5-Oct-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Yarrawonga/Mulwala & district Associatio [CH] (Judge was Mrs.H.Hill)

  • 4-Oct-2014 Aust Bred Of Breed & Best Of Breed

    Seymour A&P Society [CH] (Judge was Mr.R.Bennets)

  • 28-Sep-2014 Aust Bred Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Kyneton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.B.Lawton)

  • 13-Sep-2014 Best Exhibit In Group & Best Aust Bred In group 6

    Belgrave District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.R.Ward)

  • 8-Aug-2014 Aust.Bred Of Breed.Best Of Breed

    Lilydale Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.K. Mcfarlane (USA))

  • 12-Jul-2014 Aust Bred In Class & Reserve Dog Challenge

    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Ms.Katrina Santas (NSW))

  • 5-Jul-2014 Aust Bred Of Breed,& Reserve Dog Challenge

    Victorian Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was Ms.C.Birch)

  • 22-Jun-2014 Open In Class,Best Of Breed

    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mr.P.John (India))

  • 21-Jun-2014 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Melbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr.D.McGreevy (QLD))

  • 15-Jun-2014 Open Of Breed & RUBB

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr.R.Harbin (NSW))

  • 14-Jun-2014 Open Of Breed & Best Of Breed

    Frankston & Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr.D.Mahoney (NSW))

  • 6-Jun-2014 Open Of Breed,Dog Challenge

    West Gippsland Association [CH] (Judge was Mrs.M.Kavoc (Slov))

  • 18-May-2014 Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Seymour & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.C.Yate NSW))

  • 10-May-2014 Open Of Breed,Best Of Breed & Best Open In Group

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.K.Cannon (NSW))

  • 21-Apr-2014 Open In Class,Open Of Breed ,Dog Challenge & Best Of Breed

    Town And Country Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.gostelow)

  • 20-Apr-2014 Open In Class,Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Easter Festival Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.G.Cook)

  • 15-Mar-2014 Open In Class,Open Of Breed & RUBB

    Packenham & District A & H Society [CH] (Judge was Mr.Keith Lovell)

  • 2-Mar-2014 Open In Class,Open Of Breed & Best Of Breed

    Yarra Glen Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.W.Hutchison)

  • 2-Mar-2014 Reserve Dog Challenge & RUBB

    Yarra Glen Kennel Club [CH] (Judge was Miss.J.Robbins)

  • 1-Mar-2014 Open In Class.Open Of Breed & Best Of Breed

    Metropolitan Canine Association [CH] (Judge was Mr.G.Spagnolo (NSW))

  • 16-Feb-2014 Open In Class & Best Of Breed

    Berwick All Breeds Club [CH] (Judge was Mrs.Bev.Lawton)

  • 1-Feb-2014 Open In Class & Best Of Breed

    The Classic Dog Show [CH] (Judge was Mr.M.Morse)

  • 31-Jan-2014 Open In Class & Reserve Challenge

    Hope,Strength & Friendship Show [CH] (Judge was Mr.Andrew Burt)

  • 26-Jan-2014 Open In Class & Dog Challenge

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs.R.Hubrich (NZ))

  • 25-Jan-2014 Open In Class & Best Of Breed

    Australia Day International Dog Club [CH] (Judge was Dr.E.Aguilo (Chile))

  • 12-Jan-2014 Open In Class & Dog Challenge

    Yarra Ranges Kennel Club [CH] (Judge was Mr.S.Besho Japan)

  • 11-Jan-2014 Open In Class,Best Of Breed & Best Open In Group

    Yarra Ranges Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Y Tomimoto (Japan))

  • 1-Jan-2014 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Dogs Victoria New Years Day Show [CH] (Judge was Ms.E.Hindley (ACT))

  • 31-Dec-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Dogs Victoria New Years Eve Show [CH] (Judge was Mr.J.Lewington (SA))

  • 27-Dec-2013 Open In Class,Open Of Breed,Best Of Breed

    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Ms.E.Roskovaara (FL))

  • 15-Dec-2013 Champion Dog

    Rottweiler Club Of Victoria [OP] (Judge was Mr.Michael Higgin)

  • 8-Dec-2013 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Bass Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.D.Riley (NZ))

  • 7-Dec-2013 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Kilmore A & P Society [CH] (Judge was Mrs.D.Baillie)

  • 1-Dec-2013 Open Of Breed & RUBB

    Morwell/Traalgon Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.C.Gray (WA))

  • 17-Nov-2013 Open In Class,Dog Challenge,Best Of Breed

    Garden State Kennel Club [OP] (Judge was Mr.C.Talbot)

  • 9-Nov-2013 Open In Class,Open Of Breed & Dog Challenge

    Alexandra P & A Association [CH] (Judge was Ms.S.Sharpe)

  • 4-Nov-2013 Open In Class,Open Of Breed & Reserve Dog Challenge

    Victorian Womens Dog Club [CH] (Judge was Mr.C.Liepmann (USA))

  • 18-Oct-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Royal Geelong Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs.Valerie Carter (SA))

  • 13-Oct-2013 Open Of Class & Reserve Dog Challenge

    Bacchus Marsh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.R Bridgeford)

  • 12-Oct-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Shepparton Agricultural Society [CH] (Judge was Mr.K.McKarthy)

  • 30-Aug-2013 Open Of Breed,Best Of Breed & Open In Group

    East Gippsland Kennel Club [CH] (Judge was Mr.G.Gaut)

  • 10-Aug-2013 Open In Class & Best Of Breed

    Lilydale Kennel Club Inc [CH] (Judge was Y.Ousyannikova (Russia))

  • 9-Aug-2013 Open In Class,Best Of Breed ,Best Exhibit In Group 6 &Best Open In Group 6

    Lilydale Kennel Club Inc [CH] (Judge was M.Kozlouska (Poland))

  • 4-Aug-2013 Open In Class,Dog Challenge,Best Of Breed & Best Open In Group 6

    Werribee-Barwon C,C, Inc [CH] (Judge was Mrs.V.Morrow)

  • 3-Aug-2013 Open In Class & Open Of Breed

    Ladies Kennel Association Inc [CH] (Judge was Mr.R.Besoff (NSW))

  • 2-Aug-2013 Open Of Class,Reserve Dog Challenge,RUBB & Open Of Breed

    Ladies Kemmel Association Inc [CH] (Judge was Mrs.B.Hession (NSW))

  • 28-Jul-2013 Open In Class & Open Of Breed

    Utility Dog Club Of Victoria [CH] (Judge was Mr.S.Yiannou (QLD))

  • 27-Jul-2013 Open In Class & Reserve Challenge

    Heidelberg & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.L.Wheeler (NSW))

  • 14-Jul-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.J.Doyle)

  • 13-Jul-2013 Open In Class & Reserve Dog Challenge

    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.K.Hadden (QLD))

  • 23-Jun-2013 Open In Class,Reserve Dog Challenge & RUBB

    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mr.Ekarat Sangkunakup (Thailand))

  • 7-Jun-2013 Reserve Dog Challenge

    West Gippsland Kennel Association [CH] (Judge was Mr.K.Iggleden (QLD))

  • 1-Jun-2013 Open In Class & Reserve Dog Challenge

    Box Hill & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Kenneth Hodge (NSW))

  • 18-May-2013 Runner Up Best Of Breed

    Seymour & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.Smith (NSW))

  • 11-May-2013 Reserve Dog Challenge

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.E.Warner)

  • 1-Apr-2013 Open In Class,Reserve Dog Challenge

    Town And Country Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.Jan. Mcrae (WA))

  • 31-Mar-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Easter Festival Kennel Club [CH] (Judge was Miss.M.Joyce)

  • 24-Mar-2013 Open In Class & Reserve Dog Challenge

    Sovereign City Kennel Club [CH] (Judge was Mr.A.Fry)

  • 16-Mar-2013 Open In Class.Dog Challenge & RUBB

    Pakenham & istrict A&H Society [CH] (Judge was Mrs.Wendy Hutchinson)

  • 8-Mar-2013 Open In Class & Reserve Dog Challenge

    Tallangatta A&P Society [CH] (Judge was Mr.W.Raine (ACT))

  • 3-Mar-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Yarra Glen Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.Thorpe (Ireland))

  • 3-Mar-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Yarra Glen Kennel Club [CH] (Judge was Mr.J.Doyle)

  • 2-Mar-2013 Open In Class,Open Of Breed & Dog Challenge

    Metropolitan Canine Association [CH] (Judge was Mr.Robert Lucas (NSW))

  • 3-Feb-2013 Open In Class,Open Of Breed,Dog Challenge & RUBB

    Ballarat Dog Club [CH] (Judge was Mr.C.Moore)

  • 27-Jan-2013 Reserve Dog Challenge

    Cranbourne Dog Club [CH] (Judge was Mr.Ray Smith (Canada))

  • 19-Jan-2013 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Lang Lang PA & H Association [CH] (Judge was Mrs.M.Gostelow)

  • 6-Jan-2013 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Historic Maldon Kennel Club [CH] (Judge was Mr.G.Gaut (VIC))

  • 22-Dec-2012 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Yarra Valley Kennel Club [CH] (Judge was Ms.K.Harvey (SA))

  • 16-Dec-2012 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Kilmore Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.A.Raftis)

  • 15-Dec-2012 Open In Classs,DogChallenge & RUBB

    Dog Stewards Association [CH] (Judge was Mr.D.Bowey)

  • 2-Dec-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Bass Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.G.Cook)

  • 24-Nov-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Daylesford A&P Society [CH] (Judge was Ms.K.King (SA))

  • 18-Nov-2012 Reserve Dog Challenge & RUBB

    Morwell/Traralgon Kennel Club [CH] (Judge was Ms.M.Roberts (WA))

  • 10-Nov-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Alexandra P&A Society [CH] (Judge was Ms.J.Lees)

  • 28-Oct-2012 Open In Class.Dog Challenge & RUBB

    Cobram Agriculture Society [CH] (Judge was Ms.P.Kirke)

  • 27-Oct-2012 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Euroa A & P Society [CH] (Judge was Mr.W.Mooney)

  • 24-Oct-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Numurkah AH & P Association [CH] (Judge was MR G Gaut)

  • 20-Oct-2012 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Kyabram A H & P Society [CH] (Judge was Mr.R.Bridgeford)

  • 19-Oct-2012 Dog Challenge

    Benella A & P Society [CH] (Judge was Mrs.Jill Hocking)

  • 13-Oct-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Shepparton Agricultural Society [CH] (Judge was Mrs.Barbra Marsh)

  • 6-Oct-2012 Open In Class,Dog Challenge & Best Of Breed

    Seymour A & P Society [CH] (Judge was Mrs.S.Rickard (VIC))

  • 30-Sep-2012 Open In Class

    Kyneton & District Kennel Club [CH] (Judge was MS.PetraJunehall (Sweden))

  • 11-Aug-2012 Dog Challenge & RUBB

    Lilydale Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.Heather Langfield (Canada))

  • 10-Aug-2012 Reserve Dog Challenge & RUBB

    Lilydale Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Zoran Brankovic (Serbia))

  • 15-Jul-2012 Open In Class,Dog Challenge & RUBB

    Lyndhurst Canine Country Club [CH] (Judge was Mr.Tomio Fujihata (Japan))

  • 14-Jul-2012 Reserve Dog Challenge

    Melbourne Dog Club [CH] (Judge was Mrs.J.Montford (NSW))

  • 8-Jul-2012 Best of breed

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Kevin Evans)

  • 7-Jul-2012 Reserve Dog Challenge

    Junior Kennel Club Of Victoria [CH] (Judge was Miss Brooke Turner (NSW))

  • 30-Jun-2012 Dog Challenge & RUBB

    Victorian Poultry & Kennel Club [CH] (Judge was Mr.Bruce Riddell (NSW))

  • 17-Jun-2012 V3

    Rottweiler Club Of South Australia [CH] (Judge was Tatyana Popova (Russia))

  • 8-Jun-2012 Reserve Dog Challenge & RUBB

    West Gippsland Kennel Association [CH] (Judge was Ms.Glenys Alexander)

  • 26-May-2012 RUBB

    Caufield & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.Kathleen Field (QLD))

  • 12-May-2012 Best Of Breed

    Shepparton & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.L.Harris (NZ))

  • 14-Apr-2012 Reserve Dog Challenge

    Central Victorian Canine Club [CH] (Judge was Mr.W.Anderson)

  • 9-Apr-2012 Reserve Dog Challenge

    Town & Country Kennel Club [CH] (Judge was Mrs.M.Gostello)

  • 8-Apr-2012 Reserve Dog Challenge

    Easter Festival Kennel Club [CH] (Judge was Mr.L.Butler (NSW))