RBISS, BIG Aust Grand Champion Russkimir Vodka Martini

Shandy is a gentle sweetie who is a sheer delight to live with. Her show career has been upwards and onwards from the beginning and now she has Best Exhibit in Show Borzoi Club of Qld (Open)at 21 months old and Reserve Best in Show Borzoi Club Championship to add to her many wins at All Breeds Champ shows including Best Exhibit in Group and her Grand Championship title. She can win under judges from many different countries. Sorry, she is not for sale to anyone.

Photos taken at 2 & 3 years old.

For further information contact:

Contact :
Margaret Davis (Member Details)
Email :
Send Email
Web :
http://www.dogs.net.au/russkimir
Pedigree for RBISS, BIG Aust Grand Champion Russkimir Vodka Martini
Sire : Aust Ch Vaskes Barguzin (Imp Russia) S: Amagamma Ferapont S: Int Ch Russ Ch, Belorus Ch, Ukraine Ch Manitias Krasnyi Orel (Imp UK)
D: Russ Ch Naomi
D: Russ Grand Ch, RKF Ch, NBC Ch, Trial Ch Vaskes Ugroza S: Russ Grand Ch, Ukraine Ch, Russ Ch Charodey Cherny
D: Russ Grand Ch, Russ Ch, NBC Ch Narjadnaja
Dam : Aust Ch Russkimir Frosted Honey S: Ch Svetlanov Kirilenko S: Ch Cordova Mishkova Reel Frost (Imp USA)
D: Ch Svetlanov Gold Digger
D: Ch Russkimir Silver Frost S: Ch Russkimir Yeltzin
D: Ch Russkimir Xamantha

Recent Results

  • 9-Aug-2015 Challenge

    Qld Sighthound Association [CH] (Judge was Mr A Gomez (Colombia))

  • 26-Apr-2015 Challenge, Best of Breed

    DQ Amenities Show [CH] (Judge was Dr E Greenway (Vic))

  • 26-Oct-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Dog of the Year Show [CH] (Judge was Mrs A Hennigan (Canada))

  • 6-Oct-2014 Challenge, Best of Breed

    Beaudesert/Maree KCs [CH] (Judge was Mr M Igawa (Japan))

  • 20-Sep-2014 R/U Best in Show

    Hound Club of Qld [OP] (Judge was Mr S Thomas)

  • 20-Sep-2014 Reserve Challenge

    Qld Sighthound Association [CH] (Judge was Mr N Strathdee (NSW))

  • 12-Sep-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs A Bowe (NSW))

  • 31-Aug-2014 Challenge, Best of Breed, Open of Group

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Sidebottom (NSW)

  • 30-Aug-2014 Best of Breed, R/U Best in Group

    Burnett Kennel Club [OP] (Judge was Mr L Wright)

  • 27-Jun-2014 Challenge, Best of Breed

    Lismore & District K C [CH] (Judge was Mrs I Glynn (SA))

  • 8-Jun-2014 Challenge, Best of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr S Sim (Philippines))

  • 7-Jun-2014 Reserve Challenge, Best Open in Show

    Borzoi Club of Qld [CH] (Judge was Mrs S Stasytis (Vic))

  • 31-May-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Godfrey (SA))

  • 30-May-2014 Challenge, Best of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club (pm) [CH] (Judge was Mr J Lewington (SA))

  • 24-May-2014 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Esk Show Society [CH] (Judge was Mrs V Knopke)

  • 17-May-2014 Challenge, Best of Breed, Reserve Best in Group

    Brookfield Show Society [CH] (Judge was Mr W Smith)

  • 14-May-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Ipswich Show Society [CH] (Judge was Mrs L Dorr)

  • 10-May-2014 Challenge, Best of Breed

    Kilcoy A & P Society [CH] (Judge was Mrs B Mangin)

  • 3-May-2014 Challenge, Best of Breed, Open of Group

    Bonalbo A & P Society [CH] (Judge was Mr W Burton (NSW))

  • 27-Apr-2014 Challenge, Best of Breed

    Dogs Qld Amenities Show [CH] (Judge was Mr D Kill)

  • 26-Apr-2014 Reserve Challenge

    Junior Kennel Club pm show [CH] (Judge was Miss D Cuthbert (SA))

  • 13-Apr-2014 R/U Best of Breed, Best Open in Group

    Kennel Association of Qld [OP] (Judge was Mrs R Seare)

  • 12-Apr-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Nanango A P & M Society [CH] (Judge was Mrs J Hocking (Vic))

  • 11-Apr-2014 Challenge, Best of Breed

    Nanango Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Arthur (NSW))

  • 5-Apr-2014 Reserve Challenge

    Goombungee-Harden A & H Society [CH] (Judge was Mrs S Tringham)

  • 22-Mar-2014 Reserve Challenge

    Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Mr G Cruse (NSW))

  • 22-Mar-2014 Reserve Challenge

    Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Ms E Smith (Vic))

  • 21-Mar-2014 Reserve Challenge

    Autumn Extravaganza [CH] (Judge was Mr R Fagerstrom (Finland))

  • 15-Mar-2014 Challenge, Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs K Hardwick (NZ))

  • 9-Mar-2014 Challenge, Best of Breed

    Casino Kennel Club [CH] (Judge was Ms A Roth (NSW))

  • 8-Mar-2014 Challenge, R/U Best of Breed

    Casino Kennel Club [CH] (Judge was Mr A Burt (Vic))

  • 15-Feb-2014 Challenge, Best of Breed

    Redcliffe Peninsular Kennel Club [CH] (Judge was Ms L Taylor (WA))

  • 1-Feb-2014 Best of Breed, Best Open in Group

    Beenleigh Kennel Club [OP] (Judge was Mr M Yates)

  • 1-Feb-2014 Challenge, Best of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))

  • 26-Jan-2014 Challenge, Best of Breed

    Gold Coast Canine Club (3) [CH] (Judge was Prof B Corbitt (Vic))

  • 26-Jan-2014 Challenge, Best of Breed

    Gold Coast Canine Club (2) [CH] (Judge was Mrs J Reilly)

  • 19-Jan-2014 Reserve Challenge

    Burnett Kennel Cliub [CH] (Judge was Mrs J McRae (WA))

  • 18-Jan-2014 Challenge, Best of Breed

    Burnett Kennel Cliub [CH] (Judge was Mr S Warry (WA))

  • 24-Nov-2013 Challenge, Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs T Ahlman-Stockmari (Finland))

  • 23-Nov-2013 Challenge, Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Ms A Lummevaara (NSW))

  • 8-Nov-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Combined Northern Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Miss J McDonald (Vic))

  • 1-Nov-2013 Best in Group, Best Australian Bred in Show

    Tweed River Show Society [CH] (Judge was Ms E Brown)

  • 27-Oct-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Dog of the Year [CH] (Judge was Ms F Mattosch (Paraguay))

  • 5-Oct-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Dog of the Year Committee (1) [CH] (Judge was Ms M Lynch (WA))

  • 5-Oct-2013 Challenge, Best of Breed

    Dog of the Year Committee (2) [CH] (Judge was Mr N Jackson)

  • 22-Sep-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Easton (NSW))

  • 15-Sep-2013 Challenge, Best of Breed, Best Australian Bred in Group

    Darling Downs Kennel Club 2 [CH] (Judge was Mr K Iggledon)

  • 15-Sep-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Darling Downs Kennel Club 1 [CH] (Judge was Mrs M Joyce (Vic))

  • 14-Sep-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mr T Horchner (Vic))

  • 13-Sep-2013 Reserve Best in Group, Australian Bred in Group, Best of Breed

    Allora Kennel Club [OP] (Judge was Mr A Addicott)

  • 8-Sep-2013 Challenge, Best of Breed

    Redcliffe Peninsular Kennel Club [CH] (Judge was Mr K McGinn)

  • 6-Sep-2013 Challenge, Best of Breed

    Noosa A H & I Society [CH] (Judge was Mrs J Wilshire)

  • 5-Sep-2013 Reserve Challenge

    Beenleigh Show Society [CH] (Judge was Mrs G Stephenson)

  • 28-Jul-2013 Challenge, Best of Breed

    Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Mrs S Packer (SA))

  • 27-Jul-2013 Challenge, Best of Breed

    Ladies Kennel Association [CH] (Judge was Mrs P Micklem (Tas))

  • 7-Jul-2013 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mr P Stanton (Sweden))

  • 6-Jul-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mr G Krishnan (Malaysia))

  • 5-Jul-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Laidley A H & I Society [CH] (Judge was Mr D Laird)

  • 16-Jun-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Mr S Mills (ACT))

  • 15-Jun-2013 Challenge, Best of Breed

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Ms R Wallis (Vic))

  • 8-Jun-2013 Reserve Challenge, Reserve Best in Show, Intermediate in Show

    Borzoi Club of Qld [CH] (Judge was Dr M Giles (NSW))

  • 17-May-2013 Reserve Challenge

    Boonah Show Society [CH] (Judge was Mrs A Everson)

  • 12-May-2013 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr C Woodrow)

  • 11-May-2013 Challenge, Best of Breed

    Crows Nest A H & I Society [CH] (Judge was Mrs C Speed)

  • 5-May-2013 Challenge, Best of Breed

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mr W Douglas (Vic))

  • 21-Apr-2013 Challenge, R/U Best of Breed

    Kennel Association of Qld [CH] (Judge was Mrs R Henderson)

  • 20-Apr-2013 Challenge, Best of Breed

    Nanango A & P Society [CH] (Judge was Mr B Luxton (SA))

  • 19-Apr-2013 Challenge, Best of Breed

    Nanango Kennel Club [CH] (Judge was Mr R Clelland (SA))

  • 14-Apr-2013 Challenge, Best of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Hearn (Vic))

  • 30-Mar-2013 Challenge, Best of Breed

    Junior Kennel Club [CH] (Judge was Ms C Davis (NSW))

  • 17-Mar-2013 Challenge, Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs E Knox (NSW))

  • 16-Mar-2013 Challenge, Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mrs R Robertson (NSW))

  • 15-Mar-2013 Challenge, Best of Breed

    Tweed River Canine Club [CH] (Judge was Mr J Forbes (NSW))

  • 16-Feb-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Clifton Show Society [CH] (Judge was Mrs J Reilly)

  • 16-Feb-2013 Challenge, Best of Breed

    Redcliffe Peninsular Kennel Club [CH] (Judge was Mrs V Schneider)

  • 9-Feb-2013 Reserve Challenge, R/U Best of Breed

    Allora Show Society [CH] (Judge was Mrs J McCann)

  • 12-Jan-2013 Challenge, Best of Breed

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Connell (Tas))

  • 1-Jan-2013 Challenge, Best of Breed, Best Intermediate in Group

    New Years Day Show [CH] (Judge was Mr D Weil)

  • 31-Dec-2012 Challenge, Best of Breed

    New Years Eve Show [CH] (Judge was Ms S Wheatley)

  • 22-Dec-2012 Challenge, R/U Best of Breed

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mrs R Green)

  • 9-Dec-2012 Challenge, Best of Breed

    Combined CCC Clubs [CH] (Judge was Mrs D Dryburgh (NSW))

  • 8-Dec-2012 Challenge, R/U Best of Breed

    Combined CCC Clubs [CH] (Judge was Miss B Daines (NSW))

  • 6-Nov-2012 Challenge, Best of Breed

    Melbourne Cup Day [CH] (Judge was Mrs L Field)

  • 6-Oct-2012 Challenge, R/U Best of Breed

    Dog of the Year Show 1 [CH] (Judge was Mrs B Arndt (Canada))

  • 6-Oct-2012 Challenge, Best of Breed

    Dog of the Year Show 2 [CH] (Judge was Mr A McQuire)

  • 8-Jul-2012 Challenge, Best of Breed

    Combined CCC Clubs [CH] (Judge was Ms J Ainscow)

  • 24-Jun-2012 Challenge, Best of Breed

    Beenleigh & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr M Law (Hong Kong))

  • 23-Jun-2012 Challenge, Best of Breed

    Beenleigh Kennel Club [CH] (Judge was Mr L Jeuson (Malaysia))

  • 17-Jun-2012 Challenge, Best of Breed

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Mr D Weil)

  • 16-Jun-2012 Challenge, Best of Breed

    Qld Kennel Council [CH] (Judge was Mrs R Henderson)

  • 9-Jun-2012 Reserve Challenge

    Borzoi Club of Qld [CH] (Judge was Ms J Lees (Vic))

  • 9-Jun-2012 Best in Show

    Borzoi Club of Qld [OP] (Judge was Mrs R Seare)

  • 12-May-2012 Challenge, R/U Best of Breed

    Crows Nest Show Society [CH] (Judge was Mr A Brown)

  • 11-May-2012 Challenge, Best of Breed

    Boonah Show Society [CH] (Judge was Ms C Stuart (NSW))

  • 29-Apr-2012 Challenge, Best of Breed

    Library & Archives Subcommittee [CH] (Judge was Mrs J McCann)