BIS, RUBIS, MCIG Aust Grand Ch Charmeurouge Chief

INTRODUCING "CHARMEUROUGE CHIEF"

BEST BABY PUPPY IN GROUP
MARYBOROUGH & DISTRICT KENNEL CLUB
11/12/2011


BEST BABY PUPPY IN GROUP
LANCEFIELD KENNEL CLUB INC
27/12/2011


BEST MINOR PUPPY IN GROUP
KYNETON & DISTRICT KENNEL CLUB
7/1/2012


BEST MINOR PUPPY IN GROUP
BENDIGO KENNEL CLUB INC
11/2/2012


BEST JUNIOR IN GROUP
SEYMOUR A&P SOCIETY INC
6/10/2012


BEST JUNIOR IN GROUP
KILMORE A&P ASSOC INC
1/12/2012


BEST EXHIBIT IN GROUP
BEST AUSTRALIAN BRED IN GROUP
WESTERN SUBURBS ALL BREED KENNEL CLUB
2/6/2013


BEST AUSTRALIAN BRED IN GROUP
WEST GIPPSLAND KENNEL ASS INC
7/6/2013


RUNNER UP IN GROUP
BEST AUSTRALIAN BRED IN GROUP
WERRIBEE-BARWON CC INC
3/8/2013


Royal Canberra Show 2012 - Best Puppy of Breed
Purina Royal Sydney Dog Show 2012 - Best Puppy of Breed/Reserve Challenge Dog
Royal Canberra Show 2013 - Best Australian Bred (Male)
Royal Adelaide Show 2013 - Best Of Breed.
Royal Canberra Show 2014 - Best Australian Bred (Male)
Royal Sydney Dog Show 2014 - Best of Breed & Runner Up In Group
Royal Canberra Show 2015 - Best Of Breed, Best Australian Bred of Breed.
Best of Breed - Royal Adelaide Show 2015.
Royal Sydney Dog Show 2015 - Reserve Challenge Dog

The Association of All Mastiff Breeds of Victoria 2013 - Runner Up In Show, Best Aust Bred In Show, Best of Breed.
The Association of All Mastiff Breeds of Victoria 2014 - Best In Show, Best Aust Bred In Show, Best of Breed.

For further information contact:

Contact :
Mr Richard Willie (Member Details)
Phone :
0415 831 094
Email :
Send Email
Web :
http://www.charmeurouge.com
Pedigree for BIS, RUBIS, MCIG Aust Grand Ch Charmeurouge Chief
Sire : S: S: INT. CH. NLD. CH. CH. Grandrouge Lucciano By Redrhino (IMP UK)
D: Ch Chienparadis Chanaya
D: Namarjo Saphire Miss S: Doguerouge Nash
D: Wadbilliga Emerald
Dam : Ch Lambda What Not S: S: Ch Chienparadis Adeaus
D: Ch Chienamour Amber
D: S: Ch Oakview Dutchcourage
D: Brytanskie Wini Chesta

Recent Results

  • 8-Sep-2015 Best Of Breed..

    Royal Adelaide Show [CH] (Judge was Mike Macbeth (Canada))

  • 28-Mar-2015 Reserve Challenge Dog

    Sydney Royal Dog Show [CH] (Judge was Mrs Sumiko Ikeda (Japan))

  • 25-Jan-2015 Best Of Breed/Best Aust Bred Of Breed

    Aust. Day Inter Dog Club Inc [CH] (Judge was Dr F Palmieri)

  • 21-Sep-2014 Best In Show/Best Aust Bred In Show/BOB

    Ass Of All Mastiff Breeds Of Victoria In [CH] (Judge was Mrs B Balaam)

  • 21-Sep-2014 Best Champion Of Breed.

    Ass Of All Mastiff Breeds Of Victoria In [OP] (Judge was Mrs P Buckley (SA))

  • 9-Aug-2014 Best Aust Bred In Group/Best Of Breed

    Lillydale Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs G Gulbransen (NZ))

  • 26-Jul-2014 Best Of Breed/Best Aust Bred Of Breed.

    Heidelberg & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms K Harrison (NZ))

  • 22-Jun-2014 Best of Breed

    Lyndhurst Canine Country Club (Inc) [CH] (Judge was Mr P John (India))

  • 21-Jun-2014 Best of Breed.

    Melbourne Dog Club Inc [CH] (Judge was Mr D McGreevy (QLD))

  • 15-Jun-2014 Runner Up In Group/Best Intermediate In Group.

    Cranbourne Dog Club Inc [CH] (Judge was Mr R Harbin (NSW))

  • 14-Jun-2014 Best of Breed/Best Intermediate of Breed.

    Frankston & Peninsula Kennel Club (Inc) [CH] (Judge was Mr D Mahoney (NSW))

  • 17-May-2014 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Seymour District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr P Hickey (Qld))

  • 21-Apr-2014 Runner Up In Group/Best Of Breed.

    Sydney Royal Dog Show [CH] (Judge was Mr Frank Kane (UK))

  • 6-Apr-2014 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Canine Museum Foundation Inc. [CH] (Judge was Mrs B Marsh)

  • 1-Feb-2014 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    The Classic Dog Show [CH] (Judge was Mr M Morse)

  • 31-Jan-2014 Best of Breed/Shortlisted top 4 In Group

    Hope Strength & Friendship Show [CH] (Judge was Mr A Burt)

  • 25-Jan-2014 Best Aust Bred In Group/R-Up of Breed.

    Aust. Day Inter Dog Club Inc. [CH] (Judge was Dr E Aguilo (Chile))

  • 10-Jan-2014 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    South Eastern Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr R Tolson (Ire))

  • 4-Jan-2014 Reserve Challenge Dog/Best Aust Bred of Breed.

    Kyneton and District Kennel Club [CH] (Judge was Mr C Phillips)

  • 1-Jan-2014 Best Aust Bred In Group/Best of Breed

    Lillydale Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs G Gulbransen (NZ))

  • 28-Dec-2013 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Ms A Shugg (NZ))

  • 27-Dec-2013 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Lancefield Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs M McCaffery (SA))

  • 27-Dec-2013 R-Up Best In Group/Best Open In Group/Best of Breed.

    Lancefield Kennel Club Inc [OP] (Judge was Ms Judy Oliver)

  • 4-Nov-2013 Best Of Breed.

    Victorian Womens Dog Club [CH] (Judge was Mr C Liepmann (USA))

  • 27-Oct-2013 R-Up Best of Breed/Challenge Dog.

    Southern Cross Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Anderson (Vic))

  • 22-Sep-2013 Runner Up in Show, Best Aust Bred in Show

    The Association of All Mastiff Breeds [CH] (Judge was Miss E Emery (NSW))

  • 22-Sep-2013 Best Champion in Show/Best Champion of Breed.

    Association of All Mastiff Breeds [OP] (Judge was Mrs Judy Gard)

  • 6-Sep-2013 Best Of Breed

    Royal Adelaide Show [CH] (Judge was Mr K Johannson (Sweden))

  • 11-Aug-2013 Best Aust Bred of Breed.

    KCC Park Show [CH] (Judge was Mr B Santas (NSW))

  • 4-Aug-2013 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Werribee-Barwon CC Inc [CH] (Judge was Mrs V Morrow (NSW))

  • 3-Aug-2013 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed

    Ladies Kennel Association Inc [CH] (Judge was Mr R Besoff (NSW))

  • 3-Aug-2013 Runner Up In Group/Best Aust Bred In Group/Best of Breed.

    Werribee-Barwon CC Inc. [CH] (Judge was Mr G Vernon (NSW))

  • 28-Jul-2013 Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Utility Dog Club of Victoria Inc [CH] (Judge was Mr S Yiannou (QLD))

  • 7-Jul-2013 Reseve Challenge Dog/Best Aust Bred of Breed.

    Canine Amenities Club of Victoria Inc [CH] (Judge was Mr R.S Bell)

  • 7-Jun-2013 Best Aust Bred In Group/Best of Breed.

    West Gippsland Kennel Ass Inc [CH] (Judge was Mr K Iggleden (QLD))

  • 2-Jun-2013 Best Exhibit in Group/Best Aust Bred In Group.

    Western Suburbs All Breed Kennel Club. [CH] (Judge was Mr J Ward (Vic))

  • 5-May-2013 R-UP BOB/Aust Bred of Breed

    Bulla Amenities - Maple Show [CH] (Judge was Mrs M McKenzie (NZ))

  • 15-Feb-2013 R-up Best of Breed/Best Aust Bred of Breed.

    Twilight Canine Country Club Inc [CH] (Judge was Mr P Frost)

  • 6-Jan-2013 R-Up Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Historic Maldon Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr George Gaut)

  • 5-Jan-2013 Reserve Challenge/Best Junior of Breed.

    Kyneton & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs Bev Watt)

  • 29-Dec-2012 Best Junior of Breed.

    Central Highlands Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr M Landsberg (Sth Africa))

  • 28-Dec-2012 R-Up Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Central Highlands Kennel Club [CH] (Judge was Mrs H Morrison (TAS))

  • 28-Dec-2012 R-Up Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Lancefield Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs B Lawton)

  • 27-Dec-2012 R-Up Best of Breed/Best Junior of Breed

    Lancefield Kennel Club [CH] (Judge was Ms M Hoy (NSW))

  • 1-Dec-2012 Best of Breed/Best Junior in Group

    Kilmore A & P Assoc Inc [CH] (Judge was Ms V Perkins)

  • 24-Nov-2012 Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Daylesford A & P Society [CH] (Judge was Ms K King (SA))

  • 18-Nov-2012 Reserve Challenge Dog

    Garden State Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr K Summers)

  • 21-Oct-2012 Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Romsey Kennel Club Inc. [CH] (Judge was Ms T Edwards (SA))

  • 6-Oct-2012 Junior in Group/Best of Breed

    Seymour A & P Society Inc [CH] (Judge was Mrs S Rickard)

  • 30-Sep-2012 Reserve Challenge Dog/Best Junior of Breed.

    Kyneton & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Ms Petra Junehall (Swd))

  • 5-Aug-2012 Best Of Breed/Best Junior of Breed.

    Werribee-Barwon CC Inc. [CH] (Judge was Mr G Kerr (QLD))

  • 4-Aug-2012 Best Of Breed/Best Junior of Breed.

    Ladies Kennel Association Inc. [CH] (Judge was Mrs N Zimmerle (QLD))

  • 21-Jul-2012 Best of Breed/Best Junior of Breed.

    Greensborough & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs T Comerford (NSW))

  • 7-Jul-2012 Best of Breed/Best Junior of Breed

    Junior Kennel Club of Vic Inc [CH] (Judge was Miss B Turner (NSW))

  • 30-Jun-2012 Best of Breed/Best Puppy of Breed.

    Vic Poultry & Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr B Riddell (NSW))

  • 3-Jun-2012 Best of Breed/Best Puppy of Breed

    Western Suburbs All Breed Kennel Club [CH] (Judge was Mr J Ellem (NSW))

  • 26-May-2012 R-Up Best of Breed/Best Puppy of Breed

    Caulfield & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Kathleen Field (QLD))

  • 6-May-2012 Reserve Challenge Dog/Best Puppy of Breed

    Bulla Amenities Show [CH] (Judge was Carolyn Cederman (NZ))

  • 21-Apr-2012 Best of Breed/Best Puppy of Breed.

    Greensborough & District Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs S Bownds (NSW))

  • 8-Apr-2012 Reserve Challenge Dog/Best Puppy of Breed

    Sydney Royal Dog Show [CH] (Judge was Mr E Bivin (USA))