SBIS Aust Ch Cordova Zaraleika

QUEENSLANDS TOP BORZOI ALL BREEDS 2013 (DOL)
QUEENSLANDS TOP BORZOI BITCH ALL BREEDS- 2012 & 2013(DOL)

ZARA is a stunning young bitch with a beautiful soft pretty head. Her feminine appearance, showy nature and beautiful red and white markings make her a stand-out in the show ring.With her outgoing, friendly nature and beautiful sweet soft temperament, ZARA has been winning hearts where ever she goes!

ZARAwins OPPOSITE SEX AUSTRALIAN BRED IN SHOW at the 2013 Borzoi Club of Queensland Champ Show. ZARA backs this win up winning RUNNER UP IN SHOW at the Borzoi Club of Queensland Open Show.

ZARA started her show career with a Baby Puppy in Group and the wins have continued since. Her wins include:

Champ Shows

3 x BEST EXHIBIT IN GROUP

3 x RUNNER UP BEST IN GROUP

3 x State Bred in Show

6 x Intermediate in Group

10 x State Bred in Group

1 x Junior in Show

2 x Junior in Group

4 x Puppy in Group

1 x Minor Puppy in Specialty Show

3 x Minor Puppy in Group

3 x Baby Puppy in Group


Open Shows

3 x Best Exhibit in Group

3 x Runner up Best Exhibit in Group

5 x Intermediate in Group

2 x State Bred in Show

2 x State Bred in Group

1 x Junior in Show

3 x Junior in Group

1 x Puppy in Group

1 x Minor Puppy in Specialty Show



For further information contact:

Contact :
Jayden Brown (Member Details)
Phone :
0423219577
Email :
Send Email
Pedigree for SBIS Aust Ch Cordova Zaraleika
Sire : Cordova Crimson Star S: Cordova Tirakavoi S: BISS Ch. Cordova Mishkova Firestorm (IMP USA)
D: Cordova Mishkova Kittyhawk (IMP USA)
D: Ch. Cordova Fable S: BISS Ch. Cordova Mishkova Firestorm (IMP USA)
D: Am & Aus. Ch Cordova Mishkova Signet (IMP USA)
Dam : Ch. Cordova Black Falconette S: Cordova Solo S: BISS Ch Cordova Mishkova Firestorm (IMP USA)
D: Am & Aust Ch. Cordova Mishkova Signet (IMP USA)
D: Cordova Mishkova Kittyhawk (IMP USA) S: Am. Ch. Cordova Mishkova Skylark (USA)
D: Cordova Mishkova Prism (USA)

Recent Results

  • 1-Mar-2014 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed & Australian Bred in Group

    Gundog & Heavy Breeds Club of Queensland [CH] (Judge was Ms. C. Gunn)

  • 15-Feb-2014 Reserve Challenge

    Clifton Show Society [CH] (Judge was Mrs. R. Henderson)

  • 9-Feb-2014 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed & State Bred in Group

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. C. Speed)

  • 8-Feb-2014 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed & State Bred in Group

    Allora Show Society [CH] (Judge was Mr. D. Staines)

  • 21-Dec-2013 Best of Breed

    Dog of the Year Committee [CH] (Judge was Mrs. C. Khoury (NSW))

  • 7-Dec-2013 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Combined CCC Clubs of Queensland [CH] (Judge was Mrs. L. Ryan (NSW))

  • 6-Dec-2013 Best of Breed/ Australian Bred in Group

    Combined CCC Clubs of Queensland [CH] (Judge was Miss. C. Stuart (NSW))

  • 29-Nov-2013 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mr. C. Moore (VIC))

  • 24-Nov-2013 Reserve Challenge

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Ms. T. Ahlman-Stockmari)

  • 23-Nov-2013 Best of Breed/ Intermediate in Group

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Miss B. Lancey)

  • 23-Nov-2013 Reserve Challenge

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Miss. A. Lummevaara (NSW))

  • 22-Nov-2013 Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. B. Capstick (USA))

  • 5-Nov-2013 Best of Breed, Intermediate in Group

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. D. Lane)

  • 13-Oct-2013 Best of Breed/Shortlisted for Group

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. M. Eather (NSW))

  • 12-Oct-2013 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Waterloo Bay Kennel Club [CH] (Judge was Mr. J. Palmer (NSW))

  • 6-Oct-2013 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    All Dog Sports Spectacular [CH] (Judge was Mr. M. Johnston (NSW))

  • 22-Sep-2013 Best in Group/State Bred in Show

    Amenities Committee of Dogs Qld [CH] (Judge was Mr. P. Martin (SA))

  • 21-Sep-2013 Best of Breed/Runner up Best in Group/State Bred in Group

    Amenities Committee of Dogs Qld [CH] (Judge was Mr. I. Rasmussen)

  • 13-Sep-2013 Best of Breed, Final 3 for Best in Group- State Bred in SHOW

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. C. Camac (Vic))

  • 8-Sep-2013 Best in Group

    Pine Rivers Kennel Club [OP] (Judge was Mrs. K. Haddon)

  • 8-Sep-2013 Best of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. A. Hearn (VIC))

  • 8-Sep-2013 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed

    Redcliffe Peninsula Kennel Club [CH] (Judge was Mr. K. McGinn)

  • 7-Sep-2013 BEST IN GROUP

    Beaudesert Show Society [CH] (Judge was Mrs. G. Stephenson)

  • 9-Aug-2013 Bitch Challenge

    Royal Queensland Show [CH] (Judge was Mr. H. Lehkonen (Finland))

  • 4-Aug-2013 Best of Breed/Intermediate in Group

    Northern Classic Kennel Club [OP] (Judge was Miss. B. Lancey)

  • 4-Aug-2013 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. K. Hutchings (SA))

  • 3-Aug-2013 Best of Breed

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mr. K. Hodge (NSW))

  • 21-Jul-2013 Best of Breed/Runner up Best in Group/Intermediate in Group

    Kennel Association of Queensland [CH] (Judge was Mr. A. McLeay (SA))

  • 14-Jul-2013 Reserve Challenge

    Hound Club of Queensland [CH] (Judge was Ms. L. King (VIC))

  • 14-Jun-2013 Reserve Challenge

    Kalbar Show Society [CH] (Judge was Mrs V. Knopke)

  • 10-Jun-2013 Reserve Challenge

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. G. Gulbransen (NZ))

  • 9-Jun-2013 Best of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. R. Williams (NZ))

  • 8-Jun-2013 Opposite Sex Australian Bred in Show, Best Head in Show

    Borzoi Club of Queensland [CH] (Judge was Dr. M. Giles (NSW))

  • 8-Jun-2013 Best Bitch, Reserve In Show, Opposite Sex in Show, Australian Bred in Show

    Borzoi Club of Queensland [OP] (Judge was Mrs. K. Haddon)

  • 1-Jun-2013 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Gundog & Heavy Breeds Club of Queensland [CH] (Judge was Mrs. U. Greenwood)

  • 26-May-2013 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed & State Bred in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. Tringham)

  • 25-May-2013 Reserve Challenge, State Bred in Group

    Maryborough Kennel Club [CH] (Judge was Mr. P. Bennett (SA))

  • 24-May-2013 Best of Breed/Shortlisted for Best in Group/ Best State Bred in SHOW

    Maryborough & Hervey Bay Show Society [CH] (Judge was Mrs. C. Camac/Mrs. S. Tringham)

  • 18-May-2013 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed

    Brookfield Show Society [CH] (Judge was Mrs. P. Batty (Vic))

  • 6-May-2013 Intermediate in Group

    Maree Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. K. Sneath (VIC- Breed Specialist))

  • 28-Apr-2013 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed

    CCCQ Library & Archives Sub-Committee [CH] (Judge was Mrs. D. Jovanovic)

  • 27-Apr-2013 Best of Breed, Runner up Best in Group and Intermediate in Group

    Goombungee-Haden H. A & P. Society [CH] (Judge was Mrs J. Mannell)

  • 26-Apr-2013 Best of Breed

    Marburg & District Show Society [CH] (Judge was Mrs M Schelbach)

  • 26-Apr-2013 Best of Breed

    Marburg & District Show Society [CH] (Judge was Mrs M Schelbach)

  • 12-Apr-2013 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Royal Agricultural Society of Queensland [CH] (Judge was Mrs. P. Cruz (USA))

  • 6-Apr-2013 Best of Breed

    Warwick Show & Rodeo Society [CH] (Judge was Mr. L. Stephenson)

  • 24-Mar-2013 Reserve Challenge

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Mr. G. Cox (Ireland))

  • 23-Mar-2013 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed (24 Entries)

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Ms. Jenny Dove (UK))

  • 10-Feb-2013 Reserve Challenge, State Bred in Group

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. Hewinson)

  • 9-Feb-2013 State Bred in Group

    Allora Show Society [CH] (Judge was Mrs. J. McCann)

  • 8-Feb-2013 Best of Breed & State Bred in SHOW

    Allora Kennel Club [OP] (Judge was Mrs. M. McLennan/Mrs. P. Johansen)

  • 31-Dec-2012 Reserve Challenge

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Miss. S. Wheatley)

  • 1-Dec-2012 Reserve in Group/Intermediate in Group

    Lockyer Valley Kennel Club [OP] (Judge was Mr. M. Towell)

  • 1-Dec-2012 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L. Watson (VIC))

  • 30-Nov-2012 Bitch Challenge

    Lockyer Valley Kennel Club [CH] (Judge was Miss. B. Watt (VIC))

  • 25-Nov-2012 Best of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mr. G. Salud (Phillippines))

  • 24-Nov-2012 Reserve in Group/Intermediate in Group

    Caboolture Kennel Club [OP] (Judge was Mrs. M. Broughton)

  • 24-Nov-2012 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed & Intermediate in Group

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L. Chalmers (NZ))

  • 23-Nov-2012 Bitch Challenge, Intermediate of Breed

    Caboolture Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. S. Way (USA))

  • 17-Nov-2012 Best of Breed

    Sunshine Coast Kennel Club [CH] (Judge was Sir. A. Trollope (NSW))

  • 10-Nov-2012 Bitch Challenge (11pts), Runner up Best of Breed

    Beaudesert Kennel Club [CH] (Judge was Mr. D. Smith (NSW-Breed Specialist))

  • 30-Sep-2012 Bitch Challenge, Runner up Best of Breed & Intermediate in Group

    Western Suburbs Kennel Club Show #1 [CH] (Judge was Mrs. L. Greer (NZ))

  • 16-Sep-2012 Reserve Challenge

    Darling Downs Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. R. Ralphs (NSW))

  • 15-Sep-2012 Best of Breed, State Bred in Group

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mr. M. Derbyshire (NSW))

  • 14-Sep-2012 Best in Group/State Bred in Show

    Allora Kennel Club [OP] (Judge was Mrs. M. McLennan/ Mrs. M. Schelbach)

  • 14-Sep-2012 State Bred in Group

    Allora Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. E. Gunter (NSW))

  • 9-Sep-2012 Reserve Challenge

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Ms. C. Gunn)

  • 9-Sep-2012 Best Bitch, Reserve of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [OP] (Judge was Ms. A. Holman)

  • 6-Aug-2012 Best of Breed (16 pts)

    Northern Classic Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. L. Buckley (ACT))

  • 5-Aug-2012 Bitch Challenge, Intermediate of Breed

    Pine Rivers A. H. & I. Association [CH] (Judge was Mr. C. Hamilton (VIC))

  • 29-Jul-2012 Intermediate of Breed

    Ladies Kennel Association of Queensland [CH] (Judge was Mrs. J. Blyth (Tas))

  • 29-Jul-2012 Best of Breed

    Ladies Kennel Association of Queensland [OP] (Judge was Mr. A. Addicott)

  • 28-Jul-2012 Reserve Challenge, Runner up Best of Breed

    Ladies Kennel Association of Queensland [CH] (Judge was Mrs. Y. Smith (Tas))

  • 16-Jun-2012 Reserve Challenge

    Queensland Kennel Council [CH] (Judge was Mrs. R. Henderson)

  • 15-Jun-2012 Best of Breed

    Kalbar Show Society [CH] (Judge was Mrs. D. Jovanovic)

  • 11-Jun-2012 Reserve Challenge & Runner up Best of Breed

    Western Suburbs Kennel Club [CH] (Judge was Mr. B. Anderson (NZ))

  • 10-Jun-2012 Reserve Challenge, Intermediate of Breed

    Ipswich Kennel Club [CH] (Judge was Mr. D. Tjahjono (Indonesia))

  • 9-Jun-2012 2nd Intermediate Bitch Class, Best Tail and Best Gaited

    Borzoi Club of Queensland [CH] (Judge was Ms J. Lees (VIC))

  • 9-Jun-2012 3rd Intermediate Bitch Class, Best Head and Best Tail

    Borzoi Club of Queensland [OP] (Judge was Mrs. R. Seare)

  • 26-May-2012 Junior of Breed

    Esk P&A Association [CH] (Judge was Mr. G. Kerr)

  • 6-May-2012 Best of Breed

    Burnett Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L. Horne)

  • 5-May-2012 Best Exhibit in Group/Best Junior in Show

    South Burnett National Kingaroy [CH] (Judge was Mr D. McGreevy)

  • 5-May-2012 Runner up Best in Group/Junior in Show

    Burnett Kennel Club [OP] (Judge was Mr A. Addicott)

  • 22-Apr-2012 Best Bitch, Reserve of Breed and Junior in Group

    Kennel Association of Queensland [OP] (Judge was Mr. B. James)

  • 15-Apr-2012 Best of Breed

    Pine Rivers Kennel Club [CH] (Judge was Mrs. M. Hickie (NSW))