BIS CH Edelhof AimTrak for Beretta

ARROW !!! NUMBER 1 GSP RISING STAR NATIONALLY 2012.

ARROW'S first year of showing he became a Champion at 10mths.... WITH A BEST IN GROUP.. #1'DOGZONLINE NATIONAL RISING STAR GERMAN SHORTHAIRED POINTER2012'685PTS.,To date Arrow has won BIS, 3 x BIG and 4 x RUBIG,10 CL In Show and 19 CL In Group. Handled by Alarnah Roberts.This years Canberra Royal 2013 Arrow won RU Best In Group all from the Junior Class.

For further information contact:

Contact :
Joanne Roberts (Member Details)
Phone :
0408112665
Email :
Send Email
Pedigree for BIS CH Edelhof AimTrak for Beretta
Sire : SUP.CH.TEALPOINT REDCLOUD CHIEF S: AM.CH/.CH.MINADO'S AMERICAN IDOL(IMP USA) S: AM.CH.MINADO'S HE'S THE WON(USA)
D: AM.CH.MINADO'S ADAMANT ADDIE JH(USA)
D: GR.CH. TEALPOINT THE ICE DANCER S: AM.CH/.GR.CH.MINADO'S AMERICAN EXPRESS(IMP USA)
D: CH.TEALPOINT CALPSO
Dam : CH EDELHOF NEVER NEVER LAND S: GR.CH.EDELHOF JACK FROST S: GR.CH.EDELHOF THE BAR FLY
D: CH.EDELHOF EVER ENCHANTING
D: CH.EDELHOF THE ZEPHYR(AI) S: AM.CH.CAN.CH.GDR'S UNWILLYN A.C. COBRA(USA)
D: CH EDELHOF THE WITCHING

Recent Results

  • 28-Apr-2013 RUNNER UP TO BEST IN GROUP

    NATIONAL CAPT.KENNEL.CL [CH] (Judge was MR. E, BAJONA(CANADA))

  • 1-Mar-2013 BEST IN GROUP

    BRAIDWOOD SHOW SOC. [CH] (Judge was MS L. STALHANDSKE (SWE))

  • 1-Mar-2013 JUNIOR IN SHOW

    BRAIDWOOD SHOW SOC. [CH] (Judge was MR.W. BURTON NSW)

  • 23-Feb-2013 RU BEST IN GROUP!!!CANBERRA ROYAL

    CANBERRA ROYAL 2013 [CH] (Judge was MR F.WHYTE (UK))

  • 17-Feb-2013 BOB JUNIOR IN GROUP

    GUNNING SHOW SOC [CH] (Judge was MRS.S.BOWNDS NSW)

  • 9-Feb-2013 " BEST IN SHOW '.!!!!!

    Crookwell AP&H SOC [CH] (Judge was MR.K.HAMMOND AFSM)

  • 9-Feb-2013 BEST IN GROUP

    Crookwell AP&H SOC [CH] (Judge was MR K. HAMMOND NSW)

  • 26-Jan-2013 Junior In Group

    Lake George & Wamboin [CH] (Judge was Miss D Crofts)

  • 30-Dec-2012 GERMAN SHORTHAIRED POINTER NATIONAL WINNER. PTS TALLY 685.

    DOGZONLINE RISING STAR [CH] (Judge was ........................................)

  • 10-Nov-2012 RUNNER UP BEST IN GROUP

    Far South East Kennel CL. [CH] (Judge was MRS. J. BRAY NSW)

  • 9-Nov-2012 RUNNER UP BEST IN GROUP

    Far South East Kennel CL. [CH] (Judge was Mrs.J.Campbell (VIC))

  • 6-Oct-2012 Puppy In Group

    Cooma [CH] (Judge was Mr. G. Kill)

  • 1-Oct-2012 Best of Breed and Puppy in Group

    Canberra All Breeds [CH] (Judge was Mr.ALbert Reading(SA))

  • 30-Sep-2012 Best of Breed and PUPPY IN SHOW

    ACT GUNDOG SOCIETY INC [CH] (Judge was MRS.M.CONNELLY (IRELAND))

  • 28-Sep-2012 Puppy In Group / PUPPY IN SHOW

    Canberra All Breeds [CH] (Judge was Mr.M.Morse(Vic)/Mrs M.Courtney-Reid(SA))

  • 9-Sep-2012 RUBOB AND PUPPY IN GROUP

    DOGS ACT FUNDRAISER CHAMP SHOW [CH] (Judge was MR.A. PETERSON NSW)

  • 1-Sep-2012 BEST OF BREED AND PUPPY IN GROUP

    Canberra All Breeds [CH] (Judge was Mr. Albert Reading(SA))

  • 26-Aug-2012 R/U BEST IN GROUP / PUPPY IN GROUP ( 139 IN GROUP ).

    Campbelltown & District all Breeds [CH] (Judge was Mr. D. Bourne NSW)

  • 12-Aug-2012 BEST IN GROUP/JUNIOR IN GROUP..GAINED ENOUGH PTS FOR HIS CHAMP.TITLE. AT 10MTHS.

    ACT LADIES KENNEL CLUB [CH] (Judge was MRS J. KEENAN (VIC))

  • 11-Aug-2012 PUPPY IN SHOW

    ACT LADIES KENNEL CLUB [CH] (Judge was MRS.J.CAMPBELL VIC)

  • 11-Aug-2012 BEST OF BREED AND PUPPY IN GROUP

    ACT LADIES KENNEL CLUB [CH] (Judge was MR. K. CAMPBELL VIC)

  • 5-Aug-2012 Best of Breed 17PTS, Short Listed for Group and Puppy In Group.

    Sydney Junior Kennel Club [CH] (Judge was DR Ron James UK)

  • 29-Jul-2012 *Junior In Group * RUBOB

    Harden all Breeds Champ.Show [CH] (Judge was Mr G. Gaut (VIC))

  • 17-Jun-2012 RUBOB.. MINOR IN GROUP

    YASS DISTRICT KENNEL INC [CH] (Judge was MRS C. PEAREN QLD)

  • 16-Jun-2012 RUBOB..MINOR IN GROUP

    YASS DISTRICT KENNEL INC [CH] (Judge was MS. S. BENDIXSON QLD)

  • 16-Jun-2012 MINOR IN SHOW

    YASS DISTRICT KENNEL INC [CH] (Judge was MR. E. RYDER QLD)

  • 8-Jun-2012 BEST OF BREED AND MINOR IN GROUP

    ACT LADIES KENNEL CLUB [CH] (Judge was MRS C. RAFTON)

  • 27-May-2012 MINOR IN SHOW

    COWRA [CH] (Judge was MR.JOHN ROWLES)

  • 27-May-2012 RUBOB and Minor in Group

    COWRA [CH] (Judge was Mr. Robert Lucas)

  • 13-May-2012 1st Sweepstakes..19 entries. 6U12 mths.

    Cootamundra [CH] (Judge was Mrs. Di Fenton)

  • 22-Apr-2012 1ST SWEEPSTAKES 6u12MTHS. PLUS DOG CC.

    DOGS NSW WESTERN REGION [CH] (Judge was MR. G. MINCHINTON QLD)

  • 22-Apr-2012 MINOR IN SHOW

    DOGS NSW WESTERN REGION [CH] (Judge was MISS G. GOLLER (QLD))

  • 22-Apr-2012 MINOR IN GROUP

    DOGS NSW WESTERN REGION [CH] (Judge was MISS G. GOLLER (QLD))

  • 21-Apr-2012 RUBOB DOG CC. MINOR IN GROUP

    DOGS NSW WESTERN REGION [CH] (Judge was MR. G. MINCHINTON QLD)