BISS Australian Grand Champion Bullacktiv Snow Warrior

INTRODUCING THE NEW KID ON THE BLOCK TINY!!!


Tiny has more then proven himself in the show ring, with his first show being eligible for points taking out Best of breed over much older competition, Tiny is a consistent Best of breed winner, Class in group winner and Class in Show winner!



Tiny has Done extremely well Under Local, International and Specialist judges, we look forward to what the future holds for our beautiful boy !




BREAKING NEWS!!!! TINY WINS RUNNER UP BEST EXHIBIT IN GROUP, PUPPY IN GROUP AND BEST PUPPY IN SHOW AT THE ROYAL BATHURST SHOW!!!!


At just 9 Months old Tiny obtains his final points to be an AUSTRALIAN CHAMPION!!!!


TINY GAINS HIS GRAND CHAMPIONSHIP AT JUST 2 YEARS OF AGE! !


TINY finishes of 2014 and 2015 an number 1 Bull Terrier NSW and Number 1 Bull terrier In Australia ( Breed score)

For further information contact:

Contact :
Paulene Zullo/ Nikki Zullo / Anthony Zullo (Member Details)
Phone :
61411603872...0434011141
Email :
Send Email
Web :
http://bullacktivkennels.weebly.com/
Pedigree for BISS Australian Grand Champion Bullacktiv Snow Warrior
Sire : Ch Bulrrush Gilbert Of Putney S: S:
D:
D: S:
D:
Dam : Bekmar Cher S: S:
D:
D: S:
D:

Recent Results

  • 5-Jul-2015 Best Of Breed

    Hawkesbury Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Y Mentjes)

  • 4-Jul-2015 Best Of Breed

    Penrith K & O [CH] (Judge was Mr M Derbyshire)

  • 4-Jul-2015 Best Of Breed

    Penrith K & O Club INC (Red Show) [CH] (Judge was Mr J Shepperd)

  • 27-Jun-2015 Dog Challenge/ Runner Up Best Of Breed/ Australian Bred In Group

    Warners Bay Dog Sports Club [CH] (Judge was Mrs S Hewinson(QLD))

  • 26-Jun-2015 Best Of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club [CH] (Judge was Mrs K Haddon(QLD))

  • 20-Jun-2015 Best of Breed

    Norwest Canine Association [CH] (Judge was Mrs T Comenford)

  • 14-Jun-2015 Best Of Breed

    Yass District Kennel Club [CH] (Judge was Mr D Johnson(SA))

  • 13-Jun-2015 Best Of Breed

    Yass District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Price(VIC))

  • 6-Jun-2015 Best of Breed/ Best Open In Show

    Sporting Terrier Club Of Vic [OP] (Judge was Miss J Aspinal(VIC))

  • 5-Jun-2015 Best of Breed

    West Gippsland Kennel Club [CH] (Judge was Mr Dan Ericson(Sweden))

  • 5-Jun-2015 Best of Breed

    West Gippsland Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Gay Dunlap(USA))

  • 16-May-2015 Best of Breed

    Temora & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Preece-Harvey)

  • 16-May-2015 Best Of Breed

    Southwest Slopes District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs N Harris(VIC))

  • 15-May-2015 Best Of Breed

    Temora & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs O Black)

  • 15-May-2015 Best Of Breed

    Southwest Slopes District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs J Oliver(VIC))

  • 10-May-2015 Best Of Breed

    Bathurst And District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs C Delmar(Ireland))

  • 3-May-2015 Best of Breed

    Morrisset Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Preece-Harvey)

  • 25-Apr-2015 Best Of Breed

    County Of Cumberland Kennel Association [CH] (Judge was Mrs E Wells)

  • 24-Apr-2015 Best of Breed

    Hawkesbury Show [CH] (Judge was Mrs R Brown)

  • 19-Apr-2015 Dog Challenge Runner Up Best Of Breed

    Bathurst Royal [CH] (Judge was Mr R Bell(VIC))

  • 12-Apr-2015 Best Of Breed

    The Terrier Autumn Shows [CH] (Judge was Mrs L Hindley(ACT))

  • 22-Mar-2015 Best Of Breed

    Liverpool & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs K Marsh(VIC))

  • 21-Mar-2015 Runner Up Best Exhibit In Group

    Lithgow & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs R Williams)

  • 15-Mar-2015 Best Of Breed

    Adelong P & A Society [CH] (Judge was Mr S Mills(ACT))

  • 14-Mar-2015 Best Of Breed

    Yass Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs L Stevens(ACT))

  • 7-Mar-2015 Best Exhibit In Group/ Australian Bred In Group

    Blayney A & P Association [CH] (Judge was Mrs S Bownds)

  • 1-Mar-2015 Best Of Breed

    Wollongong & District KC [CH] (Judge was Mrs L Rowles)

  • 28-Feb-2015 Best Of Breed

    Wollongong & District KC [CH] (Judge was Mr J Rowles)

  • 15-Feb-2015 Best Of Breed

    Dogs NSW Complex Fundraising Committee [CH] (Judge was Mr J Pendon)

  • 14-Feb-2015 Best Of Breed/ Australian Bred In Group

    Crookwell A P & H Society [CH] (Judge was Mrs J Docksey(NSW))

  • 8-Feb-2015 Best Of Breed/ Best Intermediate In Group

    Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Donahue)

  • 7-Feb-2015 Best Of Breed/ Best Australian Bred In Group

    Rydah A & H Association [CH] (Judge was Mrs S Mcmahon)

  • 1-Feb-2015 Best Of Breed

    Tuggerah Lakes KC [CH] (Judge was Miss D Crofts)

  • 30-Jan-2015 Best Of Breed

    Morriset Lake Macquarie Assoc [CH] (Judge was Mrs B Marker(Qld))

  • 24-Jan-2015 Best Of Breed

    Lake George & Wamboin Sist KC [CH] (Judge was Mrs L Duval)

  • 10-Jan-2015 Best Of Breed

    Mid North Coast Canine Club(AM) [CH] (Judge was Mrs E Knox)

  • 10-Jan-2015 Best Of Breed/ Junior In Group

    Mid North Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr P Berman)

  • 3-Jan-2015 Best Of Breed

    Wollondilly All Breeds Kennel Club INC [CH] (Judge was Mrs R Brown)

  • 27-Dec-2014 Best Of Breed

    Dogs Nsw Library & Archives [CH] (Judge was Mrs E Gunter)

  • 20-Dec-2014 Junior In Group

    Dogs Nsw Xmas Show [CH] (Judge was Mr D Freshwater)

  • 14-Dec-2014 Best Of Breed

    Act Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mr K Chuah(Malaysia))

  • 13-Dec-2014 Best Of Breed/Junior In Group

    Act Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mr B Thompson)

  • 13-Dec-2014 Best Of Breed

    Act Junior Kennel Club [CH] (Judge was Mrs S Reeve)

  • 6-Dec-2014 Best Of Breed/Runner Up Best In Group

    Mrs C Smith(SA) [CH] (Judge was Mrs C Smith(SA))

  • 22-Nov-2014 Best Of Breed

    Dalwood Charity Show(Pink) [CH] (Judge was Mrs S Bownds)

  • 22-Nov-2014 Best Of Breed

    Dalwood Charity Show(Blue) [CH] (Judge was Mrs T Comerford)

  • 16-Nov-2014 Best Of Breed/ Junior In Group

    Maitland and Kurri Kurri Dist KC [CH] (Judge was Mr C Moore(VIC))

  • 15-Nov-2014 Best Of Breed/ Junior In Group

    Maitland and Kurri Kurri Dist KC [CH] (Judge was Mr M Curk)

  • 1-Nov-2014 Best Of Breed

    Liverpool & Dist ABKC [CH] (Judge was Ms J Docksey)

  • 17-Oct-2014 Best Of Breed

    Southern Highlands Kennel & Obedience [CH] (Judge was Mr G Whitfield(NZ))

  • 31-Aug-2014 Best Of Breed

    Dogs NSW Royal Canin Spring Fair [CH] (Judge was Mr Wim Wellens(Netherlands))

  • 24-Aug-2014 Best Of Breed

    Campbelltown & Districts ABKC [CH] (Judge was Mrs R Robertson)

  • 17-Aug-2014 Best Of Breed/ Junior In Group

    Port Stephens Dog Sports Club Inc [CH] (Judge was Ms P Johansen(QLD))

  • 16-Aug-2014 Best Of Breed

    Port Stephens Dog Sports Club Inc [CH] (Judge was Miss G Goller(QLD))

  • 16-Aug-2014 Best Of Breed

    Newcastle Terrier & Toy Club [CH] (Judge was Mr R Brown(QLD))

  • 15-Aug-2014 Best Of Breed

    The Bay City All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs M Rose(QLD))

  • 15-Aug-2014 Best Of Breed

    Port Stephens Dog Sports Club Inc [CH] (Judge was Mr R Fitzgerald(QLD))

  • 9-Aug-2014 Best Of Breed/ Best Junior In Group

    Mid North Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr C Graham(NZ))

  • 8-Aug-2014 Best Of Breed

    Mid North Coast Canine Club [CH] (Judge was Mr G Whitfield(NZ))

  • 1-Aug-2014 Best Of Breed/ Junior In Group

    The Sydney Kennel Club [CH] (Judge was Sen J A Grillo(Columbia))

  • 25-Jul-2014 Best Of Breed

    T & G All Breeds Dog Club [CH] (Judge was Ms M S Yu-Sang(Taiwan))

  • 20-Jul-2014 Best Of Breed

    The North of the Harbour All Breeds Kenn [CH] (Judge was Mr P Rehanek(Czech Rep))

  • 12-Jul-2014 Best Of Breed/Puppy In Show

    The British Terrier Club Of Nsw Inc [CH] (Judge was Dr E Greenway)

  • 12-Jul-2014 Best Of Breed/Puppy In Group

    Sutherland Shire ABKC [CH] (Judge was Mrs S Brackman)

  • 5-Jul-2014 Best Of Breed

    Penrith K & O Club INC (Blue Show) [CH] (Judge was Mr T Valli)

  • 5-Jul-2014 Best Of Breed

    Penrith K & O Club INC (Red Show) [CH] (Judge was Mr k Campbell(VIC))

  • 28-Jun-2014 Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club inc (AM) [CH] (Judge was Mrs S Gartner)

  • 28-Jun-2014 Best Of Breed

    Warners Bay Dog Sports Club inc (PM) [CH] (Judge was Mrs M Martin(VIC))

  • 22-Jun-2014 Res Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed

    Parramatta & Dist ABKC [CH] (Judge was Mrs E Joesph (VIC))

  • 21-Jun-2014 Res Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed

    Norwest canine Assoc Inc [CH] (Judge was Mrs S Reeve)

  • 14-Jun-2014 Reserve Dog Challenge/Runner Up Best Of Breed

    Dogs NSW Public Relations Committee [CH] (Judge was Mrs W Slatyer)

  • 7-Jun-2014 Best Of Breed/Puppy In Group

    Newcastle & Merewether Combined CC (AM) [CH] (Judge was Mrs J McCann(QLD))

  • 7-Jun-2014 Challenge Dog

    Newcastle & Merewether Combined CC (PM) [CH] (Judge was Mr P Berman)

  • 6-Jun-2014 Best Of Breed/Puppy In Group

    Newcastle & Merewether Combined CC [CH] (Judge was Mrs L Brown)

  • 25-May-2014 Best Of Breed

    Ku - Ring -Gai Kennel Club [CH] (Judge was Mrs L Rowles)

  • 24-May-2014 Res Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed

    Ku - Ring -Gai Kennel Club [CH] (Judge was Mrs P Thomas)

  • 18-May-2014 Best Of Breed

    Temora & District ABKC [CH] (Judge was Mr K Hammond)

  • 18-May-2014 Best Of Breed

    Southwest Slopes ABKC [CH] (Judge was Mr G Cruze)

  • 17-May-2014 Best Of Breed

    Temora & District ABKC [CH] (Judge was Mrs N Hammond-Robertson)

  • 17-May-2014 Best Of Breed/Best Puppy In Group

    Southwest Slopes ABKC [OP] (Judge was Mrs J Seary)

  • 16-May-2014 Best Of Breed

    Temora & District ABKC [CH] (Judge was Mr P Miller(NSW))

  • 10-May-2014 Best Of Breed

    Newcastle & Northen District KC [CH] (Judge was Mrs L Duval)

  • 10-May-2014 Best Of Breed

    Newcastle Terrier & Toy Club [CH] (Judge was Mr V Jones(QLD))

  • 9-May-2014 Best Of Breed

    Hawkesbury District Agricultural Assoc [CH] (Judge was Miss R Preece-Harvey)

  • 4-May-2014 Runner Up Best In Group, Best Of Breed, Best Puppy In Show

    Royal Bathurst Show [CH] (Judge was Ms P Johansen(QLD))

  • 24-Apr-2014 Best Of Breed

    County of Cumberland Kennel Assoc. [CH] (Judge was Mr A Fry)

  • 30-Mar-2014 Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed

    Lithgow District KC [CH] (Judge was Mr T Tancred)

  • 29-Mar-2014 Best Of Breed

    Lithgow District KC [CH] (Judge was Mrs J Ireland(QLD))

  • 23-Mar-2014 Best Of Breed

    Liverpool & District All Breeds Kennel C [CH] (Judge was Ms S Collins(Tas))

  • 22-Mar-2014 Res Challenge Dog/ Runner - Up Best Of Breed/Best Minor Puppy In Show

    Blayney A & P Association [CH] (Judge was Mrs L Brown)

  • 9-Mar-2014 Best Of Breed

    Blacktown Kennel & Training Club Inc [CH] (Judge was Mr W Lewis)

  • 8-Mar-2014 Best Of Breed

    Blacktown Kennel & Training Club (AM) [CH] (Judge was Mr R Mc Mahon)

  • 8-Mar-2014 Best Of Breed

    Blacktown Kennel & Training Club (PM) [CH] (Judge was Mr J Forbes)

  • 1-Mar-2014 Best Of Breed

    Wollongong & Dist KC (AM) [CH] (Judge was Mrs M Rose(QLD))

  • 1-Mar-2014 Best Of Breed

    Wollongong & Dist KC (PM) [CH] (Judge was Mrs S Taylor(TAS))

  • 28-Feb-2014 Challenge Dog/ Runner Up Best Of Breed

    Boorowa Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs S Crozier)

  • 16-Feb-2014 Best Minor Puppy In Group

    Dogs NSW Complex Fundraising Committee [CH] (Judge was Mrs G Lesh)

  • 26-Jan-2014 Best Of Breed

    Dogs NSW Library & Archives Committee [CH] (Judge was Mr G Dryburgh)

  • 4-Jan-2014 Best Baby Puppy In Group

    Wollondilly ABKC [CH] (Judge was Mrs L Donohue)

  • 8-Dec-2013 1st 3-6 Months Sweepstakes

    Ladies Kennel Assoc [CH] (Judge was Mrs J Croad(QLD))

  • 1-Dec-2013 3rd 3-6 Months Sweepstakes

    Fairfield & Dist ABKC [CH] (Judge was Ms P Grutzner(VIC))

  • 23-Nov-2013 Best Baby Puppy In Group

    Dalwood Charity Show [CH] (Judge was Miss N Lane(NSW))

  • 23-Nov-2013 Best Baby Puppy In Group

    Dalwood Charity Show [CH] (Judge was Mrs R Francis-Little(NSW))

  • 17-Nov-2013 1st 3-6 Months Sweepstakes

    Campbelltown & Districts KC(Blue Show) [CH] (Judge was Mr M Curk)

  • 17-Nov-2013 Best Baby Puppy In Group

    Campbelltown & Districts KC(Blue Show) [CH] (Judge was Mrs R Duffy(NSW))

  • 17-Nov-2013 Best Baby Puppy In Show

    Campbelltown & Districts KC(Blue Show) [CH] (Judge was Mrs K Eldred(NSW))

  • 17-Nov-2013 Best Baby Puppy In Group

    Campbelltown & Districts KC(White Show) [CH] (Judge was Ms C Timms(NSW))

  • 16-Nov-2013 Best Baby Puppy In Group

    The Children's Cancer Show [CH] (Judge was Mrs M Merchant(SA))

  • 19-Oct-2013 3rd 3-6 Months Sweepstakes

    Southern Highlands Kennel & Obedience [CH] (Judge was Miss Judith Oliver(VIC))

  • 18-Oct-2013 3rd 3-6 Months Sweepstakes

    Southern Highlands Kennel & Obedience [CH] (Judge was Mr Gordon Rumpler (NZ))

  • 18-Oct-2013 Best Baby Puppy In Group

    Southern Highlands Kennel & Obedience [CH] (Judge was Miss J Oliver (VIC))