Boxberry Cast Away HT0 DMN

Meet Wilson (who is a female).

She has done fairly well in the ring to date winning many class in group awards, she is somewhat in her half sister Beauty's shadow, but she doesn't mind :-)

Her photo's are at 3 & 10 months they will be updated as she grows.

For further information contact:

Contact :
Janet Halliday (Member Details)
Phone :
0497271150
Email :
Send Email
Web :
http://www.boxberry.net
Pedigree for Boxberry Cast Away HT0 DMN
Sire : MBISS, MRUBISS MRUBIS Aust Supreme Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) SOM HT1 CC DMN S: Boxania Summer Lighning At Surfstone HT0 S: Eng & Ir Ch Belvern Premenition JW HT1
D: Birleyvale Love Bug At Boxania HT1
D: Rennlou Bewitched S: BIS Aust, Eng & Ir Ch Kirkgate Stand By Me At Belvern (Imp Aust) HT0 AC
D: Rennluo Brief Dip
Dam : Aust Ch Boxberry About Last Night HT0 AC S: Boxberry St Elmos Fire HT0 CC S: Elmo Van Sapho's Hoeve (Imp Blg) HT0 CC
D: Aust Ch Boxberry Super Nova HT0 CC
D: Aust Ch Boxberry Wish Upona Star HT0 AC S: Acreoaks Chase The Cad (Imp UK)
D: BPISS Aust Ch Boxberry A Star Is Born DOM HT0

Recent Results

  • 15-Nov-2015 Best Junior In Breed

    Young & District ABKC [CH] (Judge was Mrs Caroline Yate (NSW))

  • 14-Nov-2015 Best Junior In Breed

    Young & District ABKC AM Show [CH] (Judge was Miss Nicole Lane (NSW))

  • 14-Nov-2015 Best Junior In Breed

    Young & District ABKC PM Show [CH] (Judge was Mrs Nellie Abela (NSW))

  • 1-Nov-2015 Best Junior in Breed

    Albury & Border Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr Ken Hammond AFSM (NSW))

  • 17-Oct-2015 Best Puppy in Group

    The Rock Show Society [CH] (Judge was Mrs Linda Buckley (ACT))

  • 11-Oct-2015 Best Puppy in Group

    Bethungra & Illabo District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Jill Hocking (VIC))

  • 10-Oct-2015 Best Puppy in Group

    Illabo Show Society [CH] (Judge was Mr Roger R Bridgford (VIC))

  • 9-Oct-2015 Best Puppy in Group

    Bethungra & Illabo District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Barbara Doyle (VIC))

  • 5-Oct-2015 Best Puppy in Breed

    Walbundrie Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs Kay Eldred (NSW))

  • 4-Oct-2015 Best Puppy in Breed

    Coolamon Ganmain Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Jeanie Montford (NSW))

  • 3-Oct-2015 Best Puppy in Breed

    Culcairn Show Society [CH] (Judge was Mrs Sue Bownds (NSW))

  • 2-Oct-2015 Reserve Challenge Bitch & Best Puppy in Breed

    Wagga Wagga Show Society [CH] (Judge was Mrs Sylvia Brackman (NSW))

  • 27-Sep-2015 Best Puppy in Breed

    Lockhart Show Society [CH] (Judge was Ms Emma Parker (ACT))

  • 15-Sep-2015 Best Puppy in Breed

    Cowra Show Society [CH] (Judge was Miss Bev Daines (NSW))

  • 12-Sep-2015 Best Puppy in Breed

    Murrumburrah Harden Show Society [CH] (Judge was Mrs Kerry Cannon (NSW))

  • 3-Sep-2015 Reserve Challenge Bitch & Best Puppy in Breed

    West Wyalong Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Marilyn Rose (QLD))

  • 2-Sep-2015 1st Place Puppy Bitch

    West Wyalong Show Society Inc [CH] (Judge was Mrs Julie Ireland (QLD))

  • 1-Sep-2015 1st Place Puppy Bitch

    West Wyalong Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Tanya McDonald (QLD))

  • 21-Aug-2015 1st Place Puppy Bitch

    Coolamon Ganmain Kennel Club [CH] (Judge was Mr Andrew J Burt (VIC))

  • 18-Aug-2015 2nd Place Puppy Bitch

    Tullamore Kennel Club (NSW) [CH] (Judge was Mrs Susan Brown (NSW))

  • 17-Aug-2015 Best Puppy in Breed

    Tullamore Kennel Club (NSW) [CH] (Judge was Mrs Sandra Patterson (NSW))

  • 16-Aug-2015 2nd Place Puppy Bitch

    Tullamore Kennel Club (NSW) [CH] (Judge was Mrs Diana Fenton (NSW))

  • 15-Aug-2015 2nd Place Puppy Bitch

    Tullamore P A & H Association [CH] (Judge was Mr Don Mahoney (NSW))

  • 2-Aug-2015 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Puppy in Group

    Wagga Wagga All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr Gordon Winch (QLD))

  • 1-Aug-2015 Best Puppy in Group

    Wagga Wagga All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr Ian Rasmussen (QLD))

  • 31-Jul-2015 Best Puppy in Group

    Wagga Wagga All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD))

  • 26-Jul-2015 Best Puppy in Breed

    Harden Murrumburrah Kennel Club [CH] (Judge was Mr Jonathan D F Marshall (VIC))

  • 25-Jul-2015 Best Puppy in Breed

    Harden Murrumburrah Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Birgit R J Ferguson (SA))

  • 24-Jul-2015 2nd Place Puppy Bitch

    Harden Murrumburrah Kennel Club [CH] (Judge was Mr Christopher T Moore (VIC))

  • 19-Jul-2015 2nd Place Minor Puppy Bitch

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mr Steven J Warry (WA))

  • 18-Jul-2015 2nd Place Minor Puppy Bitch

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Sue J Mallia (WA))

  • 17-Jul-2015 Challenge Bitch, Runner Up Best of Breed & Best Minor Puppy in Breed

    Riverina District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Lynette Niemann (SA))

  • 28-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Dogs NSW Southern Region [CH] (Judge was Mr Michael B Camac (SA))

  • 27-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Dogs NSW Southern Region [CH] (Judge was Mrs B Hyde (New Zealand))

  • 26-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Dogs NSW Southern Region [CH] (Judge was Mr D Seow (Malaysia))

  • 14-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Yass District Kennel & Training Club Inc [CH] (Judge was Mr Robert Beattie (WA))

  • 13-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Yass District Kennel & Training Club Inc [CH] (Judge was Mr Pieter Tjerkstra (QLD))

  • 7-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Parkes & District Kennel Club Inc Show 3 [CH] (Judge was Mrs Sandra McMahon (NSW))

  • 6-Jun-2015 Best Minor Puppy in Breed

    Parkes & District Kennel Club Inc Show 1 [CH] (Judge was Mr Ken McMillan (NSW))

  • 6-Jun-2015 Best Minor Puppy in Group

    Parkes & District Kennel Club Inc Show 2 [CH] (Judge was Rev Colin Seymour (NSW))

  • 23-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Cowra & District Kennel Club Inc (PM) [CH] (Judge was Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW))

  • 17-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Temora & District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Miss Rebecca Preece-Harvey (NSW))

  • 16-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Temora & District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Valerie Hutton (NSW))

  • 16-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Southwest Slopes All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Elaine Knox (NSW))

  • 15-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Temora & District All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Ms Catherine Loft (NSW))

  • 15-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Southwest Slopes All Breeds Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Ros Bacich (NSW))

  • 11-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Cootamundra All Breeds Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr John Birch (NSW))

  • 10-May-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Cootamundra All Breeds Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mrs Dee Hyde (ACT))

  • 9-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Cootamundra All Breeds Kennel Club Inc [CH] (Judge was Miss Bev Daines (NSW))

  • 3-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Albury & Border Kennel Club Inc [CH] (Judge was Mr Christopher T Moore (VIC))

  • 2-May-2015 2nd Place Baby Puppy Bitch

    Corowa & District Kennel Club [CH] (Judge was Mr Victor Jones (QLD))

  • 19-Apr-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Deniliquin & District Kennel Club [CH] (Judge was Miss Andrea Roth (NSW))

  • 18-Apr-2015 Best Baby Puppy in Group

    Deniliquin & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Helen Furber (NSW))

  • 17-Apr-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Deniliquin & District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Esther Benson (NSW))

  • 22-Mar-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Bethungra & Illabo District Kennel Club [CH] (Judge was Mrs Helen Beasley (NSW))

  • 21-Mar-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Tumbarumba P A & H Society [CH] (Judge was Mr Edward Pickering (NSW))

  • 15-Mar-2015 3rd Place 3-6 months Sweepstakes

    Adelong P & A Society [CH] (Judge was Mr Michael Derbyshire (NSW))

  • 15-Mar-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Adelong P & A Society [CH] (Judge was Mr Roger Ellis (NSW))

  • 14-Mar-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Yass Show Society Inc [CH] (Judge was Mr Roger Ellis (NSW))

  • 7-Mar-2015 Best Baby Puppy in Breed

    Tumut Show Society [CH] (Judge was Mrs Rhonda Ralphs (NSW))

  • 6-Mar-2015 1st Place Baby Puppy Bitch

    Bo [CH] (Judge was Mrs J Bray (NSW))