Japanese Chin Show Results

The following show results have been submitted to our results system for the Japanese Chin (only past 90 days are shown). It is FREE to submit results.

Championship Show
Open Show
(S) Group or Breed Speciality

18-Aug-2018 (Saturday)

The Southern Classic Dog Show (TAS)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Mr Norm Strathdee (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Bunbury & Districts Dog Club (WA)

General Specials : Mr Russell Ogden (QLD)   Group Specials : Mr Russell Ogden (QLD)

Runner Up in Group & Minor in Group: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


Brisbane Royal Show (QLD)

General Specials : Mr Carlos Flaquer (Brazil)   Group Specials : Mrs L Stojkovic (Macedonia)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
Bitch CC: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


12-Aug-2018 (Sunday)

Lillydale Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr M Anderson (South Africa)   Group Specials : Mr Noe Aburto Velazquez (Mexico)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)



11-Aug-2018 (Saturday)

Lillydale Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Pierluigi Buratti (Italy)   Group Specials : Mrs P Lanctot (Canada)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


Bay City All Breeds Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

General Specials : Mr Arthur Fry (VIC)   Group Specials : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Intermediate in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Bay City All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

General Specials : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)   Group Specials : Mr Arthur Fry (VIC)

Intermediate in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

General Specials : Mrs Cherri Seeber (WA)   Group Specials : Mr Peter Miller (ACT)

Res Dog CC & Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)



5-Aug-2018 (Sunday)

Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Carol Donaldson (QLD)   Group Specials : Mr John Canellis (NSW)

Minor in Group: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


Bendigo Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Arthur Fry (VIC)   Group Specials : Mrs Suzanne Scarcella (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Isis District Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Glen Vernon (NSW)   Group Specials : Mr Peter Bennett (SA)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


Metropolitan Kennel Club of SA Inc (SA)

General Specials : Mr Lancelot Heilmann (SA)   Group Specials : Mr M Brown (SA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


4-Aug-2018 (Saturday)

Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Patrice Johansen (QLD)   Group Specials : Ms Catherine Horne (QLD)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Eaglehawk Kennel Club Inc (AM SHOW) (VIC)

General Specials : Mr Zachary Tan (WA)   Group Specials : Mr Zachary Tan (WA)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Eaglehawk Kennel Club Inc (PM SHOW) (VIC)

General Specials : Prof Brian Corbitt (NSW)   Group Specials : Mr Anthony E Johnson (WA)

BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


Isis District Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Peter Bennett (SA)   Group Specials : Mr Glen Vernon (NSW)

Junior in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


Hervey Bay Kennel Club (QLD)

General Specials : Mr Brett Thompson (NSW)   Group Specials : Mr Brett Thompson (NSW)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


3-Aug-2018 (Friday)

Bendigo Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Anthony E Johnson (WA)   Group Specials : Mr Adam Druce (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)


29-Jul-2018 (Sunday)

All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mr Mathew Morse (VIC)   Group Specials : Mr Eric Soti (SA)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


Ladies Kennel Association of Qld (QLD)

General Specials : Mr Shane Thomas (QLD)   Group Specials : Mr Michael Yates (QLD)

Intermediate in Group: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Open in Group: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Reserve Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


Ladies Kennel Association of Qld (QLD)

General Specials : Mr Roger Bridgford (VIC)   Group Specials : Mrs Maureen Hanley (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Marion Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Julio Rueda (Uruguay)   Group Specials : Mrs Christine Watson (Cyprus)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)



28-Jul-2018 (Saturday)

Heidelberg & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)   Group Specials : Mr Phillip Brown (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)


All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mr Eric Soti (SA)   Group Specials : Mrs Jennifer Watt (QLD)

BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


Ladies Kennel Association of Qld (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Maureen Hanley (NSW)   Group Specials : Ms Kerry King (SA)

BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Ladies Kennel Association of Qld (SHOW 2) (QLD)

General Specials : Mr William Mooney (VIC)   Group Specials : Mr William Mooney (VIC)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Gladstone Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

General Specials : Mrs Narelle Hammond (NSW)   Group Specials : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

General Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)   Group Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

Baby of Breed: Furperson Smudge Of Zara (Mrs K Rydberg)


Marion Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Shaun Watson (Cyprus)   Group Specials : Mr C P Reaney (South Africa)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


27-Jul-2018 (Friday)

Marion Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Tung-Lin Wu (Taiwan)   Group Specials : Mrs Jan Brownlie (New Zealand)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


22-Jul-2018 (Sunday)

Lyndhurst Canine Country Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Linda Walsh (VIC)

R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


21-Jul-2018 (Saturday)

Melbourne Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)   Group Specials : Mrs Lee Pieterse (NSW)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)


Hobart Dog Club Inc (AM Show) (TAS)

General Specials : Mrs Linda Buckley (ACT)   Group Specials : Mrs Robin Robertson (NSW)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Hobart Dog Club Inc (PM Show) (TAS)

General Specials : Mrs Robin Robertson (NSW)   Group Specials : Mrs Linda Buckley (ACT)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


15-Jul-2018 (Sunday)

Dandenong Poultry & Kennel Society Inc (VIC)

General Specials : Mr Peter Frost (VIC)   Group Specials : Mrs Paula Bockman-Chato (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)


West Australian Kennel Club Winter Festival Show (WA)

General Specials : Ms Elaine Ty (Phillipines)   Group Specials : Mrs Christine Watson (Cyprus)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)


Conformation Judges Training Committee (TAS)

General Specials : Ms Teena Sloan (TAS)   Group Specials : Ms Teena Sloan (TAS)

Baby of Breed: Furperson Smudge Of Zara (Mrs K Rydberg)
Minor of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)


Conformation Judges Training Committee (TAS)

General Specials : Mr David Sales (TAS)   Group Specials : Mr Raymond Wall (TAS)

Baby of Breed: Furperson Smudge Of Zara (Mrs K Rydberg)


14-Jul-2018 (Saturday)

Metropolitan Canine Association Inc (VIC)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


West Australian Kennel Club Inc (FCI Winter Festival Show) (WA)

General Specials : Mr Shhart Sharma (India)   Group Specials : Ms Tiina Taulos (Finland)

BOB and Dog CC [CACIB]: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
Puppy of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Samford & District Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Mrs Mary Hickie (NSW)

Aust Bred in Group: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


The Classic Dog Show (TAS)

General Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)   Group Specials : Mrs Elaine Knox (NSW)

R/UP BOB & Minor of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
Baby of Breed: Furperson Smudge Of Zara (Mrs K Rydberg)


8-Jul-2018 (Sunday)

Lismore & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)   Group Specials : Mr Keith McCarthy (VIC)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


KCC Park Show (VIC)

General Specials : Mr John W Thompson (VIC)   Group Specials : Mrs Susan Gray (TAS)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)


Oriental Breeds Society of WA (WA) (S)

General Specials : Mr M Riady (Indonesia)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


Oriental Breeds Society of WA (WA) (S)

General Specials : Ms Jenny Sayers (WA)

Minor in Show: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


7-Jul-2018 (Saturday)

Junior Kennel Club of Victoria Inc (VIC)

General Specials : Mrs Julie Keenan (VIC)   Group Specials : Mr William Henderson (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)


The Murray Valley Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Wendye Slatyer (NSW)   Group Specials : Mrs Jenny Williams (NSW)

Group 3rd: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB and Dog CC: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)



Beenleigh & District Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Ms Lee Anne Bateman (Canada)   Group Specials : Mr E Bertolla (Brazil)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Dayboro Show Society (QLD)

General Specials : Miss Rosemary Green (QLD)   Group Specials : Mr Duncan McAllister (QLD)

BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


6-Jul-2018 (Friday)

Lismore & District Kennel Club Inc (NSW)

General Specials : Ms Anne Collyer (VIC)   Group Specials : Mr Arthur Fry (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


Beenleigh & District Kennel Club Inc (QLD)

General Specials : Mr R Natividad (Phillipines)   Group Specials : Mr R Natividad (Phillipines)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)


1-Jul-2018 (Sunday)

Canine Amenities Club of Victoria Inc (VIC)

General Specials : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)   Group Specials : Mrs Sue Langford (VIC)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


30-Jun-2018 (Saturday)

Victorian Poultry & Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Ms Jacqui Weekes (VIC)   Group Specials : Mr Christopher J Talbot (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Bitch CC: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Port Pirie Kennel Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)   Group Specials : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Port Pirie Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)   Group Specials : Miss Deirdre Crofts (NSW)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


24-Jun-2018 (Sunday)

Durack Grounds Committee Amenities Show (QLD)

General Specials : Ms Glenys Alexander (VIC)   Group Specials : Mr Christopher Moore (VIC)

Junior in Group: Pondaroza Cupids Beau (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Cupids Beau (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


Adelaide Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mrs Glenda Cook (VIC)   Group Specials : Ms Robynne Spencer (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Canine Stewards Association of WA (WA)

General Specials : Ms Frances Darling (QLD)   Group Specials : Mr Mark Clarke (VIC)

Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


23-Jun-2018 (Saturday)

Adelaide Kennel Club Inc (SA)

General Specials : Mr Ian Rasmussen (QLD)   Group Specials : Mrs Wendy Hutchison (VIC)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Fremantle Dog Club (WA)

General Specials : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)   Group Specials : Mrs Pauline F Barclay (VIC)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


22-Jun-2018 (Friday)

Kalbar Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Vicki Schneider (QLD)   Group Specials : Dr Vicki Knopke (QLD)

Junior in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)


17-Jun-2018 (Sunday)

Building & Amenities Championship Show (WA)

General Specials : Dr Peter J Tallentire (WA)   Group Specials : Mrs Jeni Sach (WA)

Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


Cranbourne Dog Club Inc (VIC)

General Specials : Mrs Joanne Sewell (WA)   Group Specials : Mr Shamil Kurmaev (WA)

Intermediate in Group: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Shintaro Katsu (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)


Queensland Kennel Council (QLD)

General Specials : Mrs Roslyn Seare (QLD)   Group Specials : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Queensland Kennel Council (QLD)

General Specials : Mr Michael Yates (QLD)   Group Specials : Mr Nathan McGreevy (QLD)

BOB, Best Dog & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog & Open of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


16-Jun-2018 (Saturday)

Building & Amenities Championship Show (WA)

General Specials : Mrs Sue J Mallia (WA)   Group Specials : Ms Eva Fekete (WA)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Frankston & Peninsula Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Paul Wilkes (WA)   Group Specials : Mrs Joanne Sewell (WA)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)


15-Jun-2018 (Friday)

Lowood Show Society (QLD)

General Specials : Mr Tim Thomas (QLD)   Group Specials : Mrs Julie Ireland (QLD)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


10-Jun-2018 (Sunday)

Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Mavis Cochrane (WA)   Group Specials : Mrs Anne Howell (WA)

Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

General Specials : Mr Don Mahoney (NSW)   Group Specials : Mr Don Mahoney (NSW)

Runner Up in Show: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Ipswich Kennel Club (Show 1) (QLD)

General Specials : Mrs Ramune Kazlauskaite (Lithuania)   Group Specials : M E Freitas dos Santos (Brazil)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Ipswich Kennel Club (Show 2) (QLD)

General Specials : Ms Kim Tosi (QLD)   Group Specials : Mrs Melissa Starkey (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Japanese Chin Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Ms Pia Kirke (VIC)

Best in Show & Intermediate in Show: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby in Show: Furperson Fortune Cookie (Alwood Kennels)
Puppy in Show: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
Junior in Show: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


Japanese Chin Club of Victoria Inc (VIC) (S)

General Specials : Mrs Anne Lay (VIC)

Baby in Show: Furperson Fortune Cookie (Alwood Kennels)
Junior in Show: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)


9-Jun-2018 (Saturday)

Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

General Specials : Mrs Marion Watson (WA)   Group Specials : Mr Frank Waring (WA)

Baby of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Douglas Bowe (WA)   Group Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

General Specials : Mr Stephen Schwerdt (SA)   Group Specials : Mr Douglas Bowe (WA)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


8-Jun-2018 (Friday)

West Gippsland Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Mr Gunnar Nymann (Denmark)   Group Specials : Mr Andras Korozs (Hungary)

BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Toogoolawah Show Society (QLD)

General Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   Group Specials : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Junior in Group: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


Ipswich Kennel Club (QLD)

General Specials : Ms Rosana Knapp dos Santos (Brazil)   Group Specials : Mrs K Takeuchi (Japan)

BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)


7-Jun-2018 (Thursday)

West Gippsland Kennel Association Inc (VIC)

General Specials : Mrs Susan Kealy (Ireland)   Group Specials : Mrs Susan Kealy (Ireland)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


3-Jun-2018 (Sunday)

Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : Mrs Yoshimi Suzuki (Japan)   Group Specials : M E Freitas dos Santos (Brazil)

BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kiseki Kitashi (Mrs L McArthur)
Res Dog CC: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Canine Fund Raisers (WA)

General Specials : Mrs Susan Gray (TAS)   Group Specials : Mrs Patricia Cutler (NSW)

Baby of Breed: Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)


Lockyer Valley Kennel Club (QLD)

General Specials : Miss Jill R McDonald (VIC)   Group Specials : Ms Jenny Sayers (WA)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


2-Jun-2018 (Saturday)

Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : M E Freitas dos Santos (Brazil)   Group Specials : Mrs Yoshimi Suzuki (Japan)

BOB and Dog CC: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC: Aust Ch Kiseki Kitashi (Mrs L McArthur)


Canine Fund Raisers (AM SHOW) (WA)

General Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)   Group Specials : Mrs Lynn Harrison (SA)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Canine Fund Raisers (PM SHOW) (WA)

General Specials : Mr Mark Johnston (NSW)   Group Specials : Mrs Nadia Attridge (QLD)

Baby of Breed: Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)


Box Hill & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Graham Cruse (NSW)   Group Specials : Mr Joseph Daidone (NSW)

Minor in Group: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Lockyer Valley Kennel Club (AM Show) (QLD)

General Specials : Mrs Jill Hocking (VIC)   Group Specials : Ms Dianna Brennan (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Lockyer Valley Kennel Club (PM Show) (QLD)

General Specials : Rev Colin Seymour (NSW)   Group Specials : Rev Colin Seymour (NSW)

BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


1-Jun-2018 (Friday)

Dogs SA Winter International (SA)

General Specials : Mrs Ramune Kazlauskaite (Lithuania)   Group Specials : Ms Rosana Knapp dos Santos (Brazil)

BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Kiseki Kitashi (Mrs L McArthur)


27-May-2018 (Sunday)

Southern Districts Kennel & Obedience Dog Club Inc (AM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)   Group Specials : Mrs Lynette Brown (NSW)

Open in Show: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Southern Districts Kennel & Obedience Dog Club Inc (PM SHOW) (SA)

General Specials : Mrs Kerry Cannon (NSW)   Group Specials : Mrs Toni Comerford (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Maryborough Kennel Club Inc. (QLD)

General Specials : Miss Nicole Lane (NSW)   Group Specials : Mrs Jodie Wilshier (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


26-May-2018 (Saturday)

Kennel Club of Tasmania (South) Inc (TAS)

General Specials : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   Group Specials : Mrs Carol Eastley (TAS)

BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)


Caulfield & District Kennel Club Inc (VIC)

General Specials : Mr Michael Camac (SA)   Group Specials : Mr Anthony Ikin (NSW)

BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frostqueen Secret Lotus (Alwood Kennels)


Esk P A & I Association (QLD)

General Specials : Mr Peter Cousins (QLD)   Group Specials : Mrs Susan Bruno (QLD)

BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)


Toy Dog Club of SA Inc (AM Show) (SA) (S)

General Specials : Mrs Rebecca Byrne (NSW)

Runner Up in Show: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)


Toy Dog Club of SA Inc (PM Show) (SA) (S)

General Specials : Mrs Karen Taylor (VIC)

Runner Up in Show & Open in Show: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)